שתף קטע נבחר

מתנגדי הבנייה בכיכר אתרים: "תקדים מסוכן לכל קו החוף של ישראל"

חברי עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" מעלים הילוך במאבק בעקבות האישור הסופי של התוכנית למתחם, ופתחו בקמפיין לגיוס המונים לתמיכה במאבק המשפטי. היעד: 100 אלף שקל. אחת הפעילות לאולפן ynet: "המטרה של העירייה היא להרוויח הרבה מאוד כסף, עבורה ועבור קבוצת יזמים פרטיים, לא למען תושבי תל אביב"

 

 
 

המאבק על עתידה של כיכר אתרים בתל אביב עולה מדרגה: פעילי עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" פתחו קמפיין לגיוס המונים בשם "מחזירים את הים לאזרחים", בקריאה לתמוך במאבק המשפטי שנועד לעצור את בנייתם של שני מגדלים בני 40 קומות כל אחד במקומה של כיכר אתרים, הסמוכה לחוף הים בתל אביב. היעד: 100 אלף שקל.

 

"המגדלים האלה הם אסון לתושבי תל אביב ותקדים מסוכן לכל קו החוף של ישראל", אמרה הבוקר באולפן ynet רותי גוטר, פעילה בעמותה.

 

פתחתם קמפיין גיוס המונים לצורך המטרה. כמה אתם מקווים להשיג, ומה תעשו עם הכסף?

 

"הכסף הזה דרוש לשכירת יועצים, משפטנים, עורכי דין, שמאים, יועצים סביבתיים כלכליים, כל מי שיעזור לנו להוכיח לציבור ולעיריית תל אביב שהם עושים טעות חמורה מהרבה מאוד בחינות".

למה התוכנית הזאת לא בסדר? הכיכר הזאת מכוערת, אין מילה אחרת. למה לא לתת ליזמים לבנות שם מגדלים? הם בטח יעשו סביבם משהו ירוק, משהו יפה.

 

"בכלל לא, זו לא התוכנית שלהם, לא משהו ירוק ולא משהו יפה. למה לא להתחיל בלי לבנות, לנקות, לשפץ, לשתול כמה עצים? למה להרים את כביש רחוב הירקון כך שיהיו בו שישה נתיבים, שיגרמו לתושבי תל אביב להיאלץ לחצות את הכביש - כביש עמוס תנועה - בזמן שתנועה מטורפת תעבור שם בדרך אל הים. כיום הולכים ברגל בשד' בן גוריון, ישר אל הים".

 

 

 (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
(צילום: אבי חי)

מעבר לזה, מהי הבעיה הספציפית במגדלים?

 

"המגדלים מסתירים את הרוח לאנשים, מסתירים את הנוף ומונעים את הגישה. הגישה שתתאפשר אל חוף הים תהיה דרך קניון, ולא צריך להגיד שאף אחד לא צריך עוד קניון בתל אביב".

 

אבל גם ככה קו החוף של תל אביב מלא במגדלים, בתי מלון, למה לא עוד?

 

"מגדלי המלון שיש הם בסדר גמור, אבל לא צריך להוסיף על הבנייה הזאת, יש הרבה מאוד מגדלים בתל אביב שעומדים ריקים רוב השנה משום שהאנשים היחידים שיכולים להרשות לעצמם לגור שם באים לבקר בישראל בערך שבוע בשנה, ומה עם שאר התושבים? בשביל מי העירייה פועלת? בשביל התושבים או בשביל...".

 

אז מהם לדעתך הטעמים של העירייה?

 

"להרוויח הרבה מאוד כסף, הם יכניסו הכנסות עצומות, מיליארדים - הם וקבוצת יזמים פרטיים, לא תושבי תל אביב".

 

מה טענתם בערר שהגשתם? היתה לכם טענה מקצועית?

 

"היו הרבה טענות מקצועיות. קודם כל אי הבאה בחשבון של כל ההשלכות של המגדלים, לא מבחינה כלכלית ולא מבחינה סביבתית".

 

כלומר מידע שגוי?

 

"מידע שגוי ומידע חסר. מועצת העיר תל אביב כאשר הצביעה בעד התוכנית, בהליך שיש בו ליקויים, לא קיבלה את כל המידע, כלל וכלל לא, והמידע שהיא קיבלה היה מצדדים מוטים, לא מצדדים ניטרליים".

 

לא הקשיבו להשקפה שונה?

 

"לא סיפרו על זה בכלל לתושבי תל אביב עד לפני שנה, וגם אז לא פרסמו ברבים, היה כנס קטן במרכז קהילתי".

 

קו החוף בתל אביב. עתיר מגדלים ()
קו החוף בתל אביב. עתיר מגדלים

תגובות

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "מדובר בטענות חסרות שחר, קידום תכונית כיכר אתרים נעשה כחלק מהחזון העירוני ליצירת רצף טיילות לאורך קו החוף, פתיחת המבט על הים ושיפור המציאות רבת השנים בכיכר.

 

"בניגוד לנטען, התוכנית לא הוסתרה מהתושבים. נהפוך הוא, ההליך התכנוני נעשה בשקיפות מלאה, בראייה רחבה של כלל צורכי הציבור, מעבר לאינטרסים הצרים. התהליך מלווה בשיתוף ציבור שתוצריו משפיעים על התוכנית הסופית.

 

"מדובר בהליך מורכב לנוכח העובדה שהכיכר היא חלק בלתי נפרד מבניין שנמצא בבעלות פרטית, כולל 200 יחידות פרטיות נפרדות - עובדה שמנעה בעבר את שיפוץ המקום - וכן שנדרשות עלויות גבוהות מאוד כדי לבצע את השיפורים הנדרשים".

 

מהיזמים, חברת JTLV, נמסר בתגובה: "התוכנית לשיקום וחידוש כיכר אתרים המוזנחת הינה אינטרס ציבורי מובהק שזכה באישורי הוועדה המקומית, המחוזית ולאחרונה גם באישור הוולחו"ף המהווה סמכות עליונה בנושא.

 

"כל גופי התכנון במדינת ישראל הדגישו את התועלת שקיימת בפרויקט, ובפרט ביצירת גישה קלה וישירה מהעיר לחוף הים אל מול המצב הבעייתי כיום. הוולחו"ף כידוע הדגישה בהחלטתה כי ראתה לנגד עיניה את האיכויות ותרומת הבינוי במתחם כיכר אתרים למרחב הציבורי".

 

בתגובה לדברים אלו אמרה גוטר בריאיון כי "יש לי ממש משפט אחד לכל אחד מהטיעונים. ב-2014 עיריית תל אביב עצמה יזמה תוכנית הרבה יותר זולה שלא היתה כרוכה בשום הקמה של שום דבר, רק שיפוץ.

 

"דבר נוסף, אני עוד לא הבנתי, מישהו יכול להסביר לי איך מגדל יכול לפתוח את המבט אל הים בזמן שמדובר על 40 קומות? אפילו 25 קומות לא פותחות את המבט אל הים. ולגבי הבעלויות הפרטיות, כל ההזנחה של כיכר אתרים נובעת ממקור אחד בלבד - הזנחה מכוונת של עיריית תל אביב שהיא בעל הבית במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: פוסטר ושות' אדריכלים לונדון, ישר אדריכלים
התוכנית בכיכר אתרים
הדמיה: פוסטר ושות' אדריכלים לונדון, ישר אדריכלים
מומלצים