שתף קטע נבחר

איגוד רופאי הילדים: לאסור כניסת ילדים שלא חוסנו לגנים

בעקבות יוזמת הגן ברמת השרון שהחליט לחייב את ההורים לחסן את ילדיהם, החליט האיגוד הישראלי לרפואת ילדים לפנות אל סגן שר הבריאות ליצמן ואל שרים נוספים בקריאה לעודד את המהלך

המאבק במתנגדי החיסונים עולה שלב: האיגוד הישראלי לרפואת ילדים פנה לסגן שר הבריאות ליצמן בקריאה לתמוך במהלך "הגן המחוסן". המהלך החל בגן ברמת השרון שחייב את ההורים להציג פנקס חיסונים כנגד קבלת הילדים לגן.

 

היום (ג') החליט האיגוד לרפואת ילדים בישראל לתמוך ביוזמה, ולפנות לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שר החינוך נפתלי בנט, ושר העבודה והרווחה חיים כץ, בקריאה לעודד את המהלך. וכך כתבו פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד, ומזכ"ל האיגוד הד"ר צחי גרוסמן: " יוזמת הגן המחוסן, העתידה להיכנס אל מערכות החינוך הארציות, עשויה להפחית משמעותית בקרב ילדי ישראל מקרי הידבקות, תחלואה ואף תמותה. מומלץ שהורים יצטרפו ליוזמה ובכך יציבו את בריאות ילדיהם במקום הראשון.

 

"האיגוד הישראלי לרפואת ילדים מצטרף ליוזמת הגן המחוסן וקורא לשרי הממשלה ולראשי השלטון המקומי לאמץ אותה ולהפוך את גני הילדים ובתי הספר למקומות בטוחים עבור ילדינו. על פי עיקרי התוכנית, גני הילדים יחייבו את ההורים להציג, טרם פתיחת שנת הלימודים, פנקס חיסונים מעודכן של ילדיהם הרשומים לגן, כתנאי להצטרפותם לפתיחת שנת הלימודים".

  

לא מחוסנים? לא ילמדו בגן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא מחוסנים? לא ילמדו בגן(צילום: shutterstock)
 

חיסון אינו מגן במאת האחוזים בפני תחלואה, ועל כן נדרשת "חסינות עדר", כלומר – ככל שיתחסנו יותר, כך יגבר מעטה ההגנה של החיסון. תוכנית החיסונים בישראל, המדינה הראשונה בעולם שהובילה את תחנות טיפת החלב, הביאה לירידה משמעותית בשיעור מחלות רבות, חלקן נעלמו לחלוטין בישראל, ובהן הפטיטיס A, אבעבועות רוח, שהייתה בעבר מחלה קשה וקטלנית והפכה למחלה קלה בזכות החיסון, דלקת ריאות ודלקת אוזניים, ששיעור התחלואה והתמותה מהן ירד משמעותית מאז כניסת החיסונים פרבנר ופנאומובקס, שעלת וחצבת.

 

תופעת מתנגדי החיסונים הולכת ומתפשטת בישראל, זאת על אף ששיעור ההתחסנות של ילדי ישראל הוא מהגבוהים בעולם, ועומד על כ-93%. לפני כשבועיים פתח גן ילדים ברמת השרון ביוזמה הקרויה "הגן המחוסן" שבו חייב מנהל הגן את ההורים להציג פנקס חיסונים מעודכן המעיד כי הילד קיבל את כל החיסונים הנדרשים בטיפת חלב.

 

עוד כתבות בנושא:

כנס מסוכן בת"א: "קוראים להורים לא לחסן הילדים"

דו"ח מסכם של 30 שנה: האמת על בטיחות ויעילות החיסונים

התפרצות חזרת בישראל: משרד הבריאות מוסיף חיסון נוסף

   

 

אורן חזן: "אגיש הצעת חוק בנושא"

בתוך כך הודיע ח"כ אורן חזן (ליכוד) שיגיש הצעת חוק שתחייב חיסון ילדים לפני כניסה לגן. "אין פנקס חיסונים – אין כניסה לגן", אמר חזן, "אסור שהורים שלא רוצים לחסן את ילדיהם יפגעו בבריאות הציבור. אני מכבד את חופש הבחירה בטיפול בילדים, הבעיה היא שכאשר לא מחסנים, עולה הסיכון של הילדים שלנו להידבק במחלות מיותרות ועוד מיני סיבוכים ולא אתן לכך יד.

 

"עם פתיחת מושב הכנסת הקרוב, אגיש הצעת חוק שתחייב הורים לחסן את ילדיהם אם הם רוצים ללכת לגן עם ילדים מחוסנים, או שימצאו לעצמם גן אחר. הגן הוא משחק ילדים, הבריאות שלהם לא".

 

"הורים, תלחצו על הגננות"

כפי שנחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", היוזמה החלה ברשת הגנים "גן פשוט" ברמת השרון במטרה לעודד את ההורים לחסן את ילדיהם. רשת הגנים קבעה כי ההורים שירצו לרשום את ילדיהם יצטרכו להציב פנקס חיסונים או להתחייב שבכוונתם לחסן את הילדים לפי תוכנית החיסונים המקובלת של משרד הבריאות.

 

מאחר שמדובר ברשת גנים פרטיים, הם רשאים להחליט על אי כניסת ילדים העלולים לסכן את בריאותם של הילדים בגן, כל עוד אין מדובר באפליה מטעמי דת גזע ומין. "היוזמה שלנו מצליחה בצורה פנומנלית", אמר ל-ynet איתי ברשדסקי, יוזם המהלך מ"פשוט גן", "כל ילדי הגן התחסנו והיתה הבנה מוחלטת של ההורים לעניין".

 

לקראת היוזמה, צירף ברשדסקי 11 רופאים, הורים לילדי הגן, יחד עם יועץ משפטי, המלווים את התהליך ומשיבים להורי הגן על כל שאלה שצצה בנושא. בשבוע האחרון קיבל ברשדסקי פניה מגנים רבים להצטרף למהלך. "אנחנו מוכנים להגיע לכל גננת בארץ ולייעץ כיצד להצטרף ליוזמה שלנו", הוא אומר, "ובמקביל אנחנו קוראים להורים – תמשיכו ללחוץ על הגננות לא לקבל ילדים לא מחוסנים. אנחנו משוכנעים ששיעור ההתחסנות, שהוא גבוה מאוד בישראל, יעלה משמעותית, וכל הילדים בישראל יהיו מוגנים מהמחלות הקשות שאפשר למנוע".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן נתנזון
חובת חיסונים בכל הגנים?
צילום: קרן נתנזון
לוגו הגן המחוסן של רשת הגנים ברמת השרון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים