שתף קטע נבחר

השר ארדן הכריז על שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא

כפי שנחשף ב-ynet, מפכ"ל המשטרה החדש ימונה מתוך שורות הארגון ויהיה אחד מהשלושה: יורם הלוי, דוד ביתן ומשה (צ'יקו) אדרי. השר לביטחון פנים: "איני מתחרט על כך שמיניתי את אלשיך לתפקיד ב-2015"

 

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הציג היום (ה') במסיבת עיתונאים בבני ברק את שלושת מועמדיו לתפקיד מפכ"ל המשטרה במקומו של רב-ניצב רוני אלשיך. המועמדים למפכ"ל הבא, כפי שנחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", יהיו מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי.

 

גלעד ארדן מסיבת עיתונאים מועמדים ל למפכ
גלעד ארדן מכריז על המועמדים, היום(צילום: מוטי קמחי)

בפתח דבריו אמר השר ארדן כי מוקדם יותר היום הוא הודיע לאלשיך כי לא ימשיך בתפקידו. "המפכ"ל ואני שוחחנו במשך כמעט שעתיים על תהליך ההתעצמות שהמשטרה עברה בשנים האחרונות ועתידה, וסיכמנו להמשיך את שיתוף הפעולה בינינו עד לסיום הכהונה באופן ראוי, כפי שצריך ומתבקש", אמר ארדן.

מפכ
שלושת המועמדים, כפי שנחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות"(צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג)

הוא תיאר את מצבה של המשטרה לפני שנכנס לתפקידו כשר לביטחון הפנים, ואמר כי "בשנת 2015, כאשר אני מוניתי לתפקיד השר לביטחון פנים, קיבלתי אז לאחריותי משטרה במשבר אמון חריף מאוד מול הציבור, וכמעט מחצית מהסגל הפיקודי הבכיר שלה נאלץ לפרוש בנסיבות מביכות".

 

ארדן פירט את הישגיו המשותפים עם אלשיך ואמר כי "שלוש השנים האחרונות תחת כהונתי כשר ובפיקודו של אלשיך היו מאתגרות ומורכבות, אבל עתירות בהישגים.


"המשטרה התמודדה עם גל טרור חדש בירושלים. מג"ב התעצם והפך לחיל המבוקש ביותר. האכיפה בכבישים התרחבה, הוקמו יחידות משטרה חדשות, מאבק באלימות בספורט, אכיפה נגד כלי רכב כבדים, נחנוך בקרוב יחידה לתאונות עבודה ועוד".

 

ארדן אמר כי הוא אינו מתחרט על כך שמינה את אלשיך למפכ"ל המשטרה. "עם זאת, היו למפכ"ל ולי גם חילוקי דעות והיו גם הבדלי גישות בסוגיות שונות, חלקן הן סוגיות מהותיות וכבדות משקל שבעיני יש להן והייתה להן השפעה ניכרת על אמון הציבור במשטרה", אמר ארדן. "החוק איננו קובע מהו משך הכהונה. הארכת כהונה של מפכ"ל היא בעצם ההחלטה החריגה".

 

ארדן ואלשיך בטקס הענקת דרגות (צילום: אוהד צויגנברג)
"לא מתחרט שמיניתי את אלשיך". ארדן(צילום: אוהד צויגנברג)

ארדן התעקש כי הוא לא עדכן אף אחד מבעוד מועד על מועמדיו לתפקיד ואמר: "לא עדכנתי את ראש הממשלה וגם לא את חבריי השרים. קיבלתי הנחיות ברורות מהיועץ המשפטי לממשלה והקפדתי עליהן".

 

הוא הדף את הביקורת מהאופוזיציה על החלטתו: "כבר ראיתי פוליטיקאים מצייצים שמנסים לרכוב על ההחלטה הזאת כדי שהציבור ייזכר בקיומם. כל מי שמנסה לייחס שיקולים פוליטיים כאלה ואחרים הוא בעל האינטרס הפוליטי".

 

בעניין ההדלפות מבדיקות הפוליגרף של המועמדים אמר השר כי בכלל מדובר בבדיקות שגרתיות שנערכו לניצבים מחוץ להליך המינוי למפכ"ל. "אני חושב שיש בכך פגיעה חמורה בפרטיותם של הנבדקים. מעבר לניסיון אולי לשבש הליכי בחירה, אני מאוד מקווה שתיפתח חקירה בנושא הזה. אני רוצה להניח ששלושת המועמדים שכיהנו עשרות שנים בשורות המשטרה הם כשירים".

 

לדברי השר, המשימה העיקרית של המשטרה כעת היא להוריד את רמת הפשיעה במגזר הערבי, ובתקופת המפכ"ל הבא יותקנו מצלמות גוף על שוטרים כדי להגביר את השקיפות ואת המשמעת לשוטרים.

  

בהודעת המשרד לביטחון פנים מהיום נמסר כי "השר ארדן הודה למפכ"ל אלשיך על שירותו רב השנים ועתיר ההישגים למען ביטחון המדינה ואזרחיה, וציין כי במהלך כהונת המפכ"ל, משטרת ישראל התעצמה ועברה שינויים ותהליכים חשובים, ששיפרו את תפקודה ואת יכולותיה".

 

המפכ"ל אלשיך מסר בתגובה להודעה על סיום תפקידו כי "משטרת ישראל עומדת בחזית ההגנה על דמותה, צלמה, ביטחונה ויושרתה של המדינה. משימות אלה הן צו מצפונה של משטרת ישראל. הן עמדו והועמדו למבחן, ואני משוכנע שמשטרת ישראל תמשיך לעמוד על המשמר על עצמאותה של המדינה, חוסנה החברתי ואיכות חיי תושביה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג
המועמדים למפכ"לות
צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג
מומלצים