שתף קטע נבחר

רמטכ"ל ומפכ"ל חדשים בדרך: התפטרו חברי ועדת המינויים המקורבים לרה"מ

איריס שטרק ויעקב נגל הודיעו על פרישתם מהוועדה, שבג"ץ הורה להקפיא את הליכיה בשל קרבתם לראש הממשלה. שטרק נימקה את החלטתה בבחירתה לתפקיד נשיאת לשכת רואי החשבון

רו"ח איריס שטרק ומ"מ ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל הודיעו היום (יום ד') כי הם פורשים מהוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. פרישתם מגיעה על רקע החלטת בג"ץ להקפיא את הליכי הדיון בוועדה למינוי בכירים, על רקע העובדה ששניים מחבריה - שטרק ונגל - מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, ועלולה להיות להם ההשפעה על בחירת המפכ"ל הבא. 

 

איריס שטרק יעקב נגל (צילום: יאיר שגיא, מוטי קמחי)
איריס שטרק ויעקב נגל(צילום: יאיר שגיא, מוטי קמחי)

עם זאת, לדברי שטרק, היא פרשה בשל בחירתה לנשיאה הראשונה של לשכת רואי החשבון בישראל מאז הקמתה ומרצונה להקדיש את זמנה לתפקיד. כעת יצטרך ראש הממשלה למנות שני נציגי ציבור חדשים במקומם של נגל ושטרק.

 

הוועדה תדון בקרוב גם במינויו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לרמטכ"ל במקום גדי אינזקוט, ובנגיד חדש לבנק ישראל בתום כהונתה של קרנית פלוג.

 

לקריאת ההחלטה המלאה על הקפאת הליכי הוועדה - לחצו כאן

  

שטרק ציינה כי חברותה בוועדה נבעה מתוך תחושת שליחות ציבורית ומתוך רצון לתרום בקבלת החלטות משמעותיות לחברה ולכלכלה. "אני שמחה מאוד על הבחירה בי, אך רואה בה גם אחריות גדולה שדורשת הרבה מאוד אנרגיה ומשאבים על מנת לבצע שינויים משמעותיים עבור ציבור רואי החשבון בישראל".

 

התנועה לטוהר המידות, שעתרה נגד חברותם של שטרק ונגל, מסרה בתגובה כי "טוב עשו רו"ח שטרק ותא"ל (מיל') נגל שהפנימו את הערות שופטי בג"ץ ובחרו להתפטר מוועדת גולדברג מבלי להמתין לפסק דין שיחייב אותם לעשות כן.

 

"יש להצר על כך שהפרקליטות והיועמ"ש התגייסו להגן על מינויים כה בלתי ראויים, לוועדה האמונה על בדיקת המועמדים לתפקידים החשובים ביותר במערכת הציבורית. יש לקוות שלהבא יהיה ברור למקבלי ההחלטות כי נציגו של ראש הממשלה אינו יכול לשמש נציג מטעם הציבור".

 

השופט העליון מני מזוז תקף בשבוע שעבר את נציגי המדינה, וציין כי תפקיד הוועדה הוא לבדוק טוהר מידות ואתיקה של מועמדים לתפקידים הכי רגישים במדינת ישראל.

 

מזוז הוסיף כי "כיוון שלראש הממשלה עשוי להיות עניין בזהותו של המפכ"ל שצפוי להתמנות בקרוב, כיוון שיש לו אינטרס,

לכן אסור לו להיות מעורב בהליכים שנוגעים למינוי הוועדה שצריכה לאשר את מינוי המפכ"ל".

 

"זה לא תפקיד ריק מתוכן. בעבר הועלו טענות לגב מועמדים למפכ"ל. השאלה האם אדם כזה יכול לבחון דברים כאלה? וזה בנפרד מההיבט אם שני מועמדים אלה אפשר לקרוא להם נציגי ציבור. לכאורה נציגי ציבור צריכים להיות אנשים שאין להם זיקות או מחויבות לממשלה ואין לממשלה שום השפעה עליהם".

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי המועמדים שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן צפוי להציע במקום אלשיך הם מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי, מפקד מחוז ת"א דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי שעמד בראש שני המחוזות בעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, מוטי קמחי
איריס שטרק ויעקב נגל
צילום: יאיר שגיא, מוטי קמחי
מומלצים