שתף קטע נבחר

"כשהרב ברלנד חזר, הפחד חזר. נשברתי לרסיסים"

הוא לא בחל בנשים נשואות ובנערות צעירות: חסידים לשעבר ומתלוננות מספרים על מנגנון השליטה שהפעיל הרב אליעזר ברלנד, מי שהיה רבם הנערץ, בגופם ובנפשם. הסגרתו העירה את הטראומות, לאחר שנים של איומים: "אני מחכה לרגע שהאמת תהדהד בכל הארץ. זה כאב נורא, ואני רוצה החלמה". עורכת דינו של ברלנד: "תלונות מופרכות"

 

 

כבר כמעט שבוע חלף מאז שנחת הרב אליעזר ברלנד בישראל, והבנות שאזרו אומץ להתלונן נגד מי שהיה עבורן שליחו של היושב במרומים, מפחדות. יותר משלוש שנים הסתובב ברלנד עם העיוורים שבחסידיו ברחבי העולם, נמלט מפני החוק, ועכשיו נפתחים שוב כל הפצעים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"בתקופה שהרב נמלט היה ממש קשה, נידו אותנו ואיימו עלינו", סיפרה אתמול אחת מהנשים הטוענות כי נפגעו ממנו. "כשהרב חזר והאריכו לו את המעצר, ביום אחד נשברתי לרסיסים. לא הפסקתי לבכות מפחד ותסכול. הבנתי ששוב הכל חוזר. פחדתי שהוא ישלוט שוב, שישחררו אותו. אפילו חשבתי לברוח מהארץ. אבל מצד שני, למה שאני אברח? לא עשיתי שום דבר רע. זה הוא שצריך לשלם על מעשיו".

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

לא בכדי היא מפחדת. לאורך השנים הוכיחו כמה מחסידיו של הרב ברלנד שאין להם גבול. כך, למשל, הם תקפו באלימות את אחד החסידים שחשף את סיפור ההטרדות, ובקבוצת הווטסאפ שלהם פיזרו איומים קשים: "אני חושב שאנחנו לא צריכים לבזבז את הזמן שלנו עליו, אלא להכניס אותו לתוך שקית שחורה של זק"א ולזרוק את גופתו בים", כתב אחד. "הוא צריך טיפול עשרת-אלפים", הוסיף אחר. "הוא נרגע לשנתיים אחרי שקיבל מכות. זה כמו ערבי שמקבל מכות, נרגע קצת אחרי תקופה, שוב צריך להזכיר לו. מצווה לשבור קצת עצמות לעמלק ערב רב".

 

"שלשום הבנתי שהוא אפס מאופס, שהוא כלום. שזו רק קבוצה של החסידים שלו שעושים ממנו משהו". הפגנות החסידים מחוץ למשטרה ()
"שלשום הבנתי שהוא אפס מאופס, שהוא כלום. שזו רק קבוצה של החסידים שלו שעושים ממנו משהו". הפגנות החסידים מחוץ למשטרה

 

חסיד נוסף של הרב ברלנד ביקש את מספר הטלפון של האדם שאסף נגדו עדויות, וחברו הגיב: "צריך לשאול אותו אם הוא כבר קנה תכריכים וחלקת קבר, כי כתוב בספרים שזה סגולה לאריכות ימים להפסיק לדבר על הרב ברלנד".

 

מתוך קבוצת הווטסאפ של חסידי הרב. "שקית שחורה של זק"א" ()
מתוך קבוצת הווטסאפ של חסידי הרב. "שקית שחורה של זק"א"

 

"נידו אותי, איימו עלי"

הרב אליעזר ברלנד נחשב במשך שנים לאחד המנהיגים הכריזמטיים בחסידות ברסלב. בישיבת "שובו בנים" שלו

התאספו סביבו מאות חסידים, ובהם חוזרים בתשובה רבים. לפני ארבע שנים התפוצצה הפרשה, וברלנד נמלט מהארץ, בתחילה למרוקו - שאיתה אין לישראל הסכם הסגרה - ולאחר שגורש משם עבר לזימבבואה. גם שם הוא נעצר, גורש, ויחד עם עשרות מחסידיו התיישב ביוהנסבורג שבדרום־אפריקה. לפני כמעט שנתיים הוא נמלט גם משם והגיע להולנד. כשמדינת ישראל הגישה בקשה רשמית להסגרתו, הוא ברח שוב לדרום־אפריקה, ובחודש אפריל האחרון נעצר שם.

 

בשבוע שעבר הוא הוסגר לישראל ונעצר על ידי המשטרה, ושלשום נערך עימות בינו לבין כמה מהמתלוננות נגדו. "רק אחרי העימות הרגשתי שהאמת מתחילה לצאת לאור", סיפרה אתמול אחת המתלוננות. "אחרי שנים שנידו אותי ואיימו עליי; אחרי שנים שאני מתוסכלת ולא מבינה למה רבנים תומכים בו ואיך מחזיקים ממנו צדיק, פתאום רבנים נוספים יוצאים נגדו (הרב שמואל אליהו תקף אותו אתמול בחריפות. א"ש). האמת יוצאת.

 

"שלשום הבנתי שהוא אפס מאופס, שהוא כלום. שזו רק קבוצה של החסידים שלו שעושים ממנו משהו. אני מחכה לרגע שכולם יבינו ויפנימו שאלה דברים אמיתיים שהתרחשו. מחכה לרגע שהאמת הזו תהדהד בכל הארץ. לא תהיה כאן שמחה לאיד. זה כאב נורא, ואני רוצה החלמה לכאב הזה".

 

"אם יערכו לי עימות איתו, אני אקרע אותו לגזרים"

חגי (שם בדוי) התוודע לרב לפני כמעט 30 שנה, שנתיים אחרי שחזר בתשובה. "הבת שלי הייתה חברה של קרובת משפחה רחוקה שלו, והן היו כמה נשים שמאוד העריצו את הרב", הוא מספר. "היא הייתה בת 15 ונסעה איתן להתחזק אצלו. אני כמובן שמחתי שהבת שלי מתחזקת וכזו ילדה טובה, עד שיום אחד היא ניגשה אליי ואמרה: 'אבא, אני רוצה לספר לך משהו על הרב. משהו שאני לא יודעת אם מותר'. הפצרתי בה לספר, ואז היא חשפה: 'כשהגעתי לרב הוא הכניס אותי אליו לחדר ונעל, והיה חושך בחדר, ואז הוא הכניס את היד שלו מתחת לחזייה שלי והשאיר אותה שם כשלוש דקות'".

 

"הנשים האלו, בעצם כולנו, האמנו לכל מילה של הרב. הוא היה המנהיג, צדיק הדור". הרב ברלנד ()
"הנשים האלו, בעצם כולנו, האמנו לכל מילה של הרב. הוא היה המנהיג, צדיק הדור". הרב ברלנד

 

כשחגי שמע את התיאור של בתו דמו רתח, "אבל לא ידעתי מה לעשות עם זה, כי אתה מחזיק מהבן אדם צדיק. לא סתם, צדיק יסוד עולם. אמרתי לה 'תשמעי, זה לא נראה לי הדבר הזה'. האמנתי לה, ונתתי לה להבין שאני מאמין לה, אבל אמרתי לה את האמת, שהוא מוחזק אצלי כצדיק, ואני לא יודע מה לעשות, ושלהבא תיזהר ולא תיכנס אליו יותר. הדחקתי את המילים שלה. פשוט לא רציתי להאמין, אבל אז התחילו לזרום שמועות על מעשים דומים וחמורים יותר".

 

זה היה רק תחילתו של השבר. כשהתפוצצה הפרשה לפני ארבע שנים, גילה חגי שעוד אחת מבנותיו נפגעה עוד לפני כן. "רק אז היא סיפרה לי שזה קרה בשנת 2009", הוא אומר בכאב. "הלכנו ביחד לרב והיא נכנסה לדבר איתו, והוא עטף אותה בטלית וכנראה ליטף, נישק וליקק וכל הגועל שלו. הוא אמר לה 'אני לוקח ממך את העוונות'. בזמן אמת, כשהיינו שם, היא יצאה מהחדר עם דמעות בעיניים ואמרה כמה היא נרגשת.

 

האיומים של החסידים ()
האיומים של החסידים

 

"כשהפרשה התפוצצה היא הגישה תלונה, וגם זימנו אותי לתת עדות. אז סיפרתי גם על הבת השנייה שבחרה שלא להגיש תלונה. מאז לא ראיתי את הרב. אולי יזמנו אותי עכשיו מהמשטרה. אם יערכו לי עימות איתו, אני אקרע אותו לגזרים".

 

מניפולציות כלכליות, שטיפת מוח: "כמו כת"

התיאורים של המתלוננות נגד הרב ברלנד, ושל חסידים אחרים שנטשו את "שובו בנים", נשמעים כמו סיפורים מתוך כת. חגי מספר איך שוכנע לתרום לישיבה שלו מאות-אלפי שקלים שקיבל בירושה. "הוא ידע לגעת בצרכים נפשיים של אנשים, בעיקר בעלי תשובה שהחולשה שלהם מובנית", הוא אומר. "עושים עליך שם מניפולציות רבות, דוחקים אותך לקיר. הייתה לי ירושה כבדה שהייתי צריך להעביר מארצות־הברית לכאן. והם הציעו לי להעביר דרכם. הסבירו לי שאין דרך להעביר כאלה סכומים לארץ, מה שלא היה נכון, ונתנו לי להבין שאני תלוי בהם. אז החתימו אותי שהם יעבירו, ו־11% - מאות-אלפי שקלים - ילכו אליהם".

 

היית בתוך הקהילה. מעולם לא חשדת?

 

"לאט־לאט אתה בונה לעצמך מנגנון הגנה. הרי כל הזמן יש שיח פנימי בינך לבין עצמך, להסביר את כל מה שאתה רואה. זו שפה פנימית של החסידים, 'מניעות על הצדיק', 'סביב הקדושה יש קליפות', ויש המון מקורות להסביר את מה שקורה. למשל, 'שהרוע מחזר אחר הקדושה'".

 

היו בטוחות שהן יילדו לרב את המשיח

גם נתן (שם בדוי), שהיה חסיד של הרב ברלנד במשך 22 שנה, מתאר תמונה דומה. "אנחנו מכירים

עוד הרבה נשים שנפגעו ממנו, ורובן לא התלוננו. חלקן בגלל הפחד, וחלקן בגלל האמונה העיוורת בו", הוא אומר. "הסיפור הזה לא התפתח ברגע. לכל דבר היה הסבר רוחני. 'אני דוד ואת בת שבע, יחד נביא את המשיח', למשל. הן היו משוכנעות שהרב צודק. הוא הסביר להן שמכיוון שהרבנית כבר לא יכולה להביא ילדים, אז צריך מישהי שתביא יחד איתו את נשמת משיח, והן מאוד התלהבו".

 

אשתו של נתן מספרת על אם לשמונה שבתה יצרה קשר עם המרכז לנפגעי כתות, וסיפרה על הקשר של אמהּ עם הרב. אותה נערה סיפרה בזמנו לאנשי המרכז על מעשיו של ברלנד. "הגעתי אליו וחלפה בי צמרמורת על כך שאני רואה אותו פנים מול פנים", תיארה. "נפגשתי איתו פעם, פעמיים ושלוש. בפעם הרביעית זה קרה. שיתפתי אותו בבעיה שהייתה לי, והוא חיבק אותי. חיבק וליטף ונישק. אז הרגשתי שיש לי זכות אדירה שכך הוא מתנהג כלפיי. הייתי בת 15, וכשהגעתי אליו עם אמא, הרבה פעמים נשארתי בחוץ כשהיא נכנסה אליו לחדר נעול למשך זמן. הבנתי מה קורה שם".

 

לטענתו של נתן, ברלנד היה חומד לעצמו את בנות הזוג של חסידיו באופן סדרתי. "לא מדובר בכלה אחת ולא בשתיים", הוא אומר. "יש מקרי זימה שהאוזן לא יכולה לשמוע. והנשים האלו, בעצם כולנו, האמנו לכל מילה של הרב. הוא היה המנהיג, צדיק הדור".

 

"קיבלנו עדויות על פגיעות"

במרכז לנפגעי כתות מכירים את הסיפורים כבר תקופה ארוכה: "אנחנו מקבלים במשך שנים עדויות של בני משפחה שיקיריהם שוהים בקהילת 'שובו בנים'. מהעדויות התגלו מאפיינים כיתתיים, אך המרכז לא נקט עמדה, אלא כאשר החלו להגיע עדויות של מי שהיו בתוך הקהילה ויצאו, על פגיעה נפשית, כלכלית ומינית על ידי הרב".

 

 

במרכז הוסיפו ואמרו כי "החמור ביותר היו עדויות של נשים וקטינות שנכנסו להתייעצות וקבלת ברכה, ונתקלו במגע אינטימי שלא ציפו לו. בשל החשש מדמות הצדיק הן לא העזו להמרות את פיו. בד בבד החל להתנהל מסע של שטיפת מוח בקרב הנשים על 'הזכות' להגיע למצב שהרב ברלנד נוגע בך. בעדותה של אחת הבנות עלה החשד לביצוע מעשים פליליים בהיותה קטינה, וחיברנו בינה לבין משטרת ישראל כדי שתחקור ותוציא את האמת לאור".

 

תגובת ברלנד: "עלילה"

עו"ד רחל תורן, באת כוחו של הרב ברלנד, מסרה בתגובה: "בית המשפט בארבעה דיונים מתוך חמישה ושופטים

שונים בשתי ערכאות דחו את בקשת המשטרה להמשך מעצרו של הרב. מדובר בתלונות מופרכות והזיות שהוגשו על רקע מאבקים פנימיים בחסידות, וגם אלמלא כן הרי שהן מתייחסות למעשים המצויים ברף התחתון ביותר בספר החוקים.

 

"הרב כופר בחשדות המיוחסים לו, הגיע לארץ מרצונו המלא  הוא זה שביקש את העימותים עם המתלוננות, הוא זה שביקש להיבדק במכונת אמת על גרסתו, שיתף פעולה והוא ואלפי חסידיו שהגיעו לבית המשפט מתנהלים בכבוד ובדרך ארץ כדרכם של חסידי ברסלב.

 

"ראוי להוסיף , שגם המשטרה נסוגה מטענתה בדבר יציאתו מן הארץ וכעת מודה שיצא כדין ולא נמלט ולא ברח מחקירה כי לא ידע עליה כלל, וכבר יותר מחצי שנה שהוא ניהל מגעים להגיע ארצה ולסיים את הטיפול בפארסה הזו. חבל שגם המשטרה הולכת שולל אחרי סיפורי בדים אלה. בפועל אלה רק השמצות ולא מתלוננות וגם עכשיו למרות כל המאמצים זה נותר בגדר עלילה ותו-לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עקיבא נוביק
"בשבילי הוא היה צדיק". הרב החשוד אליעזר ברלנד
צילום: עקיבא נוביק
מומלצים