שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החיידק "הבריא" שכמעט הרג את ירון

  כאבי הראש של הן 42 מהוד השרון נמשכו זמן רב עד שרופאת משפחה ב"מכבי שירותי בריאות" אבחנה כי מקור הכאבים הוא מהלב ושלחה אותו בדחיפות לבדיקות הדמיה. שם גילו כי הוא סובל מתופעה נדירה, שהאחראי לה הוא החיידק הפרו ביוטי - אלקזאי 1

  ירון (שם בדוי), בן 42 תושב הוד השרון סבל מכאבי ראש מטרידים ובלתי פוסקים. הוא ניסה לטפל בהם בכל דרך אפשרית ובעיקר באמצעות משככי כאבים. "לקחתי כדורים בכמויות, הכאבים היו עוברים לכמה שעות וחוזרים בעוצמה כפולה", הוא מספר.

   

  כשהגיע אל ד"ר אורלי פלוצ'ק, רופאת המשפחה במכבי שירותי בריאות בכפר סבא, חשב לבקש מרשם נוסף לכדורים, אולי חזקים יותר. ד"ר פלוצ'ק ביררה לעומק את המקרה ואת התסמינים אותם תיאר ירון ואבחנה כבר באותה פגישה, כי ככל הנראה מדובר בכאב שמקורו בלב והפנתה אותו בדחיפות לבדיקת MRI ואף דאגה שיקבע לו תור בהקדם.

   

  כאבי הראש שנגרמו בגלל החיידק שהתיישב על הלב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כאבי הראש שנגרמו בגלל החיידק שהתיישב על הלב(צילום: shutterstock)

   

  כעבור יומיים התייצב ירון לצילום MRI, ההליך בוצע והוא יצא לדרכו עם הדיסק ובו הצילומים. עוד לפני שהפסיק להגיע לביתו, קיבל מהם טלפון דחוף. "לא הבנתי למה הם מתקשרים כל כך מהר. מסתבר שהמפענחים עברו על חלק מהצילומים וראו ממצאים מאוד חריגים ולכן בקשו שאגש מייד למיון", הוא משחזר.

   

  ירון הגיע לחדר המיון עם דיסק הצילומים, שני נוירולוגים שבחנו את הממצאים, לא ידעו להגדיר בדיוק את התוצאות ובקשו להתייעץ עם רופאים נוספים. לאחר מספר שעות, התבשר ירון כי הוא ייאלץ להיכנס לניתוח ראש דחוף, בשל ממצאים חריגים בדמות גרורות שנמצאו בראשו.

   

  "הכול היה מאוד מהיר, המון רופאים נכנסו ויצאו מהחדר. הכול היה מעורפל ולא ברור, לקחו ממני תרביות דם, התייעצו עם מנהלי מחלקות בכירים ולבסוף הודיעו לי שאני נכנס לניתוח ראש בן שמונה שעות", משחזר ירון.

   

  במקביל, ירון עבר בדיקות לב רבות, כפי שמקובל בניתוחי ראש מורכבים, כדי לוודא את חוסן הלב לעמוד בניתוח מורכב וארוך מסוג זה. אז התגלה, כי ירון סובל מאוושה מולדת בלב (רשרוש בלב) מה שדרש מעקב צמוד וקפדני.

   

  החיידק שהתיישב על המסתם בלב

  לאחר ניתוח ראש בן שמונה שעות, ירון יוצא ומתבשר כי מראשו נוקז אבצס - חומר זיהומי שגרם לכאבי הראש ויצר את הגרורות. הצוות הרפואי המשיך לערוך בירור לגבי מקור הזיהום בגוף. אז, נזכר ירון בדבריה של ד"ר פלוצ'ק. "נזכרתי שהיא אמרה שהמקור לכאבים הוא בלב. על אף שהראש הוא זה שהטריד אותי. כנראה שהלב היה מקור הבעיה וכאבי הראש היו רק התסמינים".

   

  האבחנה הראשונית של ד"ר פלוצ'ק התבררה כמדויקת, הרופאים גילו כי על המסתם האאורטלי בליבו של ירון, התלבש החיידק הפרו ביוטי - אלקזאי 1, שמוסף למזונות רבים שנצרכים מדי יום כמו אקטימל ויוגורטים, גרם לקרע בעלה מסתם הלב, יצר זיהום חמור ושלח גרורות גם לראש.

   

  הרופאים ההמומים לא יודעים להסביר את התופעה שהתרחשה בגופו של ירון עד היום. "השם שלי הסתובב בין כל הרופאים בבית החולים. קיבלתי כינוי - "הנדיר". כל מי שפגש את המקרה שלי נשאר בהלם ולא הצליח להסביר בצורה רציונלית איך זה קרה. אף אחד מעולם לא נפגש בתופעה כזאת".

   

  ירון נכנס לניתוח נוסף, ניתוח לב פתוח לתיקון הקרע במסתם וכיום חזר לחיי שגרה תקינים. "מאדם בריא, צעיר שלא מעשן או שותה, הפכתי להיות מקרה רפואי נדיר שבמזל גדול נשאר בחיים", מסכם ירון.

   

  ד"ר פלוצ'ק מתייחסת למקרה של ירון ואומרת: "מדובר במקרה נדיר באופן קיצוני של חיידק שבדרך כלל חיוני לרובנו אך במקרה של ירון, בגלל האוושה המולדת בלב, גרם לזיהום שממש סיכן את חייו. אין צורך להיכנס לפאניקה. מי שנוהג לאכול מזון עתיר פרוביוטיקה, יכול להמשיך לעשות זאת בשקט.

   

  "גם ירון לא קיבל שום הנחיה להפסיק לצרוך את החיידק. אין דרך להסביר רפואית מדעית להסביר את התופעה, ככל הנראה השילוב בין האוושה לחיידק היה קטלני, אבל בהחלט אין סיבה להילחץ. מדובר בחיידק שחיוני למערכת העיכול ובאופן כללי לגוף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ניתוח חירום של 8 שעות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים