שתף קטע נבחר

פה אין עכברת - איפה כן אפשר לטייל בגולן

החל מביקור עם טעימות יין ביקבים השונים, דרך מסלולי טיול במבצר נמרוד ובשמורת גמלא ועד לאווירה השלווה בכפר האמנים אניעם – התפרצות העכברת לא מאפשרת לבקר בנחלים בגולן, אך עדיין יש הרבה מה לראות ולעשות בחבל הארץ הצפוני. ריכזנו כמה המלצות

מבצר נמרוד (צילום: יוליה שבלובה)
מבצר נמרוד(צילום: יוליה שבלובה)
 

התפרצות מחלת העכברת פוגעת קשות בתיירות ברמת הגולן, ובאגף התיירות במועצה האזורית גולן אומרים כי "כבר לא רואים אנשים במסלולי הטיולים – גם באלו שאין בהם מים". נזכיר כי משרד הבריאות אסר רק על כניסה למים או לאדמה רטובה בשבעה נחלים בלבד – שמורת המג'רסה, פארק הירדן, נחל ג'ילבון, נחל יהודיה, נחל משושים, נחל זוויתן והזאכי.

 

בהלת העכברת: "לא רואים אנשים במסלולי הטיולים בגולן"

 

בהודעת משרד הבריאות, הציבור אף התבקש להירגע ו"לא לעצור את שגרת החופש והטיולים בשמורות הטבע והנחלים שבצפון". אז איפה כן אפשר לטייל בבטחה בגולן בלי לחשוש מעכברת? אספנו לכם כמה וכמה המלצות – אתרי טבע לצד עסקים קטנים שזקוקים לתמיכתכם דווקא עכשיו. "מי שעדיין לא הגיע לגולן, זה הזמן. צריך לחזק אותנו", אומר שמוליק חזן, מנהל אגף "תיירות גולן".

 

  

הג'ובה הגדולה

במקביל לתלים הגעשיים ברמת הגולן מצויות הג'ובות – תופעה גיאולוגית מיוחדת שמשמעות שמה בערבית "בור". ביער אודם לבדו יש 23 ג'ובות, כשהמרשימה ביותר היא זו שקוטרה 250 מטרים ועומקה 60 מטרים.

על פי התיאוריה המובילה, הבור נוצר עקב התפרצות של גז וולקני לוהט בלחץ אדיר ממעמקי האדמה, אשר התפוצץ בהגיעו אל פני השטח. לאחר הפיצוץ קרסו הדפנות ונוצר מכתש געשי מרהיב שלא נראה מהקרקע - רק כשממש מתקרבים אל הבור מבחינים בו.

הג'ובה הגדולה (צילום: אסי וייסמן)
הג'ובה הגדולה(צילום: אסי וייסמן)

נחל חזורי

לא להיבהל - למרות שמו, כרגע אין במקום זרימה של מים. הנחל שזורם בחורף בשמורת הטבע רכס חרמון, הוא אחד מיובליו של נחל גובתה שמפריד בין כתף החרמון לשלוחת שריון. הטיול בערוץ הנחל שיבש כעת עובר דרך חורש אלונים שמצל על המסלול, ליד שרידי תחנת קמח עתיקה ומול מבצר נמרוד.

נחל חזורי (צילום: יהודה וינברג)
(צילום: יהודה וינברג)

שמורת גמלא

גמלא מוזכרת בתלמוד כאחת הערים מוקפות החומה בתקופת כיבוש הארץ על ידי יהושע בן נון. בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בגמלא נחשפו שרידי בית כנסת, אמת מים, מקווה טהרה, מבני ציבור, אבני קלע רבות וראשי חיצים שמעידים על הקרב הקשה שהתחולל במקום במרד הגדול, בסוף תקופת בית המקדש השני. 

שמורת גמלא (צילום: יהודה וינברג)
שמורת גמלא(צילום: יהודה וינברג)

שמורת גמלא (צילום: יהודה וינברג)
(צילום: יהודה וינברג)

אחד הממצאים החשובים ביותר שהתגלו במקום הם מטבעות קטנים, ועליהם חקוקה הכתובת "לגאולת ירושלים הקדושה". בשמורת הטבע שבלבה חורבות העיר העתיקה שלושה מסלולי טיול מרכזיים: שביל התצפיות - שביל מעגלי נוח ונגיש שעובר על שפת המצוק; השביל אל העיר העתיקה - מרחק של 20 דקות במורד לביקור בבית הכנסת, בית הבד, בית המרחץ ועוד ממצאים שהתגלו באזור; והשביל אל מפל גמלא – מפל המים הגבוה ביותר בארץ (51 מטרים) שזורם כל השנה.

מפל גמלה (צילום: אלדד איתן)
מפל גמלא(צילום: אלדד איתן)

הכניסה לשמורה בתשלום (28 שקלים למבוגר, 14 לילד). אורך מסלול הליכה כ-1.5 ק"מ, לכל כיוון.

 

אורכו של מסלול הטיול אל הג'ובה כ-700 מטרים, הוא מונגש לנכים ומותאם למשפחות עם עגלות, ועובר בין עצי אלונים.  

 

גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד)

מבצר מרשים מתקופת ימי הביניים ששלט על הדרך החשובה בניאס-דמשק. המבצר, שממוקם בשלוחה צרה במורדות הר החרמון, נבנה בשנת 1228 על ידי מושל אזור בניאס, כדי לחסום את הדרך בפני צבאו של פרידריך השני פון הוהנשטאופן, קיסר גרמניה ורומא, שאיים לעלות מעכו אל דמשק.

מבצר נמרוד (צילום: יוליה שבלובה)
מבצר נמרוד(צילום: יוליה שבלובה)
  

לאחר כיבושו על ידי הממלוכים, הפך המבצר לאזור ביצורים ענק ומרשים ביותר. החל מהמאה ה-15 שימש ככלא לאצילים שמרדו בשלטון, ומאז נשאר עומד ונטוש במשך מאות שנים. ערב מלחמת ששת הימים, שימש המבצר כעמדת תצפית למטווחי התותחים הסורים, ולאחר שחרור הגולן והחזרתו לידי ישראל, המקום הוכר כגן לאומי.

 

הכניסה לגן הלאומי בתשלום (22 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד).

 

פארק וולקני אביטל

למרגלות הר אביטל ולא רחוק מתצפית קוניטרה שבדרום רמת הגולן נמצא אחד האתרים המשוקמים המיוחדים ביותר. חלקו המזרחי של הר אביטל – הר געש כבוי – היה בעבר מחצבת סיקוריה שנגסה בהר וכיערה אותו. כריית הסיקוריה, אבן אשר משמשת בעיקר לצורכי גינון, חשפה שכבות גיאולוגיות מעניינות שמלמדות על ההיסטוריה הגעשית של רמת הגולן.

 

המחצבה הנטושה בהר אביטל שוקמה על ידי הקרן לשיקום מחצבות, בשיתוף עם המועצה האזורית גולן, ובמקום הוקם פארק תיירותי גיאולוגי-וולקני ייחודי שמספק הצצה לתופעות הגעשיות שהתרחשו באזור. באתר המשתרע על פני כ-40 דונם ניתן לראות בצורה מוחשית תופעות געשיות ייחודיות אשר מספרות על תהליכים וולקניים מרתקים שקרו לפני אלפי ומיליוני שנים. באופן אירוני, חשיפת הממצאים המרתקים הללו לא הייתה מתאפשרת ללא החציבה.

פארק וולקני אביטל (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
פארק וולקני אביטל(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

באתר שלטי הסברה ועמדות הסברה שמופעלות בלחיצת כפתור, לצד שחזור התפרצות הר געש ותופעות געשיות שונות. בפארק הוקמו כמה גבעות קונוס שמדמות הרי געש, ומומלץ מאוד לבקר במקום גם בשעות הערב – אז מתקיים שם מופע אורות ייחודי.

 

הכניסה לפארק ללא תשלום. במקום חניה מסודרת ונגישות לנכים. ניתן אף להצטרף לסיור ערב מודרך מלווה בעששיות. הסיור יתקיים ב-23-20 באוגוסט וב-28-27 באוגוסט בשעה 20:00. משך הסיור בשעה וחצי ועלותו 30 שקלים לאדם (לפרטים והרשמה: 050-4242227).

 

מרכז המבקרים ב"קול שופר"

"קול שופר" הוא מפעל משפחתי לייצור שופרות. המפעל הוקם על ידי שמעון קינן, בעל תקיעה ותיק ובקי ברזי השופר. השופרות של "קול שופר" משווקים בכל העולם וידועים באיכותם הגבוהה והכשרות הקפדנית.

 

במפעל מיוצרים כל סוגי השופרות הקיימים, לפי כל הסגנונות של העדות השונות. בנוסף לכך, מיוצרים במפעל שופרות בהכשר בד"צ העדה החרדית. במרכז המבקרים הקהל יכול להתנסות, להתרשם וללמוד על תהליך ייצור השופרות על כל היבטיו.

קול שופר (צילום באדיבות קול שופר)
מפעל "קול שופר"(צילום באדיבות קול שופר)
 

הביקור בתשלום (30 שקלים) ובתיאום מראש. לפרטים נוספים – הקליקו

 

יקב אורטל

סיורים וטעימות של יינות במשך חצי שעה. הסיור מועבר על ידי מדריכים ממרכז המבקרים של היקב, אשר מספרים על תהליך ייצור היין. במהלך ספטמבר-אוקטובר ניתן לראות את תהליך ייצור היין מהרגע הבציר, ועד לייצור הסופי. בתיאום מראש ניתן להזמין ארוחות שף לקבוצות ומשפחות.

 

סיור התאימות בתשלום (25 שקלים למבוגר, חינם לילד) ובתיאום מראש. לפרטים נוספים: 04-6960770.

 

יקב רמת הגולן

סיורי משפחות מודרכים מתקיימים לאורך כל חודש אוגוסט ואורכם שעה. בסיור חווים את תהליך ייצור היין, ומקבלים חשיפה לעולם המרתק של המשקה. במרכז המבקרים חנות עם יינות היקב, אביזרי יין ומזכרות. במקום גם מרתף יין ייחודי לטעימות מקצועיות.

יקב רמת הגולן ()
יקב רמת הגולן
 

בזמן שהמבוגרים טועמים ממגוון יינות היקב המפורסמים בארץ ובעולם, הילדים מקבלים ערכת יצירה ומכינים איגרת לראש השנה, ממש כמו פעם. היקב דואג לשלוח למשפחות בכל רחבי הארץ את האיחולים.

 

הסיור בתשלום (20 שקלים למבוגר, 16 שקלים לילד) ומתקיים שלוש פעמים ביום, בתיאום מראש. לפרטים נוספים: 04-6968435.

 

יקב הר אודם

בימים אלו החלו ביקב את עונת הבציר, וניתן לראות את התהליך דרך חלון פנורמי אשר פונה לאולם הייצור. בנוסף, למבוגרים מוצע תפריט טעימות. סמוך נמצאת המשחקיה של יער האיילים, והיא יכולה להעביר לילדים את הזמן.

 

הסיור חינם, הטעימות בתשלום (50-20 שקלים). סגור בשבת. לפרטים נוספים: 052-6881110 (אפרת).

 

יקב "בזלת הגולן" בקדמת צבי 

חובבי היין יכולים לבקר גם ביקב "בזלת הגולן" בקדמת צבי - יקב הבוטיק הראשון ברמת הגולן. הביקור כולל סיור מודרך במרכז המבקרים, טעימת יינות, צפייה בסרטון הדרכה והסבר על היינות ותהליך ייצור היין.

 

הסיור כולל הטעימות בתשלום (25 שקלים לאדם). היקב סגור בשבת. לפרטים נוספים - הקליקו.  

 

בוטיק השוקולד "דה קרינה"

בקיבוץ עין זיוון, מזמין בוטיק השוקולד "דה קרינה" את המבקרים לסיור במפעל הבוטיק וצפייה בתהליך ייצור השוקולד והמקופלת הידועה, בעבודת יד, ולבילוי מתוק בבית הקפה שבמתחם, עם גלידה תוצרת בית ומשקאות שוקולד קרים.

 

בחופשת הקיץ מתקיימות במקום סדנאות ויצירה בשוקולד שמתאימות לכל המשפחה. במסגרת הביקור והסדנה יטעמו המבקרים שלל שוקולדים, וגם ייצרו טבלאות ומוצרי שוקולד שייקחו הביתה איתם.

בוטיק השוקולד
בוטיק השוקולד "דה קרינה"(צילום: עדי פרץ)
 

הסיור בתשלום (27 שקלים), וכך גם סיור שכולל סדנת שוקולד (69 שקלים למבוגר, 64 שקלים לילד). יש לתאם הגעה מראש. בשבת סגור. לפרטים: 04-6993622.

 

כפר האמנים אניעם

מדרחוב קסום ורומנטי בסגנון מיוחד עם בתים צבעוניים שבנו האמנים לעצמם. זו הפתעה אסתטית ומקסימה בלב הטבע של רמת הגולן. מומלץ להיכנס לגלריות לראות כל אמן בפינת עבודתו, בסטודיו שלו, בעת היצירה.

 

האמנים בכפר עוסקים בציור, צורפות, קדרות, פיסול קרמי ואריחים מצוירים, עבודות בבד, ציור על עץ וזכוכית, מסגור תמונות אמנותי ופסיפס, פרזול, יודאיקה, שוקולד עבודת יד, סבונים ונרות. תוכלו ליהנות במקום גם מספא-דגים וחנויות-גלריה לעיצוב הבית.

 

במדרחוב של כפר אניעם אפשר לבלות גם במסעדות ובתי קפה עם אוכל טעים ואווירה נעימה. לפרטים נוספים – הקליקו

כפר האמנים אניעם (צילום: אבישי טייכר, מתוך ויקיפדיה)
כפר האמנים אניעם(צילום: אבישי טייכר, מתוך ויקיפדיה)
 

בית הבד "ארץ הגשור"

הסיור במרכז המבקרים של בית הבד כולל ביקור בבית הבד, צפייה בסרט הדרכה על המקום, וכמובן טעימת סוגי שמן. שמן הזית של "ארץ גשור" מוביל את מהפכת הטעמים ומציג סדרת שמנים במבחר זני זיתים: החל מקורנייקי הפירותי והלצ'ינו המתקתק, דרך הפישולין החריף, הסורי הפיקנטי ועד הברנע המריר ושמן הבית המאוזן.

 

"ארץ גשור" עובדים על פי תפישה חדשנית בייצור שמן זית זני איכותי, ולפיה קיימת שליטה מוחלטת על תהליך ייצור השמן, מגידול השתילים ועד לבקבוק. תפיסה זו מאפשרת למצות מהזיתים את הטוב ביותר מבחינה בריאותית וארומטית. השליטה בתהליך מתחילה בקביעת מיקום כרמי הזיתים, דרך ייצור עצמי ומוקפד של השתילים, תהליך המסיק, ייצור השמן ושמירתו במכלי נירוסטה מיוחדים. התהליך כולו מתבצע ללא מגע יד אדם.

 

הסיור בתשלום חינם. בשבת סגור. לפרטים נוספים – הקליקו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוליה שבלובה
מבצר נמרוד
צילום: יוליה שבלובה
מומלצים