שתף קטע נבחר

הרבנים קבעו: בנים למרכול, בנות למרכולית

הם כבר לא יזכרו אותן בדרך למכולת: בצעד חריג הודיעו רבני הישיבה והאולפנה שבקריית החינוך שעלבים, כי ייאסר עליהם להשתמש באותה חנות מכולת, מחשש ליצירת קשרים בין הצדדים שעל פי תפיסתם הדתית לא צריכים להתקיים בגילאי התיכון. ההורים פתחו בעצומה: עד מתי יחיו ילדינו בחממה? קריית החינוך: הצעד - כדי להגן על התלמידות מנוער שוליים

בנים במרכול, בנות במרכולית: רבני קריית החינוך בקיבוץ שעלבים החליטו להרחיב את ההפרדה בין המינים הנהוגה במוסדות התיכון הדתיים ולמנוע מעתה אף מפגש אקראי בין תלמידים לתלמידות במרחב הציבורי. בצעד חריג הודיעו רבני הישיבה והאולפנה כי ייאסר עליהם להשתמש באותה חנות מכולת הנמצאת בקריה, מחשש כי הדבר יוביל ליצירת קשרים בין הצדדים, שעל פי תפיסתם הדתית אינם צריכים להתקיים בגילאי התיכון.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בהודעה שקיבלו התלמידים עם פתיחת שנת הלימודים, נכתב: "בקרית החינוך 'שעלבים' פועלים מוסדות לבנים ואולפנה לבנות. נקודת ההשקה בין המוסדות השונים - המרכול הנמצא בקריה. כיוון שחלק מההפסקות מקבילות, יש מהפוקדים את המרכול 'הבאים לידי קלות ראש' (ביטוי מקובל לחוסר צניעות – ק"נ)".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרבנים ציטטו ממסכת סוכה בתלמוד הבבלי, לפיה לקראת שמחת בית השואבה בבית המקדש הייתה נהוגה הפרדה בין המינים כדי למנוע מפגשים לא ראויים, והסבירו כי גם הם דוגלים בשיטה זו. "אנו מבקשים לתקן 'תיקון גדול' ולהפריד בין מקום הקנייה של הבנים והבנות", כתבו. "מעתה, בני הישיבה יקבלו שירות במרכול הישיבה ובנות האולפנה יקנו במרכולית בקיבוץ (שעלבים) בלבד".

 

ההורים: עצומה נגד ההחלטה

התקנה החדשה קוממה גורמים בקהילות שבסביבות הקריה בשעלבים, אשר ילדיהן מתחנכים בה, והרבנים הואשמו בהקצנה דתית שאינה הולמת את רוח המוסדות. ביישוב נוף איילון הסמוך, שהאולפנה אף נקראת על שמו, יזמו חברים עצומת מחאה נגד ההחלטה, ובה כתבו: "ההפרדה המגדרית במכולת לא מכבדת את ילדינו. ממערכת החינוך מצופה לחנך את הילדים להתנהל כראוי בתוך סיטואציות המתרחשות בעולם. עד מתי נוכל לייצר חממה בה לא יתאפשר לילדים לחיות בעולם טבעי ונורמלי בו גברים ונשים חיים זה לצד זה?"

 

המודעה
המודעה

 

"כהורים, בוגרות האולפנה ובוגרי הישיבה, קשה להבין את אוזלת היד אשר מפגינים המחנכים בראש חוצות", הוסיפו מארגני העצומה. "איננו שואפים להפרדה מלאה בעולם, ואף בבתינו ילדינו נפגשים זה בזה, ללא הפרדה מלאכותית וללא מחיצות. אנחנו רוצים שילדינו יוכלו לצאת לעולם האמיתי כאשר הם מוכנים לו. 'קלות הראש' אותה ציינו הרבנים במכתבם אינה אלא חוסר יכולת של ילדים, אשר מעולם לא התחככו עם בני המין השני חיכוך בריא, לתקשר בצורה טבעית".

 

קריית החינוך בתגובה: רצינו לסייע לתלמידות

סמנכ"ל קריית החינוך שעלבים, יהודה פרוידיגר, טען בתגובה כי ההפרדה אינה משקפת חשש של הרבנים מפני מפגש אקראי בין תלמידים לתלמידות, אלא משרתת מטרה אחרת. לדבריו, המכולת והמזנון הפועלים במקום משרתים את כלל התושבים, ובין היתר הפכו מוקד משיכה לנערי שוליים מהאזור המבלים שם את זמנם ומטרידים את העוברים והשבים.

 

"קיבלנו תלונות על כך שהם מציקים בעיקר לבנות האולפנה שמגיעות לקנות משהו בהפסקה", הסביר. "הנערים האלה מנסים ללכוד את תשומת לב הבחורות בהערות פוגעניות ומשפילות ולנו אין אפשרות להרחיק אותם. ההחלטה שהבנות ישתמשו במרכול של הקיבוץ, שדומה לזה שבקריה ואף נמצא תחת אותה בעלות, נועדה רק להגן עליהן, ואנו נסביר את זה להורים שמחו על כך בעצומה".

 

  • סייעה בהכנת הכתבה: יעל פרידסון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים