שתף קטע נבחר

הרבנים מתלבטים: מה ייעשה ב"אבן הקדושה"

הרב הראשי ורבנים נוספים התכנסו לדון בשאלת קדושתה של האבן. מסיבות הלכתיות יש איסור לעשות שימוש באבני הכותל, והפוסקים יצטרכו להכריע האם להחזיר את הסלע למקומו - או לקבור אותו. בשעות הערב הגיעה האישה שניצלה כדי לברך "הגומל" באותה הנקודה

 

לאחר שניצלה בנס, הגיעה דניאלה גולדברג לרחבת "עזרת ישראל" – לאותה הנקודה שבה הייתה הבוקר (ב') בעת שהתנתקה האבן מהכותל הדרומי – בכדי לברך ברכת "הגומל". במקום נכחו גם הרב הראשי, דוד לאו, שרת התרבות, מירי רגב וראש רשות העתיקות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>  

 

במסגרת הערכת המצב שהתקיימה בצהריים דנו הרב לאו, רב העיר העתיקה, אביגדור נבנצל, ורב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ' - בשאלת קדושתה של האבן שנפלה, על מנת להכריע כיצד לנהוג בה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

מאחר שהכותל המערבי נבנה בשעתו מ"כספי לשכה" (תקציב ציבורי), הרי שלפי ההלכה חלים עליו דיני מעילה, ולפיהם יש איסור מהתורה לעשות כל שימוש אחר באבנים הללו ואפילו בחלקים מהן. בעשרות השנים האחרונות מתפוררים מעת לעת חלקי אבן, וכדי שלא "למעול" בהם הם מודבקים מחדש במקומם, ואולם לא ידוע על מקרה נוסף שבו ניתק סלע ענק מהכותל כמו באירוע הבוקר.  

 

 

מאחר שאין אפשרות להדביקו, יידרשו פוסקי ההלכה להכריע כיצד לנהוג בו. אפשרות אחת היא להחזירו למקומו בכותל, אלא שעל מנת לקבע אותו באופן בטוח יהיה צורך ככל הנראה לקדוח בו ולהתקין בו פינים או עזרים אחרים – מה שבפני עצמו עלול להיחשב כ"מעילה".

 

דניאלה גולדברג והשרה מירי רגב מתפללות בנקודה שבה נפלה האבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
דניאלה גולדברג והשרה מירי רגב מתפללות בנקודה שבה נפלה האבן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

אם הרבנים יכריעו כי הדבר אכן בעייתי, ייקבר הסלע באדמה כתשמישי קדושה אחרים, כך שיד אדם לא תיגע בו. עד לבירור העניין נאספו היום מרחבת הכותל כל חלקי הסלע, והם יונחו בינתיים למשמרת בקרן למורשת הכותל.

 

יבוצע סקר מצד רשות העתיקות

בשעת הערב ביקרו ב"עזרת ישראל" שרת התרבות, מירי רגב, הרב הראשי, דוד לאו - ויו"ר רשות העתיקות, ישראל חסון, בכדי לבחון את האבן שנפלה מהכותל הדרומי ולהיערך לעבודות בטיחות ושיקום.

 

דניאלה גולדברג והשרה מירי רגב מתפללות בנקודה שבה נפלה האבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
אומרת "הגומל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הרב לאו התייחס לקדושתה של האבן והורה לפנות אותה בזהירות ולשמור עליה. "אנחנו מפנים את האבן על כל חלקיה, ובמקביל יבוצע סקר על ידי רשות העתיקות שיבדוק את העמידות והאחזקה של כל הלבנים כמו שנעשה ברחבה המרכזית", אמר הרב לאו.

 

הוא הוסיף: "אני שמח שיום אחרי האבל על חורבן הבית יש לנו הזדמנות להתחיל ולבנות בחזרה. נכון שיש פה קריאת כיוון למה התמוטטה אבן, דבר שלא קרה עשרות שנים, ואני מקווה שכמו הבנייה הפיזית - נצליח לעשות את הבנייה הרוחנית בתוכנו ולקרב את כולנו למורשת ולשורשים".

 

אבן נופלת מהקיר התומך של הכותל המערבי ()
רגע התנתקות האבן הגדולה

 

האבן תעבור למשמורת אצל רב הכותל

שרת התרבות מירי רגב, הדגישה כי היא הגיעה לבקר במקום מתוקף תפקידה כאחראית על רשות העתיקות, וסירבה להתייחס למתווה הכותל המסדיר את הפעילות ב"עזרת ישראל", שם נפלה האבן.

 

"הנחתי לפעול מהר ככל שניתן כדי לאפשר מחדש חוויית תפילה בטוחה לציבור המתפללים שמגיע למקום הקדוש הזה", אמרה. "מבחינה בטיחותית נעשה את הנדרש כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד. פעלנו על פי כללי ההלכה שפסק הרב הראשי, ובשלב זה תועבר האבן שנפלה למשמרת במשרדי רב הכותל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
דניאלה גולדברג עם השרה מירי רגב במקום הנפילה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים