שתף קטע נבחר

מקורות הזרימה מים למי עדן בשל זיהומי הנחלים

חברת המים המינרליים פנתה למקורות שתזרים לה מים למעיין סלוקיה, ממנו מופקים מי עדן. תחילה טענה מי עדן כי המחסור נובע מ"ביקוש גבוה", ואילו הערב הודתה שנמצאו חריגות במי המעיין

 

 

 

מצוקת המים בארץ והזיהום בנחלים ברמת הגולן גררו השפעות נוספות מלבד התפרצות המחלה. כפי שנחשף באתר ”כלכליסט”, לאחרונה נוצרו שיבושים באספקת מי עדן, שהובילו לכך שלקוחות התלוננו במוקדי שירות הלקוחות של החברה על מחסור במוצרי המים.

 

שיבושים באספקת מי עדן בשל הזיהום בגולן

התפרצות העכברת: "בואו לטייל, רק לא להיכנס למים"

שאלות ותשובות: איך מזהים "עכברת" ומתי לרוץ למיון?

 

ל"כלכליסט" נודע כי מי עדן פנתה לחברת מקורות, ייתכן ואפילו יותר מפעם אחת, כדי שתסייע לה עם הזרמת מים למעיין סלוקיה, ממנו מופקים מי עדן. לטענת גורמים במשק המים, ייתכן שמאזן המים במעיין התייצב לאחר ההזרמה, פעולה שתיבדק על ידי משרד הבריאות.

שישיית בקבוקי מי עדן ()
שישיית בקבוקי מי עדן
 

המצב נוצר בשל משבר המים החריף ממנו סובלת ישראל, שמתחיל לחלחל גם למי השתייה. מאחר וחלק ממקורות המים של הכנרת הן מקורות המים בגולן, וכמות הגשמים שירדה בצפון היא מועטה, התוצאה היא שגם חלק מנחלי הצפון והגולן סובלים מאותה התייבשות ממנה סובלת הכנרת. כך יוצא שהפרשות שונות של בעלי חיים מצטברות במים מבלי שתהיה כמות טבעית כדי לדלל אותם ולשטוף את אותם מזהמים שהתגלו לאחרונה. במשק המים יודעים לספר שגם מעיין סלוקיה ממנו שואבת מי עדן לא נהנה ממאזן מים חיובי.

 

הדבר התגלה לאחר שצרכנים שחיפשו מוצרי מי עדן טענו כי מזה כמה ימים הם נתקלים במחסור. ברשתות השיווק אישרו היום כי קייימים שיבושים באספקת המוצרים בימים האחרונים. מי עדן הוא אחד ממותג המים המינרליים המובילים בישראל וככזה הביקוש לו גבוה, בעיקר בחודשי הקיץ החמים. מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא ברמת הגולן, בין נחל יהודייה לנחל זויתן, שני נחלים שנסגרו בימים האחרונים בשל הוראת משרד הבריאות בעקבות זיהומים שהתגלו בהם.

 

מי עדן טוענת כי אין קשר בין הזיהום בנחלים לבין המחסור שנוצר, שנובע לטענתה מביקוש גבוה בשל חודשי הקיץ החמים. "חרף מאמצי החברה להגדיל את מלאי מוצריה לשם מענה לביקושים הגבוהים לאורך השנה ובמיוחד בחודשים החמים של יולי ואוגוסט, הובילו לחוסר במוצרי החברה למספר ימים מוגבל”, מסרה החברה. עם זאת, לאחר פניית “כלכליסט” לחברה ולמשרד הבריאות, מסרה מי עדן כי במים נמצאו שתי חריגות במהלך החודש האחרון.

 

מחברת מי עדן נמסר: "אין זיהום במעיין הסלוקיה וחברת מי עדן מייצרת באופן מלא את מוצריה ואין כל מחסור במוצריה בשוק.

 

"מי עדן דוגמת את מי המעיין פעמיים ביום. הדגימות נבדקות על ידי מעבדה המוסמכת על ידי משרד הבריאות. בנוסף, מבצעת מי עדן מדי שעה ניטור שוטף בתהליך הייצור להבטחת איכות מוצריה. המוצרים משווקים בחלוף 48 שעות לפחות ממועד ייצורם, וזאת על מנת להבטיח כי המוצרים המשווקים בטוחים וראויים לשימוש. במידה ונמצאת חריגה כל שהיא במי המעיין, כניסת המים למפעל מופסקת במיידית ועימה גם תהליך הייצור.

 

"בחודש האחרון הופסק הייצור פעמיים למשך מספר ימים בעקבות חריגה אשר נמצאה במי המעיין. מי עדן שבה לייצר לאחר שוידאה כי מי המעיין תקינים ולאחר אישורו של משרד הבריאות, כמתבקש במקרים מעין אלו.

 

"מי עדן פועלת בהתאם תקני איכות מהמחמירים והמובילים בעולם ותוך שיתוף פעולה ושקיפות מלאה למול משרד הבריאות. מי עדן מדגישה ומציינת כי כל מוצרי החברה המשווקים על ידה ואשר נמצאים ברשות הלקוחות וברשתות השיווק איכותיים, בריאים וכמובן ראויים לשתייה".

 

משרד הבריאות אישר את הדברים, ומסר: "ככלל בהתאם לחקיקה יצור ומילוי של מים מינרלים מחויבים בביצוע בדיקות יומיות למקור המים. גם חברת מי עדן מחויבת על פי חוק לבצע בין היתר בדיקות מיקרוביולוגיות למקור המים כולל לתוצרת מוגמרת ובטרם שיווק המוצרים. לכן מתבצעות בדיקות שוטפות כל הזמן וכאשר יש חריגה בייצור והשיווק נעצרים.

 

"במהלך הקיץ האחרון היו שני אירועי חריגות במי המעיין. מרגע גילוי החריגות המפעל הפסיק מילוי ושיווק מוצרים עד לקבלת תוצאות תקינות וזאת בהתאם לנהלים. לאחר קבלת תוצאות תקינות ב-6.8 חודש הייצור במפעל. מאז מתבצעות בדיקות שוטפות ואין חריגות". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי שני אירועי החריגות היו אירועים שוטפים שלא קשורים לעכברת, ושלא חייבו דיווח.

 

בהכנת הידיעה השתתף רותם אליזרע 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים