שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זהירות: זה מה שקרה לאנשים שהלכו לישון עם עדשות מגע

  המרכז לבקרת מחלות האמריקני מפרסם סיפורים מזוויעים על מטופלים שסבלו מנזקים קשים לעיניים לאחר שישנו עם עדשות המגע בעיניהם. התוצאה: מרביתם סבלו מפגיעה בלתי הפיכה בקרנית ונזקקו להשתלה

  הורידו תמיד את עדשות המגע לפני השינה: המרכז לבקרת מחלות האמריקני מפרסם מספר מקרים של נזקים חמורים של אנשים שהותירו את עדשות המגע בעיניים והלכו לישון. המומחים מבהירים: יש להסיר את עדשות המגע תמיד לפני השינה.

   

  בדו"ח של המרכז לבקרת מחלות האמריקני, ה-CDC, סופר על אדם שעסק בציד ושהשאיר את עדשות המגע שלו בעיניו גם במהלך הלילות וגם במהלך המקלחת, לאחריה היה מנגב את עיניו עם מגבת מזוהמת. לאחר שטופל בטיפות אנטיביוטיות וסטרואידים, לא היה מנוס מלבצע בו השתלת קרנית לאחר שלקה בכיבים בקרנית.

   

  אדם אחר לא הסיר את עדשות המגע במשך שבועיים, ואף הוא סבל מנזק בלתי הפיך בקרנית ובצורך בהשתלה. שני בני נוער שישנו עם עדשות המגע שנרכשו ללא מרשם, סובלים מצלקות תמידיות בקרנית.

   

  עדשות מגע. טיפול בעיניים על פי ההנחיות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עדשות מגע. טיפול בעיניים על פי ההנחיות(צילום: shutterstock)

   

  מקרה נוסף היה של אדם בן 34 שלא הסיר את עדשות המגע שלו למשך מרבית השבוע. הוא סיפר כי ישן איתן במשך שלושה עד ארבעה לילות בשבוע, ואפילו שחה עימן. האיש סבל מזיהום חיידקי ופטרייתי שנרפא חלקית רק לאחר שישה חודשי טיפול.

   

  מטופל אחר בן 57 המצוין בדו"ח, סיפר כי השתמש באותן עדשות מגע במשך שבועיים, מבלי שניקה אותן. הוא המשיך להשתמש בהן גם בלילות. גם הוא סבל מנזק בלתי הפיך לקרנית ונזקק להשתלה.

   

  במקרה אחר, בריטית מצאה חלקיק של עדשת מגע תקוע מתחת לעפעף שהיה שם כפי הנראה במשך 28 שנים. במקרה שלה, היא אמנם לא ישנה בלילות עם עדשות המגע, אך ככל הנראה נקרע חלק מהרשתית כשהייתה בת 14 בעת משחק כדור. היא הניחה שהסירה את עדשות המגע, מבלי לבדוק את שלמותן.

   

  חלקיק העדשה שהיה תקוע בעינה, גרם לתהליך דלקתי ולציסטה שגרמה לזיהום שנים אחר כך. רק בבדיקת רופא עיניים נמצא חלק העדשה התקוע מתחת לעפעף.

   

  "אחת ההתנהגויות הכי מסוכנות שיש"

  ה-CDC ביקש בדו"ח להזכיר לאנשים שלא לישון עם עדשות המגע. "שינה עם העדשות היא אחד ההתנהגויות המסוכנות ביותר המגבירה את הסיכון לפגיעה בקרנית", כתבו המומחים בדו"ח השבועי.

   

  "שינה עם עדשות מגע אינה מומלצת, גם אם מדובר בעדשות שקיבלו אישור לכך", הסביר הפרופ' דוד צדוק, מנהל מחלקת עיניים בביה"ח שערי צדק, "מחקרים הראו אחוזים גבוהים יותר של זיהומים אצל אנשים שהרכיבו עדשות מגע וישנו עימן בלילה.

   

  "את העדשות יש לנקות מדי יום בכל פעם שמסירים את העדשה", מוסיף פרופ' צדוק, "בכל פעם בה יש תחושת אי נוחות בעין, אודם, כאב או צריבה יש להסיר מיד את העדשות ולגשת לבדיקת עיניים כדי לוודא שאין התפתחות זיהום.

   

  "עם עדשות מגע אסור להתרחץ, אסור להיכנס לבריכה, לים, למעיינות, לאגמים, למקווה ולכל מקור מים. אין לשטוף את העדשות במי ברז, או במים מורתחים או מינרליים. לעדשות מגע מותר לבוא במגע רק עם נוזל הדמעות שלנו, ועם חומרי הניקוי הייעודיים עבורן".

   

  צפו: כל מה שצריך לדעת על שימוש בעדשות מגע

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להוציא את העדשות לפני הדשינה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים