שתף קטע נבחר

התפרצות העכברת: "בואו לטייל, רק לא להיכנס למים"

הכניסה למים בארבעה נחלים בגולן נאסרה בשל התפרצות המחלה הזיהומית, אולם ברשות הטבע והגנים קוראים למטיילים שלא להדיר את רגליהם מהאזור: "הגולן שוקק חיים"

 

 

נכון להבוקר (יום ג') יותר מ-30 חולים בעכברת (לפטוספירוזיס) אותרו בבתי החולים ברחבי הארץ. במשרד הבריאות הודיעו אתמול שהרחצה אסורה בארבעה נחלים בגולן: זוויתן, זאכי, משושים ויהודייה. נעמה מנספלד, רכזת ההדרכה של רשות הטבע והגנים ברמת הגולן, הגיעה הבוקר לנחל משושים והדגישה בשיחה עם ynet כי ניתן לטייל בנחלים, רק אסור להיכנס למים.

 

שאלות ותשובות: איך מזהים "עכברת" ומתי לרוץ למיון?

 

"ניתן לטייל בכל הגולן", אמרה מנספלד, "הגולן שוקק חיים, יש מטיילים בכל המקומות ובכל המעיינות". עובדת רשות הטבע והגנים הוסיפה ואמרה: "יש פה הרבה בעלי חיים וטבע מדהים. בדיוק הבוקר ראיתי חיוויאי מעל הראש וצבאים חסמו לי פה את הדרך. הטבע הגולני עדיין מדהים, פשוט לא להיכנס למים, זה מה שמשרד הבריאות כרגע ממליץ ואומר".

 

היא הוסיפה ואמרה: "הזויתן והזאכי נסגרו כבר בשבועות הקודמים עקב זיהום אחר לחלוטין של חיידקי קולי צואתיים, שזה משהו שקורה בקיץ כשספיקת המעיינות נמוכה. אנחנו מחכים לעונת הגשמים. גם בספטמבר יש עלייה בשפיעת המעיינות ואנחנו מחכים לעונת הגשמים כדי שיהיה אירוע שיטפוני בנחלים וידחוף את הזיהום אל הכינרת".

נחל הזאכי (צילום: אביהו שפירא)
שלט אזהרה בנחל הזאכי, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)

בריכת המשושים (צילום: אביהו שפירא)
שלא בכניסה לבריכת המשושים(צילום: אביהו שפירא)
 

 

במשרד הבריאות העריכו אתמול כי מאות בני אדם צפויים להיבדק בשל החשיפה למחלת הלפטוספירוזיס (העכברת). פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר בכפר סבא, הסבירה אתמול בריאיון לאולפן ynet את מקור המחלה ותסמיניה: "בעלי החיים מזהמים מקווי מים ונחלים, ואנשים שמתרחצים באותם נחלים או נוגעים בשתן של עכברים בשדה, במטע או במקומות שמסתובבים בעלי חיים, יכולים להידבק במחלה. מדובר במחלה שיכולה להיות קלה בחלק מהמקרים, אבל במקרים אחרים היא קשה מאוד ועלולה להגיע עד למצב של אי ספיקה של הכליות והכבד".

 

תסמיני המחלה, לפי פרופ' חוברס, הם חום, סיכוי לדלקת בקרניות ותסמינים שמזכירים שפעת. "מקרים קלים יכולים לחלוף לבד ולכן לא כל חולה עם חום שנחשף לנחלים בצפון צריך לרוץ לבית החולים, אבל אם המחלה לא עוברת והחום מאוד גבוה ומרגישים לא טוב, כדאי לפחות לעשות בדיקות דם ולבדוק שתפקודי הכבד והכליה תקינים ולצרוך טיפול אנטיביוטי במקרה הצורך", הסבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
שלט אזהרה בנחל הזאכי, הבוקר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים