שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליצמן: לשקול להתנות רישום ילדים לגנים ולבתיה"ס בהצגת פנקס חיסונים

  זה התחיל ברשת גנים פרטיים ברמת־השרון, המשיך במכתב תמיכה של איגוד רופאי הילדים, וכעת בוחנים במשרד הבריאות מהלך משמעותי: לחייב הורים להציג פנקס חיסונים כבר בשלב הרישום לכל גני הילדים ובתי־הספר. "ילדים לא מחוסנים מסכנים את מי שנמצא בסביבתם", מזהיר סגן השר ליצמן, "והסיכון עולה כשהם נמצאים עם ילדים נוספים"

  אחרי המכתב של איגוד רופאי הילדים לשר החינוך נפתלי בנט ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן שבו הם קוראים להם לאמץ את פרויקט "הגן המחוסן" שנחשף ב"ידיעות אחרונות" ולהכליל אותו בכל בתי־הספר וגני הילדים בישראל, כעת מצטרף ליוזמה גם ליצמן עצמו: אתמול (ה') שלח סגן שר הבריאות מכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן־טוב, שבו הוא מבקש ממנו לבחון אפשרות להתנות רישום ילדים למסגרות חינוכיות בהצגת פנקס חיסונים.

   

  "כידוע חיסונים הינם אבן פינה במניעת מחלות זיהומיות מסוכנות, ובבריאות הציבור יש להם תרומה מכרעת לבריאות הילדים והאוכלוסייה בכלל", כותב ליצמן. "החיסונים המומלצים כיום במדינת ישראל הינם יעילים ובטוחים ביותר ומונעים תחלואה, נכות ותמותה ממחלות זיהומיות. ילדים לא מחוסנים לא רק נמצאים בסיכון לתחלואה כאמור, אלא גם מסכנים את מי שנמצא בסביבתם בשל הפרת 'חסינות עדר' ובשל יכולתם להדביק במידה ויהיו חולים. סיכון זה עולה כאשר ילד נמצא במסגרות חינוכיות עם ילדים נוספים בשל הצפיפות היחסית, החללים הסגורים ואופי הילדים".

   

  עוד ממשיך וכותב סגן שר הבריאות: "שיעורי כיסוי החיסונים בישראל הינם גבוהים ביחס למדינות אחרות, אך בשנים האחרונות ישנם הורים הבוחרים שלא לחסן את ילדיהם בחיסונים המומלצים. אפקטיביות החיסונים עולה ככל ששיעור ההתחסנות עולה. בשל כך מצב זה, בו חלה פגישה בשיעורי ההתחסנות, יכול לגרום להתפרצות ולפגיעה בבריאות הילדים והציבור. במספר מדינות בעולם ישנה מדיניות שילד שלא חוסן כנדרש לא יורשה להיכנס למסגרות חינוכיות אלא אם יש לו פטור רפואי מתועד".

    

  חיסונים הינם אבן פינה במניעת מחלות זיהומיות מסוכנות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חיסונים הינם אבן פינה במניעת מחלות זיהומיות מסוכנות(צילום: shutterstock)

  ליצמן: להתנות התניית רישום בהצגת פנקס חיסונים

  במכתבו מבקש ליצמן ממנכ"ל המשרד לבחון אפשרות לאמץ את מדיניות התניית הרישום למסגרות החינוך בהצגת פנקסי חיסונים. "אבקש שתבחן בהתייעצות עם איגוד רופאי הילדים וארגוני ההורים ובתיאום עם מנכ"ל משרד החינוך התניית כניסה למסגרות חינוכיות בקבלת חיסונים המומלצים על ידי משרד הבריאות", כותב סגן השר. "ילדים לא מחוסנים יידרשו להשלים את כל המנות הנדרשות של חיסונים או להביא אישור מרופא מוסמך לסיבה רפואית לכך שהילד לא מחוסן".

   

  צפו בדיון בין בעלי הגן מול עו"ד מתנגדת לחיסונים:

   

   

  תוכנית "הגן המחוסן" אמורה להתחיל כבר בשנת הלימודים הקרובה בפיילוט באשכול הגנים "פשוט גן", רשת גנים פרטית ברמת־השרון, שתאפשר הרשמה אך ורק לילדים שעברו חיסונים. מי שמוביל את התוכנית ברמת־השרון הוא הבעלים של רשת הגנים "פשוט גן" איתי ברשדסקי, יחד עם ד"ר ליאור אונגר מבית־החולים שיבא, שמנהל בחודשים האחרונים מאבק ברשתות החברתיות נגד מתנגדי החיסונים. לדברי ברשדסקי, מאז ההכרזה והפרסום ב"ידיעות אחרונות" על פתיחת הרישום לגן המחוסן פנו אליו גנים נוספים ששמעו על הרעיון וביקשו גם הם להצטרף ליוזמה.

   

   מוקדם יותר השבוע קרא איגוד רופאי הילדים לליצמן ולשר החינוך בנט להכליל את תוכנית "הגן המחוסן" בכל בתי־הספר וגני הילדים לקראת תחילת שנת הלימודים. "היוזמה עשויה להפחית משמעותית בקרב ילדי ישראל מקרי הידבקות, תחלואה ואף תמותה. מומלץ שהורים יצטרפו ליוזמה ובכך יציבו את בריאות ילדיהם במקום הראשון", כתבו פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד, וד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד.

    

  מעמותת "מדעת" הפועלת לקידום בריאות הציבור נמסר: "העמותה מברכת על העניין הציבורי בנושא חקיקה של חיסוני ילדים. מדעת קוראת לקידום חוק שיגן על זכויותיהם של כל ילדי ישראל, יקדם תוכנית הסברה לאומית שתנגיש מידע מהימן ואחראי אודות החיסונים וישתמש במנגנון אכיפה פרופורציונלי כדי להבטיח שהילדים והציבור כולו מוגנים ככל האפשר מפני מחלות מידבקות".

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קרן נתנזון
  להציג את הפנקס כבר בשלב הרישום
  צילום: קרן נתנזון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים