שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד הבריאות: המקור לעכברת - כנראה עדרי בקר שהיו באזור

  בבדיקות שנעשו לחולים המאושפזים בבתי החולים בצפון - 12 אושרו כחולים בעכברת. ברמת הגולן קוראים לציבור להמשיך לטייל

   

   

   

  משרד הבריאות מודיע שלפחות 12 בני אדם חולים בעכברת לאחר שהתקבלו תוצאות בדיקות המעבדה. ישנם עוד עשרות בני אדם החשודים כחולים. מאז פורסמו הנחיות משרד הבריאות אזרחים רבים שפקדו את הנחלים ברמת הגולן הגיעו לבתי החולים.

   

  משרד הבריאות פועל להתחקות אחרי מקור המחלה, שככל הנראה נמצא בעדרי בקר שהיו באזור. על פי הערכה שילוב של פרות שהתקרבו למים גרמו להפרשות שנותרו בנחלים יחד עם העובדה שהשנה הייתה בצורות והזרימה הייתה חלשה גרמה לעודף תחלואה.

   

  ממשרד הבריאות נמסר שמעבדת היחוס במכון למחקר ביולוגי מבצעת את כל הבדיקות ללפטוספירוזיס "עכברת" משרד הבריאות שב ומרגיע את הציבור, ומבקש להקפיד לקרוא את ההנחיות של המשרד שנשארות כפי שהן.

   

  שמוליק חזן, מנהל אגף תיירות גולן: "נחלי הבניאס, אל על, ג׳ילבון, המג׳רסה ובריכות המים פתוחים לקהל המתרחצים והמטיילים כאחד, אפשר ורצוי להמשיך את החופשה בגולן ומי שעדיין לא הגיע, זה הזמן". עוד נמסר מאגף תיירות גולן כי כל מאגר מים שאין בו שילוט אשר מונע את הכניסה אליו, מותר לשימוש ואין חשש ממזהמים. קיים חשש להידבקות רק בנחלים עליהם דובר.

   

  בעקבות פניות של כתבים על דיווח לפיו בודקים גם נחלים נוספים במרכז ובצפון, הודיע משרד הבריאות כי אין בדיקה נכון להיום לגבי נחלים במרכז. לגבי נחלים בצפון נמסר כי מתבצעת בדיקה לגבי מספר אתרים נוספים, אין עוד מקומות מוכחים נוספים בשלב זה. משרד הבריאות ממשיך לעקוב.

   

  שימו לב לסימנים

  "לפטוספירוזיס, או עכברת, היא מחלה זיהומית שנגרמת מחיידק הלפטוספירה, שנמצא אצל בעלי חיים", מסבירה פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר בריאיון לאולפן ynet. "בעלי החיים מזהמים מקווי מים ונחלים, ואנשים שמתרחצים באותם נחלים או נוגעים בשתן של עכברים בשדה, במטע או במקומות שמסתובבים בעלי חיים, יכולים להידבק במחלה. מדובר במחלה שיכולה להיות קלה בחלק מהמקרים, אבל במקרים אחרים היא קשה מאוד ועלולה להגיע עד למצב של אי ספיקה של הכליות והכבד".

   

  סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה. משרד הבריאות ממשיך בבדיקת האירוע ויוציא הנחיות לצוותים הרפואיים.

   

  המשרד נמצא בקשר שוטף עם כל הגורמים הרלוונטיים והוא ממשיך לעקוב אחרי אזורי התחלואה ובמידה יאותר חשד לאזורי חשיפה נוספים, יצאו הנחיות נוספות לציבור.

   

  בבתי החולים דיווחו על עוד מספר אנשים שהגיעו היום וטענו שהם סובלים מתסמינים של המחלה לאחר שרחצו מאותם מאגרי המים בשבועיים האחרונים. החשודים במחלה קיבלו טיפול באנטיביוטיקה וחלקם שוחררו לביתם.

    

  מה ההמלצות לאנשים שחוששים שנדבקו?

   

  "מקרים קלים יכולים לחלוף לבד ולכן לא כל חולה עם חום שנחשף לנחלים בצפון צריך לרוץ לבית החולים, אבל אם המחלה לא עוברת והחום מאוד גבוה ומרגישים לא טוב, כדאי לפחות לעשות בדיקות דם ולבדוק שתפקודי הכבד והכליה תקינים ולצרוך טיפול אנטיביוטי במקרה הצורך", אומרת פרופ' חוברס.

   

  מה ההמלצות למטיילים?

   

  "חד משמעית להימנע מכניסה למאגרי המים שסומנו בגולן. מי שייתן את ההנחיות הוא משרד הבריאות, ואם הוא סגר את הנחלים, מומלץ מאוד לא להיכנס אליהם".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לביא ארצי, החברה להגנת הטבע
  מקור העכברת
  צילום: לביא ארצי, החברה להגנת הטבע
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים