שתף קטע נבחר

חמישה תלמידים אושפזו בחשד שנדבקו בעכברת בטיול בנהר הירדן

בית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק מסר כי החמישה, בני 14, 15 ו-17, שהו באתר קיאקים בפארק הירדן וכשבועיים לאחר מכן התגלו סימני מחלה הדומים לעכברת. הם אושפזו וטופלו באנטיביוטיקה. חשש שתלמידים נוספים נדבקו

 

מזג אוויר מטיילים נהר הירדן  (צילום: אביהו שפירא)
שיט קיאקים בנהר הירדן. ארכיון(צילום: אביהו שפירא)

 

ארבעה תלמידים בני 14 ו-15 אושפזו במרכז הרפואי "מעייני הישועה" בבני ברק בחשד שנדבקו בעכברת במסגרת טיול בנהר הירדן. הארבעה טיילו בפארק הירדן במסגרת חינוכית של ארגון נוער. אתמול הודיע משרד הבריאות כי לפחות 14 בני אדם לקו בזיהום וקרוב ל-50 חשודים שחלו בו.

 

בהודעה שפרסם בית החולים נאמר כי הארבעה שהו באתר קיאקים בפארק הירדן, וכשבועיים לאחר מכן החלו לגלות תסמיני מחלה הדומים לתסמיני העכברת שבה נדבקו מטיילים בנחלי הגולן.

 

נהר הירדן (צילום: אפי שריר)
נהר הירדן. ארכיון(צילום: אפי שריר)

פרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים במרכז הרפואי מעיני הישועה אומר כי "שניים מהתלמידים אושפזו ביום שני בערב ושניים נוספים ביום שלישי. מאחר שלנערים תסמינים קליניים ובדיקות מעבדה המחשידים לעכברת הם מטופלים בנוזלים ובאנטיביוטיקה ספציפית. נער בן 17 טייל אף הוא בפארק הירדן בנפרד מקבוצת הילדים. הנער הגיע ביום שישי ואולם בשל מצבו החמור הוא הועבר לטיפול נמרץ בשניידר. אתמול, לאחר שמצבו השתפר, חזר הנער למחלקת הילדים במעייני הישועה להשלמת טיפול. חדר המיון במעייני הישועה נערך לקליטתם של תלמידים נוספים במהלך היממה הקרובה".

 

עוד ציין כי המרכז הרפואי דיווח למשרד הבריאות על החשד להידבקות במחלה של הנערים, תוך דגש כי מדובר באזור שונה מאותם אזורים בגולן שאודותם פרסם משרד הבריאות אזהרה למטיילים. המנהל הרפואי של המרכז הרפואי מעייני הישועה, פרופ' מוטי רביד, ציין כי הבדיקות נשלחו למעבדה וכי תוצאות ודאיות יגיעו בעוד כיומיים. 

 

 

בימים האחרונים הגיעו לבתי החולים אזרחים רבים שבילו בנחלים הסגורים בגולן וטענו שהם סובלים מתסמיני המחלה, שכוללים חום, כאבי ראש, שרירים וגב, עייפות ותשישות. הם קיבלו טיפול באנטיביוטיקה וחלקם שוחררו לבתיהם. הסיבה להתפרצות המחלה עדיין לא ברורה. תחילה נמסר כי המקור הוא כנראה עדרי בקר שגרמו להפרשות שנותרו בנחלים. לכך יש להוסיף את העובדה שבגלל הבצורת המתמשכת, זרימת המים בנחלים חלשה.

 

לפטוספירוזיס, או עכברת, היא מחלה זיהומית שנגרמת מחיידק הלפטוספירה, שנמצא אצל בעלי חיים, הסבירה פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר. "בעלי החיים מזהמים מקווי מים ונחלים, ואנשים שמתרחצים באותם נחלים או נוגעים בשתן של עכברים בשדה, במטע או במקומות שמסתובבים בעלי חיים, יכולים להידבק במחלה. מדובר במחלה שיכולה להיות קלה בחלק מהמקרים, אבל במקרים אחרים היא קשה מאוד ועלולה להגיע עד למצב של אי ספיקה של הכליות והכבד".  

 

סימני העכברת האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.  

 

במועצה האזורית הגליל העליון חוששים מההשלכות ולכן מסרו הבוקר: "מבירור שעשינו הבוקר עם הנהלת משרד הבריאות עולה אין שום חשש לשוט או לרחוץ בנחלי הגליל. הידיעות שפורסמו הבוקר על כוונה לסגור את נחלי הגליל - לא אמת. כמו כן, גם רשות הטבע והגנים לא מכירה שום הנחייה או חשש ממחלת העכברת בנחלי הגליל".

 

למרות ההכחשה של המועצה האזורית, במשרד הבריאות מתכוונים לאסור את הרחצה בנחלים נוספים והחלטה על כך צפויה להתקבל עוד היום.

 

הזיהום בנחלים ברמת הגולן גרר השפעות נוספות מלבד התפרצות המחלה. לאחרונה נוצרו שיבושים באספקת מי עדן, שהובילו לכך שלקוחות התלוננו במוקדי שירות הלקוחות של החברה על מחסור במוצרי המים. מהחברה נמסר אמש כי "בחודש האחרון הופסק הייצור פעמיים למשך מספר ימים בעקבות חריגה אשר נמצאה במי המעיין. מי עדן שבה לייצר לאחר שוידאה כי מי המעיין תקינים ולאחר אישורו של משרד הבריאות, כמתבקש במקרים מעין אלו".

 

ממשרד הבריאות נמסר בעניין בעיות האספקה במי עדן כי "במהלך הקיץ האחרון היו שני אירועי חריגות במי המעיין. מרגע גילוי החריגות המפעל הפסיק מילוי ושיווק מוצרים עד לקבלת תוצאות תקינות וזאת בהתאם לנהלים. לאחר קבלת תוצאות תקינות ב-6 באוגוסט חודש הייצור במפעל. מאז מתבצעות בדיקות שוטפות ואין חריגות". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי שני אירועי החריגות היו אירועים שוטפים שלא קשורים לעכברת, ושלא חייבו דיווח". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
סכנת העכברת בצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים