שתף קטע נבחר

נשיא איראן: ישראל היא האיום הגדול ביותר על שלום העולם

אחרי שטראמפ האשים בעצרת האו"ם את טהרן בזריעת כאוס ומוות וקרא לעולם לבודד אותה, התייצב חסן רוחאני על אותה הבמה והבטיח: "ארה"ב לא תחזיר אותנו למו"מ בכוח. טראמפ קורא לנו לדבר – ורוצה להפיל את המשטר". את ישראל האשים באפרטהייד ובפשעים נגד הפלסטינים

 

 

נשיא איראן חסן רוחאני דחה הערב (יום ג') בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם את איומיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, וטען כי וושינגטון לא תצליח להחזיר את טהרן לשולחן המשא ומתן בעזרת כוח. את ישראל האשים בפשעים נגד הפלסטינים ובאפרטהייד: "ישראל המצוידת בארסנל גרעיני ומאיימת בבוטות על אחרים בהשמדה גרעינית היא האיום המבהיל ביותר על שלום האזור והעולם ועל יציבותם".

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

בתגובה על הדברים החריפים שהשמיע טראמפ נגד טהרן על אותה הבמה כמה שעות קודם לכן, אמר רוחאני כי בממשלו של טראמפ אי אפשר לבטוח: "איך יכולה איראן להיכנס להסכם עם ממשל אמריקני שמפר את המדיניות של הממשלים שקדמו לו? מה שאירוני הוא שהממשל האמריקני אפילו אינו מסתיר את תוכניתו להפיל את אותה ממשלה שאותה הוא מזמין לנהל איתו שיחות". מבלי לנקוב בפירוש בשמו של ממשל טראמפ האשים רוחאני את הממשל בהתנהלות שמזכירה "אופי נאצי".

 

"המדיניות של ארה"ב כלפי איראן הייתה שגויה למן ההתחלה, והגישה שלה – של התנגדות לרצונותיו של העם האיראני – נידונה לכישלון", אמר רוחאני בנאומו. "אי אפשר להביא שום מדינה ושום אומה לשולחן המשא ומתן בעזרת כוח".

או
"הפשעים נגד הפלסטינים - בגלל הסיוע מארה"ב". רוחאני בעצרת האו"ם הערב(צילום: רויטרס)

או
(צילום: רויטרס)

נשיא איראן טען: "אנחנו מסכימים שבסופו של דבר אין דרך טובה יותר מאשר דיאלוג. אנחנו קוראים לכם (ארה"ב) לשוב לשולחן המשא ומתן שאותו נטשתם. התחלה של דיאלוג – ראשיתה בהפסקת האיומים והסנקציות הבלתי צודקות ששוללות את עקרונות המוסר והחוק הבינלאומי. מה שאיראן אומרת הוא דבר ברור: לא למלחמה, לא לסנקציות, לא לאיומים, לא להפחדות – פשוט לפעול לפי החוק ולמלא את המחויבויות. ההצעה שלנו ברורה: התחייבות תמורת התחייבות, הפרה תמורת הפרה, איום תמורת איום, וצעד תמורת צעד במקום דיבורים תמורת דיבורים".

 

רוחאני כינה בנאומו את הסנקציות "טרור כלכלי" ו"מלחמה כלכלית", וטען כי האיראנים מסוגלים לעמוד בהן – כפי שעשו בעבר. הוא האשים את וושינגטון באיום על תומכי הסכם הגרעין שממנו פרשה. 

 

הנשיא האיראני אמר כי ממשל טראמפ נחוש להפוך את כל המוסדות הבינלאומיים לחלשים ובלתי מתפקדים, ובנאומו טען כי אי אפשר לבטוח בו: "הממשל הזה נסוג משלל הסכמים רב-צדדיים שאימצה מועצת הביטחון, ובכך הפר את הכללים והמוסכמות של החוק הבינלאומי". הוא האשים גם כי יש מדינות שמתעלמות מהערכים ומהמוסדות הבינלאומיים, מבלי לנקוב בשמן במפורש.

או
(צילום: רויטרס)

רוחאני טען כי "אין ספור הפשעים של ישראל נגד הפלסטינים לא היו מתאפשרים לולא הסיוע והתמיכה מארה"ב", וכי חלוף השנים אינו יכול להצדיק את "המשך הכיבוש". הוא הדגיש גם את החלטת וושינגטון להעביר את שגרירותה בישראל לירושלים כדוגמה לפעילות מערערת היציבות של ארה"ב באזור, ואמר כי חוק הלאום שנחקק בכנסת ישראל הוא דוגמה מובהקת לאפרטהייד.

 

טראמפ: לא לגרעין בידי משטר שמאיים על ישראל

בנאום שנשא שעות אחדות קודם לכן אמר טראמפ כי אסור לאפשר לאיראן, "משטר שמאיים להשמיד את ישראל", להחזיק בנשק גרעיני. טראמפ אמר כי "מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות והרס", וכי אזרחיהם זועמים בצדק על השימוש שנעשה בכספם לקידום מזימותיו של המשטר האיראני מעבר לים.

 

"אסור לנו לאפשר למדינה שמממנת טרור להשיג את הנשק המסוכן ביותר שקיים על פני כדור הארץ", אמר טראמפ בנאומו. "אסור לנו לאפשר למשטר שקורא 'מוות לאמריקה' ומאיים על ישראל בהשמדה... אסור להם להשיג את האמצעים לשגר ראש נפץ גרעיני לשום עיר על כדור הארץ. אנו קוראים לכל המדינות לבודד את המשטר האיראני כל עוד תוקפנותו נמשכת".

 

טראמפ הדגיש כי הסנקציות שהטילה לאחרונה ארה"ב על איראן מפעילות על המשטר לחץ כלכלי כבד, וכי אחרי חידוש הסנקציות האמריקניות על הנפט האיראני שייעשה ב-5 בנובמבר הקרוב תטיל וושינגטון סנקציות נוספות על טהרן. הנשיא האמריקני אמר כי איראן אינה מכבדת את שכנותיה או את גבולותיהן, וכי יש למנוע ממנה להשיג את הכספים שבהם היא משתמשת ל"תוכנית הדמים שלה", תוכנית של הרס וטבח בסוריה ובתימן.

 

בנאומו התייחס טראמפ למלחמת האזרחים בסוריה ולמעורבות האיראנית בה. "הטרגדיה המתמשכת בסוריה שוברת את הלב", אמר טרמאפ, "תהיו בטוחים שארה"ב תגיב אם אסד יפרוס נשק כימי". טראמפ אמר שכל פתרון לבעיה בסוריה חייב לכלול תוכנית להתמודדות עם איראן.

דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
טראמפ. מבטיח עוד סנקציות בשל "תוכנית הדמים"(צילום: EPA)

 

האו

אחר הצהריים, כשעתיים לפני נאומו, אותת טראמפ כי הוא נכון להיפגש בעתיד עם נשיא איראן רוחאני. טראמפ אמר כי אף שרוחאני הגיע לכינוס העצרת בניו יורק השניים אינם אמורים להיפגש במהלכו. הוא טען כי התקבלו בקשות לערוך פגישה שכזו, והפתיע כשאמר מילים חמות על נשיא איראן: "למרות בקשות, אין לי שום תוכניות להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני. אולי יום אחד, בעתיד. אני בטוח שהוא לחלוטין אדם מקסים". כמה שעות אחר כך הדגיש כי לא תיתכן פגישה בינו לבין האיראנים כל עוד איראן לא תשנה את דרכה.

 

טראמפ, נזכיר, הודיע באביב האחרון על פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות, אותו הסכם שבמסגרתו הסכימה איראן לרסן את תוכנית הגרעין שלה ובתמורה הוסרו מעליה רוב הסנקציות הבינלאומיות שחנקו את כלכלתה. טראמפ טען אז כי מדובר בהסכם גרוע וכי הוא אינו מביא בחשבון את התפשטות זרועותיה של איראן במזרח התיכון ואת תמיכתה בטרור, ועל כן החליט להחזיר את הסנקציות האמריקניות הקשות על איראן. הסנקציות המתחדשות החמירו מאוד את מצבה הכלכלי של טהרן, שהיה עגום ממילא. גם בנאומו הערב כינה טראמפ את הסכם הגרעין "הסכם נורא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא איראן רוחאני בעצרת האו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים