שתף קטע נבחר

בירנבאום על רכישת סודהסטרים: זה לא אקזיט, זו השקעה

מנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום, אמר במסיבת עיתונאים: "אף אחד לא הולך לסגור ולהעתיק את המפעל למקום אחר, זה יום חשוב לכלכלת ישראל". כשנשאל כיצד הוא חובר לחברה שאותה האשים בעבר בזיהום, אמר: "הם זיהמו, אני מעריך את פפסיקו על האומץ לדעת מה הצרכן רוצה". מנכ"ל ונשיא פפסיקו, רמון לגוארטה, הדגיש: "נשמור על סודהסטרים כפי שהיא"

  

 

המנכ"ל והנשיא החדש של פפסיקו העולמית, רמון לגוארטה, ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, קיימו בצהריים (ב') מסיבת עיתונאים, בעקבות החתימה על מכירת סודהסטרים לפפסיקו תמורת 3.2 מיליארד דולר. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

עסקת סודהסטרים: התחייבות להשארת הפעילות בארץ ל-15 שנה

ומי לא ישתתף בחגיגה? המוסדיים הישראלים

פפסיקו רוכשת את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר

מנכ"ל סודהסטרים: "לא יודע כמה כסף יש לי"

 

בפתח דבריו סיפר בירנבאום על הההיסטוריה המשפחתית שלו, ועל אביו שגורש מישראל לאחר השואה כמעפיל על האוניה אקסודוס, ולאחר מכן עלה לארץ והתיישב בנגב. "אנחנו לא מדינה מושלמת אבל היום הזה מבחינתי הוא חשוב לא רק לי ולעובדים של סודהסטרים שייהנו מזה מאד, אלא לכלכלה ולתעשייה הישראלית", אמר, "לא מדובר באקזיט, אף אחד לא הולך לסגור ולהעתיק את זה למקום אחר. מדובר פה על השקעה של חברה בינלאומית, חברת המזון הכי גדולה בארה"ב והשנייה בגודלה בעולם, שמשקיעה בחבר'ה אמיצים שלא מוותרים. שנוטעת כאן דגל ונותנת אמון בכלכלה הישראלית. ומאיפה? מרהט מהנגב".

 

בירנבאום הוסיף: "כל העובדים שלנו בסודהסטרים הם גאים וזקופים, יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, כולם עובדים ביחד, אי של שלום".

מסיבת עיתונאים סודהסטרים פפסיקו (צילום: מוטי קמחי)
לגוארטה ובירנבאום במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)
 

לגוארטה סיפר באירוע: "הלכנו למפעל היום ושמחתי להצטרף למשפחת סודהסטרים. סודהסטרים היא חברה יוצאת מהכלל, היא מנוע של כשרון, והרכישה היום היא עדות לעבודתם הרבה. הם בנו חברה שיש בה מוח וגם לב. יש בה אומץ. הרכישה היא חלק מאסטרטגיית water forward (שמקדמת מוצרי מים) של פפסי. החזון שלנו הוא לכוכב בריא יותר. אנו חותרים לביצוע עם מטרה. להיות אחראים לעולם מסביבנו. זה מתרחב מעבר לבקבוק. זה האקו-סיסטם שמעבר לבקבוק". 

 

 

לגוארטה התייחס לשאלת עתידם של עובדי סודהסטרים ואמר: "אנו רוצים לשמור על סודהסטרים כפי שהיא. אנו מאמינים בה כחברה מאוד יציבה. אז כן, אנו רוצים לשמור את המבנה שיש בישראל. התחייבנו ל-15 שנים. זה נראה ארוך, אני חושב שזה יהיה לתמיד כי המבנה כל כך עוצמתי, הידע במפעל הזה מדהים. וכמובן שאנו רוצים לשמור את ההנהלה".

 

"בכל פעם שעשינו עסקאות מהגודל הזה, אני חושב שאנחנו לומדים ככל שאנו נותנים, אז אני רואה את זה ככביש חד כיווני", הוסיף לגוארטה, "אנחנו הולכים ללמוד הרבה מדינאל והצוות. לא רק טכנולוגיה, גם מה עושים עם הזדמנויות... אני רואה את זה כהחלפת כשרון, טכנולוגיה, חדשנות. תהיה הרבה תקשורת בין שני הצדדים, זה לא מימד אחד, זה לא פפסיקו מנסה לעזור לאח קטן, אני רואה את זה כדו כיווני ונלמד הרבה".

 

באשר לחששות מחרם על פפסיקו אמר המנכ"ל: "אנו פועלים במדינות רבות בעולם. אנו עושים עסקים בישראל הרבה שנים, יש לנו שותפות מאוד חזקה עם שטראוס".

מסיבת עיתונאים סודהסטרים פפסיקו רמון לגוארטה, דניאל בירנבאום ואביו  (צילום: מוטי קמחי)
רמון לגוארטה, דניאל בירנבאום ואביו(צילום: מוטי קמחי)
 

בירנבאום נשאל על ידי ynet כיצד הוא "חובר כעת לאויב", לאחר שבעבר השמיץ את פפסי על כך שהיא מזהמת את כדור הארץ, והשיב: "הם זיהמו. מטרתה של פפסיקו היא שנמשיך 'להפריע' לכולם בעסקי המשקאות. האסטרטגיה שלנו לא השתנתה. אני מעריך את פפסיקו על האומץ לדעת מה הצרכן רוצה. השימוש היחידני בפלסטיק צריך להיפסק".

 

לגאורטה התייחס אף הוא לנושא הסביבתי, כשנשאל כיצד סודה סטרים דוגלת בפחות בקבוקי פלסטיק בעוד שבפפסיקו מדובר בעיקר העסק, והשיב: "נעבור למצב ירוק יותר. אנו מחויבים להשתמש במוצרים ניתנים למיחזור. ואנו רוצים להשתמש שוב שוב בפלסטיק. פלסטיק הוא דבר מצוין. הבעיה היא שאנו משליכים אותו אחרי שימוש חד פעמי ואנחנו רוצים להשתמש בו שוב".

 

- מה תעשו עם המותג סודה סטרים? 

"אנחנו רוצים להגדיל את סודה סטרים. להכניסו לשווקים נוספים, לפתח אותו אונליין, לשפר את ההובלה".

 

תשלבו מותגי פפסי בסודהסטרים?

"נתחיל עם מים. נראה בעתיד אם נשתמש במותגי פפסי".

 

יש טענות שמים מוגזים לא טובים לבריאות. 

"מים מוגזים צומחים יותר מהר אצל צרכנים ממים לא מוגזים. זה לא קרבונציה מול נון-קרבונציה. בעתיד הצרכנים יעדיפו פרסונליזציה של המשקאות. הם רוצים שליטה בהגזה, פחות סוכר. אנשים יבחרו את כמות הסוכר שהם צורכים וצרכנים ינסו להשתמש פחות בפלסטיק וסודהסטרים תעזור לנו בזה".

 

מפעל סודה סטרים בנגב (צילום: רועי עידן)
מפעל סודהסטרים בנגב(צילום: רועי עידן)

בירנבאום נשאל האם ההחלטה להחצין את הישראליות סייעה למותג סודהסטרים, ואמר: "מהיום שהטבענו את הדגל על גבי הבקבוקים, תראה מה קרה למחיר המניה. אנחנו לא ביישנים גדולים ולא פחדנים גדולים. העובדים אומרים שבסודהסטרים אנחנו עושים שלום מדי יום. כשעושים את הדבר הנכון - זה לא רע לעסקים".

 

פעילות החברה בארץ תמשך לעוד 15 שנה לפחות

שתי החברות הודיע הבוקר על חתימת הסכם במסגרתו תרכוש פפסיקו את כל הון המניות של סודהסטרים, במחיר של 144 דולר למניה במזומן. המחיר מייצג פרמיה של 32% על המחיר הממוצע המשוקלל של המניה ב-30 הימים האחרונים.

 

העסקה תמומן על ידי פפסיקו באמצעות מזומנים שבקופתה. הרכישה אושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות וכפופה להצבעת בעלי המניות של סודהסטרים ולאישורים רגולטוריים מסוימים. השלמת העסקה צפויה עד לינואר 2019. 

 

הודעה על הרכישה גרמה להתרגשות רבה בקרב עובדי החברה, אך כצפוי עוררה גם לא מעט חששות. עם זאת בסודהסטרים הדגישו את מחויבות החברה לישראל, ואף ציינו כי היא מעוגנת בהסכם שנחתם.

 

לפי בקשתה של הנהלת סודהסטרים, להסכם הרכישה הוכנס סעיף אשר קובע כי פעילותה של החברה בארץ תמשך לעוד 15 שנה לפחות, וכי יוקם מפעל נוסף של החברה ברהט. מנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום, אמר על כך כי "אני שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב".

 

לפי גורמים המקורבים לעסקה, לאחר שתושלם הרכישה, לא בטוח כי התחייבות פפסיקו להמשך הפעילות בארץ תהיה בעלת תוקף משפטי. עם זאת, אין כל כוונה כרגע להעתיק את הפעילות מישראל.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על העסקה בהודעה שפרסם: "הרכישות הגדולות האחרונות של חברות ישראליות מוכיחות לא רק את היכולות הטכנולוגיות, אלא גם את היכולות העסקיות שהתפתחו בישראל. אני מברך על עסקת הענק שתעשיר גם את קופת המדינה, וכן על ההחלטה החשובה להשאיר את החברה בישראל".

 

שר האוצר, משה כחלון, בירך אף הוא על העסקה: "אני רואה בעסקת סודהסטרים הבעת אמון גדולה בתעשייה הישראלית, בתעשיינים הישראלים ובמיוחד במנהלים הגדולים ברמה של דניאל בירנבאום, שלקח מפעל שעמד על סף כשלון ועשה ממנו פאר היצירה בארץ ובעולם".

 

הרכישות הגדולות בישראל ()
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: חיים הורנשטיין, shutterstock
צילום: חיים הורנשטיין, shutterstock
מומלצים