שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מפתיע: מחקר נרחב מצא - אספירין לא מונע התקפי לב או שבץ

  חוקרים מבוסטון שבדקו אלפי אנשים, מצאו כי אספירין לא הפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם או סרטן, כפי שחשבו עד כה. מומחה ישראלי: "ההנחיות בינתיים לנטילת אספירין מדי יום – אינן משתנות"

  אספירין כונתה תרופת הפלא של המאה העשרים, אבל עכשיו מגלה מחקר חדש שהתרופה מגינה על הגוף פחות ממה שחשבו: תוצאות של שני מחקרי ענק חושפים כי נטילת אספירין מדי יום אינה מונעת התקפי לב, או שבץ מוחי באנשים בסיכון נמוך עד בינוני. עוד נמצא כי האספירין אף לא הראה הגנה בפני סרטן, בניגוד להבנות עד כה.

   

  המחקר החדש הוצג השבוע בכנס החברה האירופאית לקרדיולוגיה שנערכת במינכן. במחקר השתתפו 12,546 מבוגרים שהיו בסיכון נמוך עד בינוני ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: האחת קיבלה מינון יומי של 100 מיליגרמים אספירין ביום, יותר מהכמות המומלצת כיום של 81 מיליגרמים אספירין. הקבוצה השנייה קיבלה גלולות דמה ללא חומר פעיל (פלצבו).

   

  לאחר 5 שנים, רק 4% מהמשתתפים בכל קבוצה סבלו מבעיות לבביות, הרבה פחות מהממוצע, מה שהביא את החוקרים למסקנה כי הנבדקים היו בסיכון נמוך למחלות לב ולא בינוני כפי שסברו בתחילה. תרופות אחרות שנטלו המשתתפים להורדת לחץ דם וכולסטרול ככל הנראה הפחיתו את הסיכון שלהם ללקות בהתקפי לב או שבץ מוחי, הרבה יותר ממה שעשה האספירין.

   

  אחוז אחד מאלה שנטלו אספירין סבל מדימום במערכת העיכול, בשכיחות כפולה משל אלה שנטלו גלולות דמה. נוטלי האספירין סבלו יותר גם מדימומים מהאף, צרבת או כאבי בטן. חברת "באייר" יצרנית האספירין וזו שאף פיתחה אותו, מימנה את המחקר שיפורסם בכתב העת הרפואי Lancet.

   

  אפקט מגן מפני מחלות לב. לא בטוח (צילום: shuttetrstock) (צילום: shuttetrstock)
  אפקט מגן מפני מחלות לב. לא בטוח(צילום: shuttetrstock)

   

  לא מגן מפני מחלות לב

  המחקר מצא עוד כי בניגוד למה שחשבו עד כה, לאספירין אין אפקט מגן מפני מחלות סרטן: שיעור התחלואה בסרטן היה זהה בשתי הקבוצות (11.6% בקבוצת נוטלי האספירין, מול 11.5% בקבוצת מקבלי הפלצבו). האספירין שנחשב עד כה כבעל אפקט מגן במיוחד כנגד סרטני מערכת העיכול, לא מנע תחלואה גם כאן: שיעור סרטני מערכת העיכול בשתי הקבוצות היה דומה, סביב 2%.

   

  "מתן אספירין למניעה ראשונית שנוי במחלוקת זה שנים", אומר פרופ' דורון זגר, הנשיא הנבחר של האיגוד הישראלי לקרדיולוגיה מהמרכז הרפואי סורוקה, המשתתף בכנס במינכן, "המלצות האיגוד הקרדיולוגי האירופי, שהאיגוד הקרדיולוגי בישראל שייך אליו ומאמץ את הנחיותיו, היו כבר כמה שנים שאין מקום לטיפול מונע כזה, אך הבסיס המחקרי שלהן לא היה מבוסס דיו.

   

  לדברי פרופ' זגר, ההגנה ממחלות לב וכלי דם בקרב משתתפי המחקר, הגיעה לא מהאספירין אלא מהתרופות האחרות: "חלק מההסבר האפשרי לממצאי המחקר החדש הוא שבשנים האחרונות אנו מפחיתים מאד את הסיכון הקרדיאלי של מטופלים כאלה על ידי טיפול בהפחתת הכולסטרול בדם באמצעות תרופות הסטטינים, ואיזון לחץ הדם".

   

  חרף האכזבה מתוצאות מחקר האספירין, הקרדיולוגים בכנס היו תמימי דעים שההנחיות לא ישתנו בקרוב. פרופ' זגר: "אני מציע שמטופלים המקבלים אספירין לצורך מניעת מחלת לב יתייעצו עם הרופא שלהם באשר לצורך בהמשך הטיפול. נדגיש שוב שמחקרים אלה אינם משנים דבר לגבי ההוראה למתן אספירין בחולים שכבר יש להם מחלה ידועה בלב או בכלי הדם".

   

  מהורדת חום וכאבים עד מניעת מחלות לב

  כבר בשנת 400 לפנה"ס הרופא היווני היפוקרטס, אבי הרפואה, רשם למטופליו תרופה להקלת כאב וחום שנרקחה מעלי עץ ערבה, שעשיר בחומר סליצין. באוגוסט 1897 הצליח הכימאי הגרמני פליקס הופמן לסנתז חומר שהורכב מאותו סליצין, והצליח לשכנע את חברת באייר לשווק אותו. ב־1915 אושר האספירין לשיווק גם ללא מרשם רופא.

   

  אספירין שייך לקבוצת התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידים (NSADS). הוא מורכב מחומצה אצטיל־סליצילית, שמתערבת במנגנונים שונים הקשורים ביצירת

  דלקת ובקרישיות הדם. הוא משמש לשיכוך כאבים, הורדת חום, הקלת תסמיני דלקות פרקים ומניעת היווצרות קרישי דם. האספירין נמכר כמרכיב בתרופות שונות ותחת מותגים רבים שמכילים את החומר המקורי.

   

  האספירין מעכב שני אנזימים: האחד נקרא Cox-1 והוא אחראי על ייצור הריר (ששמו מוצין) שמגן על דופן הקיבה. השני נקרא Cox-2 והוא מווסת חומר כימי ששמו פרוסטגלנדין, שמווסת את חום הגוף, תחושת כאב ודלקת.

   

  בשנים האחרונות נמצא שהאפקט המגן של האספירין מתבטא בשני מישורים: הוא לא רק מסייע לדילול הדם, אלא גם מפחית את התהליך הדלקתי שנוצר בכלי הדם ותורם לחסימות בהם, מה שעלול לגרום להתקף לב ולשבץ מוחי.

   

  אחת מתופעות הלוואי העיקריות של משפחת התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידים היא נטייתן לגרות את הקיבה ולגרום לכיב ולדימום, משום שהן מעכבות, כאמור את האנזים Cox-1 האחראי על ייצור הריר שמגן על הקיבה. מסיבה זו מומלץ ליטול אספירין אחרי האוכל (על קיבה מלאה). אספירין עלול גם לגרום למחלת ריי הנדירה, שגורמת לפגיעה מוחית ולפגיעה בכבד. מסיבה זו אסור לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 12.

   

  כיום רושמים הרופאים אספירין לרוב החולים שנמצאים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם: אלה שסובלים מיתר לחץ דם, סוכרת, השמנה, רמות גבוהות של כולסטרול, עישון או היסטוריה משפחתית של המחלות האלה.

   

  מחקרים רבים מצאו שאספירין מאריך תוחלת חיים ומונע תמותה. כמה מחקרים בעבר, שכאמור הופרכו כעת, מצאו שהאספירין מגן מפני מוות ממחלות לב וסרטן בעשרות אחוזים, גם שנים אחרי תחילת הטיפול.

   

  ומה עושים ברגע האמת? כך מטפלים בהתקף לב:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  נטילת אספירין לא תגן על הלב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים