שתף קטע נבחר

לאן הולך הפתק ששמתם? מנקים את אבני הכותל

ניקוי יסודי של אבני הכותל ממאות אלפי פתקים: בעזרת מקלות עץ רוקנו האבנים - והפתקים הועברו בשקים אטומים לקבורה בהר הזיתים. רב הכותל נשא תפילה להתגשמות משאלות ליבם של המאמינים שכתבו את הבקשות. בדיקת אבני הכותל לקראת החגים גילתה תופעה של קורוזיה באבנים, ושינויים מבניים עקב גילן

 

זה קורה פעמיים בשנה: בערב פסח ובערב חגי תשרי. מאות אלפי הפתקים שננעצו בין אבני הכותל המערבי מוצאים ומועברים אחר כבוד להר הזיתים, שם יטמנו בקבורה יחד עם ספרי הקודש המועברים לגניזה. אתמול (יום ג') עבדו אנשי הקרן למורשת הכותל על פינוי הפתקים שכתבו מתפללים מהארץ ומהעולם, יהודים ושאינם יהודים – בחלקם באמצעות הרשת, הפקס והדואר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ניקוי הפתקים בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל)
ניקוי הפתקים בכותל(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

כפי שניתן לראות בתיעוד, מלאכת הניקוי נעשית בעזרת מקלות עץ (ולא מתכת), והפתקים נשמרים בשקים אטומים כדי לשמור על פרטיותם וכבודם כותביהם. בין המשתתפים במלאכה, גם רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', שהתגייס למלאכה לצד עובדי הכותל המערבי, ואף ערך בסיום העבודה תפילה למענם - למילוי משאלות ליבם לטובה.

 

ניקוי הפתקים בכותל (צילום: רויטרס)
ניקוי הפתקים בכותל(צילום: רויטרס)

 

כמדי חצי שנה נערכה גם בדיקה תקופתית ליציבותן של אבני הכותל המערבי, והפעם עם משמעות מיוחדת נוכח התנתקות האבן ברחבת "עזרת ישראל" לפני כחודש. בקרן מספרים כי בחלקו התחתון של הכותל, הבנוי מהאבנים המקוריות, יש תופעה של קורוזיה באבנים. "נעשה בדיקה קצת יותר מעמיקה כדי לבדוק מה קורה מאחורי האבנים באמצעות מכשור חדיש יותר", אומר רב הכותל, שמואל רבינוביץ'.

 

במהלך הבדיקה נוסתה טכנולוגיית אולטרסאונד המספקת תמונה רחבה ומדויקת לגבי המבנה הפנימי של האבן. בקרן למורשת הכותל מציינים כי כמעט בכל האבנים יש שינויים מבניים עקב גילן המתקדם וגודלן, אך אין זה מחייב שיש פגיעה בעמידותן או במבנה שלהן או ביכולתן להחזיק מעמד. בכותל מוסרים כי נבדקת אפשרות להעמיד מכשיר סריקה באופן קבוע, כדי לבצע בדיקה תקופתית לכל אורך השנה ולזהות שינויים מבעוד מועד באבני הכותל המערבי.

 

ניקוי הפתקים בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל)
בדיקות ליציבות אבני הכותל(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ניקוי הפתקים בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל)
רב הכותל מנקה את האבנים בעזרת מקל העץ(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקרן למורשת הכותל
רב הכותל מנקה את הפתקים עם מקל עץ
צילום: הקרן למורשת הכותל
מומלצים