שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עלה ל-24 מספר ההידבקויות בעכברת; הנחלים זוויתן ויהודיה נסגרו למטיילים
  24 אנשים ברחבי הארץ חלו בזיהום הנגרם ממחלת העכברת בעקבות רחצה בנחלים ברמת הגולן - היהודיה, בריכת המשושים והזוויתן - קוראים הרופאים למי שהיה שם ויש לו תסמינים דמויי שפעת לבוא ולהיבדק. ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות בביה"ח זיו בצפת: "השאיפה היא כי הטיפול יינתן קרוב ככל האפשר לזמן גילוי המחלה"

   

  פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בביה"ח מאיר: "להימנע מכניסה למאגרי המים שסומנו"

   

   

  לפחות 24 בני אדם סובלים מזיהום לפטוספירוזיס (עכברת) בעקבות רחצה בנחלים ברמת הגולן – היהודיה, בריכת המשושים והזוויתן.

   

  לחדר מיון במרכז הרפואי זיו בצפת הגיעו בשעה האחרונה באופן עצמאי 5 מטופלים שרחצו בנחלים בגולן במהלך הימים האחרונים, הסובלים מתסמינים שונים (אין קשר משפחתי בין המטופלים): חייל בן 19, גבר בן 25, נער בן 16, ילד בן 6 וילדה בת 6. המטופלים עוברים בדיקות בשעה זו, חלקם ישארו באשפוז. יש לציין כי עדיין אין תשובות מעבדה לבדיקות שנלקחו אתמול מהמטופלים.

   

  מוקדם יותר הבוקר דווח כי אל בית החולים שערי צדק הגיעו 8 חולים, אל פוריה 4, חולה אחד הגיע לרמב"ם וחולה נוסף הגיע להעמק. למיון בבית החולים כרמל הגיעו 2 מטופלים עם חשד למחלת העכברת שרחצו בבריכת המשושים: צעיר בן 19 תושב כפר חסידים שהגיע בלילה עם תסמיני המחלה טופל ושוחרר הבוקר וצעירה נוספת בת 25 תושבת רמת ישי סובלת מכאבי בטן נמצאת בטיפול ובהשגחה. 3 חולים נוספים הגיעו אתמול לבית החולים זיו, בהם אב ובתו. כל החולים דיווחו שרחצו בנחלים ברמת הגולן לפני כשבוע והחלו לסבול מתסמינים של המחלה בימים האחרונים.

   

  בבדיקה האחרונה התגלו מעל 1,000 חיידקי קולי צואתי בנחלים זכי וזוויתן, ולכן הוחלט לסגור אותם לרחצה.

   

  קרוב משפחתו של אחד הנדבקים המאושפז בבית החולים פוריה סיפר: "לפני כשבועיים הוא היה עם המשפחה בנחל יהודיה ברמת הגולן, ואחרי כמה ימים הוא התחיל לסבול מחום גבוה ואף אחד לא הבין מדוע. לקראת סוף השבוע הוא ממש היה באפיסת כוחות ואז פינינו אותו לבית החולים פוריה". לדבריו, ביום שישי החולה שוחרר לביתו אבל לאחר מספר שעות הוא שב לבית החולים בעקבות עלייה נוספת של חום הגוף.

   

  גם בבית החולים רמב"ם דיווחו על אדם שהגיע בימים האחרונים עם תסמינים של חום גבוה, דלקות בעיניים וכאבי שרירים. בבית החולים חושדים שמדובר בלפטוספירוזיס, מאחר שהחולה דיווח שרחץ באחד הנחלים ברמת הגולן. ברמב"ם שלחו דגימות דם של החולה למעבדה על מנת לאשש את הממצאים.

   

  חום גבוה וכאבי שרירים. תסמיני המחלה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חום גבוה וכאבי שרירים. תסמיני המחלה(צילום: shutterstock)

   

  ההדבקה נגרמת מחיידקים שנישאים על ידי עכברים וחולדות

  ביום שבת הגיע לבית החולים זיו בצפת בחור בשנות העשרים לחייו, שרחץ באחד ממקורות המים בגולן לפני כשבוע. בימים האחרונים התחיל לסבול מכאבי ראש, בחילות, כאבי עיניים וחום גבוה. בבית החולים נערכו בדיקות דם כדי לבדוק אם חלה בלפטוספירוזיס. על פי הדיווח המטופל הגיע כבר ביום חמישי לבדיקה בחדר המיון בזיו, אך החליט לחתום על טופסי שחרור כי חש טוב יותר. אתמול (א') הוא הגיע שוב עם סימפטומים דומים והוחלט להשאירו לאשפוז.

   

  כמה שעות מאוחר יותר הגיעו אב (43) ובתו (18) תושבי צפת עם תסמינים של כאב ראש, כאב בטן ושלשולים. השניים סיפרו לצוות הרפואי כי לפני עשרה ימים בילו בבריכת המשושים. בבית החולים החליטו להשאיר אותם להשגחה לאחר שעלה החשד כי גם הם חולים בעכברת.

   

  לפטוספירוזיס (עכברת) היא מחלה שבה בני אדם עלולים להידבק מבעלי חיים. היא נגרמת על ידי חיידקים שנישאים בעיקר על ידי חולדות ועכברים ויכולים לעבור לבני אדם. התסמינים ותופעות הלוואי של המחלה יכולים לנוע בין תסמינים קלים - כמו כאבי ראש, כאבי שרירים, חום, בעיות במערכת העיכול ודלקות עיניים - לתסמינים קשים במיוחד כמו אי ספיקת כליות, דימום מהריאות, דלקת קרום המוח ולעיתים מוות.

   

  "לפטוספירוזיס נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיות – בעיקר עכברים וחולדות", אומר ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת. "המחלה מועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתרחשת בכליה של החיה הנגועה - החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. כאשר בני אדם נחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים או בליעת המים, הם עלולים להידבק במחלה".

   

  יכולים לחלוף עד 10 ימים מההדבקה. נחל זוויתן (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
  יכולים לחלוף עד 10 ימים מההדבקה. נחל זוויתן(צילום: ישראל ברדוגו)

   

  "להגיע להיבדק באופן מיידי"

  הסימנים הקליניים אצל בני אדם מופיעים בממוצע בין שלושה לעשרה ימים מרגע ההדבקה. "בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים: בשלב הראשון סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת - חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות ושיעול - ובשלב השני עלייה שנייה ומחודשת בחום הגוף, המלווה באותם סימנים אך עלולה לגרום לפגיעה קשה בכבד, לדלקת קרום המוח ואף למוות", מסביר ד"ר אדלשטיין.

   

  הטיפול במחלה כולל מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הווריד. הרופאים קוראים לכל מי ששהה בימים האחרונים במקורות מים ברמת הגולן וסובל מתסמינים להגיע לחדר מיון ולהיבדק.

   

  "על כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מיידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר שהאבחון אורך זמן, בעיקר בהתחשב בכך שבתקופה הזו אין שפעת ולכן התסמינים האלו נחשבים לחריגים", אומר ד"ר אדלשטיין. "השאיפה היא כי הטיפול יינתן קרוב ככל האפשר לזמן גילוי המחלה".

   

  הווטרינר ד"ר גיל שביט מוסיף שבישראל עיקר הפגיעה היא בבקר: "לפטוספירוזיס נחשבת לאחד מגורמי ההפלות העיקריים בבקר בארץ. המחלה פוגעת גם בכלבים, ושתן כלבים עלול להדביק בני אדם. קיים חיסון לכלבים נגד המחלה הנקרא משושה, והוא ניתן לכלבים פעם בשנה. חיסון המשושה מחסן נגד חמש מחלות נוספות".

   

  ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות בודק מספר מקרים שנדבקו ככל הנראה במחלת לפטוספירוזיס (מוכרת גם בתור 'עכברת'). מקור המחלה ככל הנראה במקור מים ברמת הגולן. המשרד בודק, ויעדכן כשיתקבלו תוצאות מעבדה מדויקות. המשרד פועל בשיתוף רשות הטבע והגנים והרשיות המקומיות. "בכל מקרה יש לפעול בהתאם לשילוט במסלולי טיולים ברמת הגולן, ומומלץ שלא להיכנס למקווי מים עומדים".

   

  השתתף בהכנת הכתבה: אחיה ראב"ד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עכברים. עלולים להדביק אנשים במחלה
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים