שתף קטע נבחר

"הרי אשפה, אפליית נשים, שריפות": התקשורת האוקראינית מסקרת את אומן

תלונות על הררי אשפה המזהמים את הרחובות, שריפות קטנות כתוצאה מרשלנות, תמיהות על סגירת מתחם הקבר לנשים - וגם עלילת דם קטנה לראש השנה, בדמות סיפור על אונס של ילדה מקומית שלא היה ולא נברא. למעלה מ-34 אלף מאמינים שוהים באומן - והתקשורת המקומית מדווחת במרץ

 

התקשורת האוקראינית (וזו שבאזור צ'רקסי, באופן מיוחד), עסוקה בסיקור החגיגות ההמוניות בקבר רבי נחמן שבאומן, בעשרות כתבות המדווחות על מנהגי ראש השנה, דמותו של "המנהיג הרוחני" שקבור בעיירה התעשייתית האפורה – וגם ביקורת על המהומה והבלגן שמלווים את האירוע שיכניס, על פי דיווחים מקומיים, מיליונים לקופת המדינה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

 

בכמה כלי תקשורת מקומיים דווח כי בראש השנה סגרו החרדים את כל מתחם קבר רבי נחמן מברסלב לכניסת נשים. לטענתם, ההגבלה לא החלה בשטח שסביב לקבר בלבד, כי אם 200 מטרים משם, ובתוכם רחוב פושקין (פושקינה).

 

קראו עוד בערוץ היהדות : עשה ואל תעשה: המדריך השלם לחילוני בבית הכנסת  

 

עוד נטען כי זו הפעם הראשונה שהמאמינים הפוקדים את הקבר בימים הנוראים סוגרים רחוב שלם, והסיפור נחשף לאחר שאישה אוקראינית התלוננה ששוטר מנע ממנה להיכנס לרחוב. ואולם יש לציין כי מרבית המתפללים במקום בראש השנה הם גברים, וכי מדי שנה נסגר המתחם לנשים בהיותו סוג של "עזרת גברים".

 

הסיקור האוקראיני לא מחמיא ()
הסיקור האוקראיני לא מחמיא

 

כ-34 אלף מאמינים - רובם אזרחי ישראל - התכנסו באומן לרגל תפילות ראש השנה במתחם קברו של רבי נחמן מברסלב וה"תשליך" המסורתי. בכתבות ששודרו בטלוויזיה האוקראינית שסיקרה את האירוע, נראים הרחובות באזור מתחם הקבר מזוהמים בכמויות גדולות של אשפה, ובמקום פרוסים כוחות גדולים של המשטרה.

 

המאמינים באומן, ערב ראש השנה (צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של
המאמינים באומן, ערב ראש השנה(צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה")

 

תעיד על כך אחת הכותרות הראשיות: "'הם עוזבים את הרי האשפה והולכים עם נשק': תושבי אומן מתלוננים על החסידים, ומפרסמים צילומים מחרידים ברשת". אחד התושבים צוטט בטוויטר: "האורחים לא מכבדים את המדינה שלנו", וצירף תמונה של דגל אוקראינה שנרמס לדבריו בבוץ ברחוב פושקינה.

 

בקהילה היהודית טוענים מנגד, לפי אחד הפרסומים, כי שילמו סכום גבוה למדי תמורת תגבור שירותי הניקיון – ולא קיבלו תמורה. העיר עצמה מלאה בשלטים בעברית שבהם מציעים מקומות לינה ואוכל כשר. ככלל, עוברת אומן שינוי מהותי בשנים האחרונות, עם הגירה מאסיבית של מאות ישראלים (קשה להעריך את מספרם במדויק), תופעה שהחלה בעקבות הבנייה סביב אתר קברו של רבי נחמן באומן.

 

ערימות אשפה באומן, כפי שתועדו בעמוד הפייסבוק של תושבת העיר (צילום: אלנה מרצ'נקו)
ערימות אשפה באומן, כפי שתועדו בעמוד הפייסבוק של תושבת העיר(צילום: אלנה מרצ'נקו)

 

ואי אפשר בלי עלילת דם קטנה: במהלך החג תפסו את הכותרות טענות אודות אונס אכזרי של ילדה אוקראינית בידי כמה חסידים – מה שלא היה ולא נברא, והוכחש בהמשך מכל וכל על ידי המשטרה המקומית. אחד האתרים אף הגדיל לעשות ופרסם את "רשימת הפשעים של החסידים" במהלך השנים שבהן מתקיימת ההילולה, תוך דרישה (לכאורה מצד תושבים מקומיים) להעביר את קברו של רבי נחמן לישראל.

 

ערימות אשפה באומן, כפי שתועדו בעמוד הפייסבוק של תושבת העיר (צילום: אלנה מרצ'נקו)
(צילום: אלנה מרצ'נקו)

 

עשרים שוטרים ישראלים הגיעו לאבטח

האגף הקונסולרי במשרד החוץ ושגרירות ישראל בקייב נערכו עם מטה לוט"ר, משטרת ישראל, משרד הפנים, ארגוני סיוע והצלה ורשויות המקום לסייע לנזקקים, מקרב המשתתפים. כך הוקם במקום חפ״ק קונסולרי בראשות אתי בנימין, קונסולית ישראל בקייב.

 

המאמינים באומן, ערב ראש השנה (צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של
רחובות אומן מלאים - ערב ראש השנה(צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה")

 

משטרת ישראל שיגרה את נספח המשטרה ותגבור של כעשרים שוטרים מישראל, הפועלים לצד כוחות גדולים של משטרת אוקראינה, שנעזרו גם בכלבים לשמירה על הסדר הציבורי וביטחונם של המשתתפים.

 

מתחם הקבר באומן, ערב ראש השנה (צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של
מתחם הקבר באומן, ערב ראש השנה(צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה")

 

בימי החג נרשמו מספר אירועי תקיפה, דקירה, שוד, איתור נעדרים, סירובי כניסה ואובדן דרכונים - שבהם היו מעורבים אזרחים ישראלים. כ-2,500 מאמינים נזקקו לסיוע רפואי על ידי צוותים מתוגברים של ארגון "איחוד הצלה". בין האירועים - נערך ניתוח חירום וכן לידה מוקדמת לאזרחית ישראלית.

 

במשרד החוץ מציינים לשבח את שיתוף הפעולה של רשויות אוקראינה לקליטה מיטבית של רבבות הישראלים במתחם הקבר באומן.

 

בקהילה טענו מנגד: שילמנו יותר עבור תגבור שירותי ניקיון (צילום: אלנה מרצ'נקו)
בקהילה טענו מנגד: שילמנו יותר עבור תגבור שירותי ניקיון(צילום: אלנה מרצ'נקו)

 

 

 

מתחם הקבר באומן, ערב ראש השנה (צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של
מתחם הקבר באומן, ערב ראש השנה(צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה")

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה"
המונים ברחובות אומן, ערב ראש השנה
צילום: באדיבות יחידת הרחפנים של "איחוד הצלה"
מומלצים