שתף קטע נבחר

חסידי הרב ברלנד הכו את המתפללים: "זה היה פוגרום אמיתי"

בתיעוד שהגיע לידי ynet נראים נערים מתפרעים באלימות באמצע התפילה, זאת לאחר שעבריין המין המורשע, אליעזר ברלנד, הגיע עם חסידיו לבית הכנסת הגדול של ברסלב במאה שערים, לתפילת ערב חג הסוכות. מתפללים במקום: "נערי הרב הכו אותנו מכות נמרצות". הבוקר נמשכו ההתפרעויות. המשטרה עיכבה חשודים

 

 

הרב ברלנד הגיע לבית הכנסת, וחסידיו הכו את המתפללים: אלימות קשה ומתמשכת בבית הכנסת הגדול של חסידות ברסלב במאה שערים, לאחר שבמהלך תפילת ערב חג הסוכות נכנס הרב אליעזר ברלנד מלווה בחסידיו מקהילת "שובו בנים", בניגוד לרצון המתפללים המוקיעים את דרכו - ושוב הבוקר (ג'), בתפילת חול המועד. בתיעוד שהגיע לידי ynet מהחג, נראית השתוללות בבית הכנסת הכוללת דחיפות והתפרעויות, והמשטרה פתחה בחקירה.

 


 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

ברוכים הבאים לסוכה של ynet - כאן 

 

לאחר התקריות בערב חג הסוכות שבו הבוקר נערי ברלנד לבית הכנסת הגדול של החסידות (ה"שול"), ושוב נוצרו חיכוכים והתפרעויות אלימות. בעקבות זאת הגיעה המשטרה למקום ועיכבה כמה מן החשודים.

 

ההתפרעויות נמשכו גם הבוקר, והמשטרה עכבה חשודים (מחאות החרדים הקיצוניים)
ההתפרעויות נמשכו גם הבוקר, והמשטרה עיכבה חשודים(מחאות החרדים הקיצוניים)

 

הרב ברלנד, שהורשע בסדרה של עבירות מין על פי הודאתו ואף ריצה בגינן עונש מאסר, הופיע לתפילות יום הכיפורים באותו בית כנסת, ונתקל כבר אז בהתנגדות המתפללים. למרות זאת הופיע שוב מלווה בחסידיו לתפילות חג הסוכות. עם היכנסו החלו המתפללים לשיר ניגון שמילותיו הן "וכל קרני רשעים אגדע". בתגובה, באמצע התפילה, הכו נערים מהחסידות של הרב ברלנד מכות נמרצות את המתפללים.

 

סוכות בערוץ היהדות :

 

בתיעוד שהגיע לידי ynet רואים קטטה המונית בתוך בית הכנסת. על פי עדויות, הנערים עלו על ספסלי הישיבה, דחפו והכו מתפללים מבוגרים. אחד המתפללים שהיה במקום אמר כי: "זה היה חילול השם. פוגרום אמיתי בתוך בית הכנסת הגדול של ברסלב".  

 

 

הוא סיפר עוד כי "החבורה של 'שובו בנים' הגיעה עם הרב ברלנד בליל החג לתפילה, והציבור כולו קם והתחילו לשיר לו שירים נגדו". לדבריו, "היו שם מכות נמרצות".

 

איומים בוואטסאפ

לטענת מתפללים ששהו במקום בעת האירוע, אם לא די באלימות בתוך בית הכנסת, הרי שחבורת הנערים של "שובו בנים" הגיעה בסוף התפילה, "פרצה למשרדים במקום" ונטלה ללא רשות ציוד ששייך לבית הכנסת – "מחשבים, גיבויים של הקלטות ותיעודים של מצלמות האבטחה".

 

אליעזר ברלנד  (צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)
אליעזר ברלנד (צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)

 

מקרה האלימות בערב חג הסוכות מצטרף להתפרעות שהתרחשה בזמן תפילת יום הכיפורים, שגם במהלכה הופיעו הרב ברלנד וחסידיו בניגוד לרצון המתפללים. אז עזבו המתפללים את בית הכנסת הגדול וירדו להתפלל בקומה התחתונה, זאת על אף ששילמו מכספם עבור מקומות ישיבה.

 

מספר שעות לפני כניסת חג הסוכות, במהלך ההכנות האחרונות, החליטו ב"שובו בנים" לבנות ברחוב החומה השלישית בירושלים סוכה, אלא שזו חסמה את הרחוב והשכנים התנגדו לכך. בשל כך החלה קבוצת הנערים להצית פחים ולהתפרע.

 

אלימות בין מתפללים בבית כנסת במאה שערים ()
אלימות בין מתפללים בבית כנסת במאה שערים

 

פקחי עירייה וכוחות משטרה הגיעו למקום והשליטו סדר. בקבוצת וואטסאפ פנימית כתבו אנשי חבורת "שובו בנים" למתנגדיהם: "אם תמשיכו את הטרור ולהצר את צעדינו בבניית סוכה בחומה (רחוב החומה השלישית) ועם האוהל בעידו הנביא, תרוויחו ש'שובו' יעברו לשול (לבית הכנסת) באופן קבוע לכל השנה. תודיעו לחכמים מביניכם שיחשבו טוב אם שווה לרדוף ולרדוף בלי שכל". נוכח האיומים חוששים בבית הכנסת הגדול של ברסלב מהצפוי בחג שמחת תורה, שיחול בתחילת השבוע הבא (ליל יום א').

 

מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב הורשע בעבירות מין בבנות הקהילה שלו, על פי הודאתו - ואף ריצה עונש מאסר שהסתיים בשחרור מוקדם עקב טענות לבריאות רופפת. תחקירניות ynet ו"ידיעות אחרונות" תיעדו לפני כחודש וחצי את מה שכינו "הדבר הקרוב ביותר לכת" - חצר שחזרה לתפקוד מלא כאילו לא קרה דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים