שתף קטע נבחר

הפלסטינים פנו להאג נגד ישראל לקראת פינוי יישוב בדואי

ממחר, לפי החלטת בג"ץ, ניתן יהיה להרוס את בתי היישוב הבדואי חאן אל-אחמר ליד כפר אדומים. לקראת ההריסה, עתרו הפלסטינים לבית הדין הבינלאומי בהאג. עריקאת: "אנחנו מקווים שניתן יהיה לפתוח בחקירה פלילית בהקדם האפשרי. אנחנו נחושים לתבוע על הפשע הזה"

 

 

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הודיע בצהריים (יום ג') הפלסטינים פנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ישראל בגין פשעי מלחמה עקב ההחלטה לפנות את היישוב הבדואי חאן אל-אחמר הסמוך לכפר אדומים. פעילים פלסטינים הקימו במהלך הלילה מאחז בשם "אל-ואדי אל-אחמר" שנמצא כמה מאות מטרים מזרחית ליישוב הבדואי. המאחז הוקם במחאה על הפינוי שקיבל אור ירוק בשבוע שעבר מבג"ץ. לפי ההחלטה, ממחר ניתן להרוס את הבתים.

 

כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
המאבק על חאן אל-אחמאר(צילום: רויטרס)

 

 

"פנינו לבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) בעניין חאן אל-אחמר", הודיע עריקאת, "ביקשנו מהתובעת הכללית, פאטו בנסודה, להיפגש עם ראש מועצת חאן אל-אחמר, ועם האחראי הפלסטיני למאבק בגדר ובהתנחלויות. אנחנו מקווים שניתן יהיה לפתוח בחקירה פלילית בהקדם האפשרי. אנחנו נחושים לתבוע על הפשע הזה, אנחנו נחושים להמשיך במאבק במועצת הביטחון, בעצרת הכללית של האו"ם, במועצת זכויות האדם של האו"ם ובבית הדין הבינלאומי. ממשל טראמפ, לאחר שהחליט לסגור את הנציגות הפלסטינית, להעביר את השגרירות, לקצץ בסיוע ולייבש את מקורות המימון שלנו, להכיר בחוקיות ההתנחלויות – אינני סבור שהם יכולים להיות חלק מכל תהליך שלום או ממשא ומתן. הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון".


כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
תביעה בהאג לקראת פינוי חאן אל-אחמאר(צילום: רויטרס)

כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: AP)
(צילום: AP)

כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הוא אמר בציניות שהדרך לשוב למשא ומתן תהיה כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו יצהיר על השליח ג'ייסון גרינבלט ועל השגריר דיוויד פרידמן כחלק מהצוות הישראלי. שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי אמר היום בכינוס של הליגה הערבית בקהיר כי החלטת הנשיא טראמפ להפסיק את המימון לסוכנות הפליטים של האו"ם אונר"א היא "מתקפה נגד העם הפלסטיני ונגד החוק הבינלאומי". באונר"א זקוקים לעוד 200 מיליון דולר ומחפשים פתרונות מימון באירופה ובמדינות המפרץ.

 

מחאה על פינוי חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
מחאה לקראת פינוי חאן אל-אחמאר(צילום: רויטרס)

מחאה על פינוי חאן אל אחמאר (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קריקטורה ל11 בספטמבר בעקבות ההחלטות של הממשל האמריקני נגד הפלסטינים ()
קריקטורה פלסטינית ל-11 בספטמבר נגד מהלכי טראמפ

 

מוקדם יותר הודיע נציג אש"ף בארצות הברית, חוסאם זומלוט, כי אנשי נציגות אש"ף התבקשו להתפנות בתוך חודש מוושינגטון. זומלוט אמר כי סגירת הנציגות, על פי החלטת ממשל הבית הלבן, לא תגרום לפלסטינים להפסיק לפעול למען מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים והוסיף: "איבדנו את הממשל האמריקני, אבל הרווחנו את הזכויות הבינלאומיות שלנו".

 

בג"ץ דחה ביום רביעי שעבר את עתירות תושבי קהילת חאן אל-אחמר הבדואית. זהו הגלגול החמישי של העתירות בבג"ץ. הצו הארעי שהורה למנוע את פינוי הכפר יפוג מחר - ולאחר מכן ניתן יהיה לפנות את הכפר. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, קרא לישראל להימנע מהריסת הכפר הבדואי. מלאדנוב כתב בעקבות הכרעת בג"ץ כי הדבר "יחתור תחת פתרון שתי המדינות ומנוגד לחוק הבינלאומי".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים