שתף קטע נבחר

יבול אלול: כששירה יהודית הופכת לפיוט

שחר אריאל כותב לאבא מאיר שעלה השמיימה ולאביו שבשמיים, אלחי רפואה כותב את החיפוש מהזוהר של "כוכב נולד" לקדושה של הישיבה - ויוחאי בן אב"י מתגעגע לרב קוק דרך מילותיו, בחדר שבו כתב: לקראת חודש אלול משחררים שלושה יוצרים מגוונים במוזיקה היהודית שלושה שירי אלול, כאן בבכורה

ראש חודש השבת ומחר (יום א') – ורוחות אלול כבר כאן. לצד הסליחות שיתחילו להתנגן בבתי הכנסת של עדות המזרח החל מהשבוע, משחררים שלושה יוצרים מגוונים במוזיקה היהודית שלושה שירי אלול, כאן בבכורה לגולשי ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מ"כוכב נולד" לישיבה: אלחי רפואה שר את שיר חייו

את אלחי רפואה זוכרים רבים מהעונה השביעית של "כוכב נולד", אי-אז לפני תשע שנים. לקראת אלול הוא מוציא את "לשוב אליך - שיר חיי" שכתב חברו, חנן בן-ארי, אחרי שיחת טלפון שבה דיברו על הלבטים בין חיי הקודש לאהבה למוזיקה.

 

 

השיר מדבר על הנתיב שלו בחיים שאחרי "כוכב נולד" ועד היום: "איך משלבים בין העולם 'הזוהר', עולם המוזיקה והבמות - לשייכות לעולם הדת, הישיבה והיותי איש חינוך. במרוצת הזמן לומדים שכאשר אתה שב אל הרצונות שלך והאהבות שלך, אתה חוזר אל עצמך. למעשה, זו דרכי לשוב לקדוש ברוך-הוא".

 

"זו הייתה תקופה מטלטלת", רפואה מספר. "הנגיעה בפרסום והרצון לעסוק במוזיקה ולזכות בתשומת לב שהיא מספקת, אל מול המעבר אל עולם הערכים והסדר, בין המותר לאסור ובין הקודש לחול בישיבה – הכול השתנה כשהבנתי שלשוב אל ה' - זה לשוב אליי, ובלי המוסיקה בחיי אני לא באמת אני, לכן - זהו שיר חיי".

 

אלחי רפואה (צילום: שירה ביליג ויונתן שחוח)
אלחי רפואה(צילום: שירה ביליג ויונתן שחוח)

 

בעוד כחודש עתיד לצאת אלבום הבכורה "מאירים נשמות", והסינגל שמתוכו מלוּוה בקליפ יפהפה, שמתכתב עם "הרצון לפרוץ גבולות מול הרצון לשמור עליהם", כדברי רפואה. "אורות הבמה והחלום לעוף - מול הצורך להישאר עם רגליים על הקרקע. השיר מסמל את ההשלמה בין העולמות. 'לשוב אליך - שיר חיי' סולל את הדרך שבה כל הרצונות מנותבים לשיבה אל עצמי".

 

בשם האב: הבן של מאיר אריאל מצמרר

למשמע "יעלה אבי לדודי" עוברת צמרמורת קלה. הקול, השירה, הסגנון – הכול מרגיש כמו מאיר אריאל המנוח. ואין פלא. מאחורי הפיוט האישי הזה עומד בנו שחר, מוזיקאי ויוצר חוזר בתשובה. אחרי שנים של יצירה עם אחיו אהוד, בצמד "האחים אריאל", הוא מוציא החודש את אלבום הסולו הראשון שלו. זהו הסינגל השלישי מתוכו.

 

 

"יעלה אבי לדודי/ יישב על שולחנו/ ינעים אזני צדיקים בזמר/ יפרוט בנבלו", כתב הבן – והוא מרמז לאביו מולידו שעלה השמיימה, ולאביו שבשמים בימי ה"אני לדודי ודודי לי", ראשי התיבות של חודש אלול. והוא חותם בתפילה: "הלוואי וכמוהו גם אני אזכה/ שכל חטאיי יסלחו ותפילתי תעלה/ במהרה בימינו, בעולם הזה".

 

לקראת ג' באלול: שירת הרב קוק מולחנת

ב-ג' באלול (יום ג' השבוע) יחול יום פטירתו של הרב אברהם יצחק הכהן (הראי"ה) קוק, ולקראתו משחרר המוזיקאי יוחאי בן אב"י את "צְפִיָה" – שיר מרגש שהלחין למילותיו של הרב הראשי האשכנזי הראשון בארץ ישראל, אבי הציונות הדתית ואחד מהוגי הדעות הגדולים של המאה שעברה. שירת הקודש המופלאה של הרב קוק זוכה לתחייה מחודשת בעשור האחרון, כשהיא מולחנת ומבוצעת.  

 

 

הקליפ הנפלא בהפקתו המוזיקלית של ערן קליין, צולם חלקו ברחובות הבירה וחלקו בביתו של הרב קוק עצמו, בשיתוף פעולה עם מוסד "בית הרב קוק" שבירושלים. בבית הרב ביקשו "להביא אל העולם את תורתו גם דרך המוזיקה והשירה", כדבריהם, ויצרו חיבור עם יוחאי בן אב"י, שצובר פז"ם בהלחנת שירי הרב, לאחר שלפני כארבעה חודשים שחרר את "יסוד כיסא ה'", שיר נוסף פרי עטו של הראי"ה קוק.

 

"בית הרב" משמר את הבית הקסום שבו חי ופעל הרב, ובו שכנה בתחילת דרכה הישיבה המרכזית שהקים ונקראה לימים "מרכז הרב". במקום אומרים כי "השיר והקליפ שצולם בבית הרב וסביבתו, משקפים את החיבור בין הפנים לחוץ, בין כותלי בית המדרש שבהם לנים באוהלה של תורה, לרחוב ההומה אדם – בו האדם ותורתו נפגשים עם החיים".

 

יוחאי בן אב
יוחאי בן אב"י בבית הרב קוק(צילום: אופיר דרעי)

 

בן אב"י נשבה במילים שכתב הרב. "הן מבטאות בעיניי את השאיפה של כל יוצר, ואולי של כל אדם, להביא את האמירה שלו אל העולם", הוא אומר. "תורתו של הרב קוק רחבה ועמוקה, ובשיר הקצר והמשמעותי הזה, הוא מבטא את תקוותו שמעיינותיו יפוצו החוצה, ויילמדו על ידי רבים.

 

"את השיר חתם הרב במילים של יעקב אבינו, 'לישועתך קיוויתי ה'', שהן בעיניי החיבור בין הרצון והחלומות האישיים והמאמצים להגשים אותם - לבין ההסתכלות הרוחנית על הדברים וההכרה בכך שרק בעזרת תפילה לריבונו של עולם, הדבר אכן יקרה". לחצו כאן לפרויקט מימון ההמונים של "בית הרב" - "יוצאים אל העם - מתחברים אל הרב קוק".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל מודרינסקי
הקול קול אריאל
צילום: דניאל מודרינסקי
מומלצים