שתף קטע נבחר

צו לתושבי חאן אל-אחמר: "עליכם להרוס את המבנים עד 1 באוקטובר"

בהתאם להתחייבות המדינה, לתושבי המאחז הבדואי-פלסטיני יתאפשר להרוס בעצמם את המתחם הבלתי-חוקי. בצו שנמסר לתושבי צוין: "ככל שתמנעו מלעשות כן, יפעלו רשויות האזור לממש את צווי ההריסה"

 

 

מכתב לתושבי ח'אן אלאחמר ()
ההודעה לתושבי חאן אל-אחמר

הפינוי הולך ומתקרב: תושבי המאחז הבדואי-פלסטיני הבלתי-חוקי חאן אל-אחמר קיבלו הבוקר (יום א') הודעה שלפיה עליהם להרוס את כלל המבנים במתחם הסמוך ליישוב כפר אדומים עד יום שני הבא, 1 באוקטובר.

 

הצו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בעקבות פסיקת בג"ץ שקבע כי המתחם נבנה ללא האישורים הנדרשים ודחה עתירות שהוגשו נגד הכוונה לביצוע אכיפה במקום.

 

בהודעה לתושבים צוין: "ככל שתמנעו מלעשות כן, יפעלו רשויות האזור לממש את צווי ההריסה בהתאם לפסיקת בית המשפט ולכל דין".

 

ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים אמרו כי "ההודעה נמסרה בהתאם להתחייבות המדינה לאפשר לתושבי חאן אל-אחמר לבצע הריסה במקום באופן עצמאי".

 

לפני שבועיים וחצי דחה בג"ץ את עתירות תושבי קהילת חאן אל-אחמר נגד פינויים. "מתגובת המשיבים עולה כי קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה", כתב אז השופט חנן מלצר בפסק הדין. "אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום, ללא התנגדות פיזית, כך שיתאפשר גם פינוי מסודר של התכולה בכל מבנה".

 

בנוסף, השופט מלצר ציין כי "ככל שתוגש בקשה לדחיית פינוי בית הספר בנימוק שהחלה כבר שנת הלימודים, הרי שבקשה זו תידחה לאלתר. בית הספר אוכלס והלימודים החלו בו עוד לפני פתיחת שנת הלימודים ברשות הפלסטינית, מתוך מגמה שקופה להעלות בעתיד טענה כי שנת הלימודים בבית הספר כבר החלה".

לקראת פינוי חאן אל אחמר (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

לקראת פינוי חאן אל אחמר (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

לקראת פינוי חאן אל אחמר (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

כפר בדואי  חאן אל אחמאר (צילום: AP)
(צילום: AP)

לפני 10 ימים הרסו כוחות המנהל האזרחי את המאחז ואדי אל-אחמר שהקימו פעילי הוועדות העממיות הפלסטיניות בסמוך לחאן אל-אחמר, במחאה על הפינוי הצפוי. ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ציינו אז כי במהלך אותה פעילות נהרסו חמישה מבנים: "המבנים הובלו באופן בלתי חוקי, בסמוך לכפר אדומים. פעילות האכיפה בוצעה בהתאם לנהלים ועל פי החוק. צעד זה קודם על ידי נציגים מהרשות הפלסטינית כמחאה ובהתרסה נגד החלטת בג"ץ ונגד אכיפת החוק הישראלי בשטחי C".

 

עתירת התושבים הבדואים הוגשה אחרי מאבק משפטי ארוך שנמשך שנים, שבסופו אישר בית המשפט למדינה להרוס את הכפר ולהעתיק את התושבים שלו לשטח חלופי שנמצא על אדמות ליד המזבלה בעיירה השכנה עיזריה.

 

שבט הג'האלין, שמקורו ליד ערד, התיישב באזור שבין מעלה אדומים ליריחו בשנות ה-50 - עוד כשהשטח כולו היה בשליטה ירדנית. כיום מבני הקהילה כוללים בעיקר פחונים ואוהלים וכן בית ספר הצמיגים שנבנה מתרומות. בחאן אל-אחמר מתגוררים 180 איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
חאן אל-אחמר
צילום: עמית שאבי
מומלצים