שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טראמפ באו"ם: אסור להרשות למשטר שמאיים להשמיד את ישראל להחזיק בנשק גרעיני

  בנאומו בעצרת האו"ם תקף נשיא ארה"ב את טהרן והבטיח עוד סנקציות: "מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות והרס, העולם חייב לבודד אותם". טראמפ אמר שכל פתרון לטרגדיה בסוריה חייב לכלול טיפול באיראן, והזהיר את אסד: "אם תפרוס נשק כימי – נגיב". על העברת השגרירות לי-ם: "תרמה לשלום". וגם – צפו במבוכה: טראמפ התרברב בהישגיו, האולם פרץ בצחוק

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הצהיר הערב (יום ג') בנאומו בכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם כי אסור לאפשר לאיראן, "משטר שמאיים להשמיד את ישראל", להחזיק בנשק גרעיני. טראמפ אמר כי "מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות והרס", וכי אזרחיהם זועמים בצדק על השימוש שנעשה בכספם לקידום מזימותיו של המשטר האיראני מעבר לים. ynet העביר בשידור חי את נאום טראמפ ואת נאום נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ויעביר גם את נאומיהם של שאר המנהיגים, בהם נשיא איראן חסן רוחאני.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  טראמפ באו"ם: "אסור שאיראן תשיג גרעין"    (צילום: רויטרס)

  טראמפ באו"ם: "אסור שאיראן תשיג גרעין"    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
  טראמפ בעצרת האו"ם, הערב(צילום: EPA)

  דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
  (צילום: AP)

  "אסור לנו לאפשר למדינה שמממנת טרור להשיג את הנשק המסוכן ביותר שקיים על פני כדור הארץ", אמר טראמפ בנאומו. "אסור לנו לאפשר למשטר שקורא 'מוות לאמריקה' ומאיים על ישראל בהשמדה... אסור להם להשיג את האמצעים לשגר ראש נפץ גרעיני לשום עיר על כדור הארץ. אנו קוראים לכל המדינות לבודד את המשטר האיראני כל עוד תוקפנותו נמשכת". הוא הדגיש כי הסנקציות שהטילה לאחרונה ארה"ב על איראן מפעילות על המשטר לחץ כלכלי כבד, וכי אחרי חידוש הסנקציות האמריקניות על הנפט האיראני שייעשה ב-5 בנובמבר הקרוב תטיל וושינגטון סנקציות נוספות על טהרן. טראמפ אמר כי איראן אינה מכבדת את שכנותיה או את גבולותיהן, וכי יש למנוע ממנה להשיג את הכספים שבהם היא משתמשת ל"תוכנית הדמים שלה", תוכנית של הרס וטבח בסוריה ובתימן.

  דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
  (צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
  (צילום: AFP)

  דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
  (צילום: רויטרס)

  בנאומו התייחס טראמפ למלחמת האזרחים בסוריה ולמעורבות האיראנית בה. "הטרגדיה המתמשכת בסוריה שוברת את הלב", אמר טרמאפ, "תהיו בטוחים שארה"ב תגיב אם אסד יפרוס נשק כימי". טראמפ אמר שכל פתרון לבעיה בסוריה חייב לכלול תוכנית להתמודדות עם איראן.

   

  על רקע העברתה של שגרירות ארה"ב לירושלים אמר טראמפ בנאום כי ארה"ב מחויבת להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים. "השנה נקטנו צעד משמעותי נוסף במזרח התיכון, כשהכרנו בזכותה של כל מדינה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה והעברנו את שגרירות ארה"ב בישראל ירושלים", אמר טראמפ. "ארה"ב מחויבת לשלום עתידי וליציבות באזור, בכלל זה הסכם בין הישראלים לפלסטינים. ההכרה בעובדות הברורות קידמה אותנו אל המטרה הזו, לא פגעה בה". שעה קלה אחרי טראמפ נאם באו"ם נשיא צרפת עמנואל מקרון, ובתשובה לטראמפ אמר כי "רמיסת הזכויות הלגיטימיות" של הפלסטינים וקידום יוזמות חד-צדדיות לא יפתרו את הסכסוך הישראלי-פלסטיני: "אין פתרון אמין חלופי לפתרון שתי המדינות".

   

  בנאומו התפאר טראמפ במשא ומתן בין ממשלו לבין צפון קוריאה, ואמר כי לו ולרודן קים ג'ונג און היו שיחות מועילות מאוד. הוא טען כי מאז פגישתם בסינגפור בחודש יוני נרשמו כמה הישגים בתחום זה, למשל העובדה שצפון קוריאה לא ערכה מאז ניסויים בירי טילים או ניסויים גרעיניים. "אני מבקש להודות ליו"ר קים על האומץ שלו ועל הצעדים שהוא נקט", אמר טראמפ, אך הבהיר כי לעת עתה הסנקציות האמריקניות על צפון קוריאה יישארו על כנן וכי צפון קוריאה תהיה חייבת לנקוט צעדים רבים נוספים. אחרי נאומו הצהיר טראמפ כי הוא מקווה שארה"ב תמצא נתיב משותף עם איראן כמו זה שמצאה עם צפון קוריאה.

   

  "לא ינצלו עוד את ארה"ב"

  חלק ניכר מנאומו של טראמפ הוקדש למה שהוא מגדיר כהישגים כלכליים גדולים של ממשלו, כשברקע מלחמת הסחר המתפתחת בין ארה"ב לסין ולאירופה. "לא ינצלו עוד את ארה"ב", אמר טראמפ בין השאר, "לא ניתן להפוך את העובדים שלנו לקורבנות". טראמפ גם שב והצהיר כי ארה"ב לא תוסיף לתרום סכומי כסף אדירים למוסדות בינלאומיים בלי שתבוא על שכרה כתוצאה מכך. בעבר התלונן טראמפ שוב ושוב על תרומתן הדלה של מדינות אחרות ועל כך שגופים שלהם תורמת ארה"ב כסף אינם משרתים את מטרתה ואינם תואמים את ערכיה.

   

  כשברקע פרישת ארה"ב ממועצת זכויות האדם של האו"ם ומאונסק"ו בשל מהלכים אנטי-ישראליים, אמר הערב טראמפ כי הממשל האמריקני יתרום בעתיד כסף רק למי שמכבדים את ארה"ב ורק למי שהם ידידיה. הוא אמר כי ארה"ב היא תורמת כספי הסיוע הגדולה ביותר – וכי אין זה הוגן, משום שהיא אינה מקבלת כסף בחזרה. נשיא ארה"ב הדגיש כי בשל כך, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו יבחן מחדש את התרומות שארה"ב מזרימה לרחבי העולם: "בעתיד נעביר סיוע רק למי שמכבד אותנו, רק למי שהם בכנות ידידינו".

  או
  העצרת הכללית של האו"ם, הערב(צילום: gettyimages)

  או
  (צילום: AFP)

  על מדיניות ההגירה שלו, שעוררה ביקורת חריפה בארה"ב ובעולם, אמר טראמפ כי וושינגטון מכבד את מדיניות ההגירה של מדינות אחרות – ומצפה שהן יכבדו את מדיניות ההגירה שלה.

   

  בתחילת נאומו של טראמפ נרשם רגע משעשע. הנשיא האמריקני פתח את הנאום בדיבור על ההישגים של ממשלו, ואמר בין השאר כי הכלכלה האמריקנית יודעת שגשוג חסר תקדים וכי ארה"ב היא מדינה חזקה ובטוחה יותר משהייתה לפני כן. אחרי סקירה קצרה של הישגיו פרצו הנוכחים בצחוק. טראמפ נראה נבוך מעט, ואז אמר בחיוך: "לא ציפיתי לתגובה הזאת, אבל בסדר". טראמפ טען בעבר כמה פעמים שהתנהלותם החלשה של הנשיאים שקדמו לו גרמה למדינות אחרות לצחוק על ארה"ב.

   

  טראמפ התפאר בהישגיו, האו"ם פרץ בצחוק    (צילום: רויטרס)

  טראמפ התפאר בהישגיו, האו"ם פרץ בצחוק    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בהמשך נאומו הערב נרשמו עוד כמה תגובות חריגות בקהל. כך למשל כשטראמפ הצהיר "אנחנו מתנגדים לאידיאולוגיה של גלובליזם" ומתח ביקורת על גרמניה משום שזו גיבשה עסקת צינור נפט עם רוסיה, נראו כמה מהנציגים באולם רוטנים. כשטראמפ מתח ביקורת על הסוציאליזם, הזעיף חבר המשלחת השבדית את פניו ונענע בראשו לשלילה.

   

  טראמפ: "אני בטוח שרוחאני איש מקסים"

  שעתיים לפני נאומו אותת טראמפ כי הוא נכון להיפגש בעתיד עם נשיא איראן רוחאני. טראמפ אמר כי אף שרוחאני הגיע לכינוס העצרת בניו יורק השניים אינם אמורים להיפגש במהלכו. הוא טען כי התקבלו בקשות לערוך פגישה שכזו, והפתיע כשאמר מילים חמות על נשיא איראן: "למרות בקשות, אין לי שום תוכניות להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני. אולי יום אחד, בעתיד. אני בטוח שהוא לחלוטין אדם מקסים".

   

  טראמפ, נזכיר, הודיע באביב האחרון על פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות, אותו הסכם שבמסגרתו הסכימה איראן לרסן את תוכנית הגרעין שלה ובתמורה הוסרו מעליה רוב הסנקציות הבינלאומיות שחנקו את כלכלתה. טראמפ טען אז כי מדובר בהסכם גרוע וכי הוא אינו מביא בחשבון את התפשטות זרועותיה של איראן במזרח התיכון ואת תמיכתה בטרור, ועל כן החליט להחזיר את הסנקציות האמריקניות הקשות על איראן. הסנקציות המתחדשות החמירו מאוד את מצבה הכלכלי של טהרן, שהיה עגום ממילא. גם בנאומו הערב כינה טראמפ את הסכם הגרעין "הסכם נורא".

  טראמפ ורוחאני. לחץ מהמחנה הקיצוני באיראן (צילום: AFP, gettyimages) (צילום: AFP, gettyimages)
  טראמפ ורוחאני. לחץ מהמחנה הקיצוני באיראן(צילום: AFP, gettyimages)

  אתמול אמר נשיא איראן רוחאני כי טהרן לא תסכים לדבר עם טראמפ עד שארה"ב תחזור להסכם הגרעין בין איראן למעצמות, שנחתם בשנת 2015. עלי אכבר וילייתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, שב ואמר היום כי האיראנים לא יסכימו להיפגש עם נציגי ארה"ב: "חלומם של טראמפ ופומפיאו (מזכיר המדינה האמריקני) לעולם לא יתגשם", הוא צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית הממלכתית אירנ"א.

   

  עלירזה מיריוספי, דובר המשלחת האיראנית לאו"ם, אמר אחר הצהריים לסוכנות הידיעות רויטרס בתגובה על דברי טראמפ בנוגע לפגישה עם רוחאני כי איראן לא ביקשה פגישה עם הנשיא האמריקני. גורמים איראנים הזהירו כי כל שיחה ישירה בין רוחאני לטראמפ תביא למעשה לקריסת ההסכם הקיים. רוחאני מתמודד עם לחץ הולך וגובר מצד המחנה הקיצוני באיראן, בכלל זה אנשי משמרות המהפכה, ולקראת כינוס עצרת האו"ם הם השמיעו התבטאויות קשות בגנות ארה"ב ומנהיגיה, בכלל זה איומי מלחמה.

   

  הערב, מעט לפני נאום טראמפ, שידרה רשת CNN ריאיון עם הנשיא האמריקני, ובו אמר כי לא ייפגש עם האיראנים עד שהם ישנו את דרכם וכי לאיראן אין ברירה אלא להשתנות: "אני מצפה לקיים מערכת יחסים נהדרת עם איראן, אבל זה לא יקרה עכשיו".

  או
  נשיא טורקיה ארדואן בפתיחת הכינוס(צילום: AFP)

  האו

  בעצרת הכללית של האו"ם ינאמו הערב גם עבדאללה מלך ירדן ונשיא מצרים עבד אל-פאתח א-סיסי. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ינאם בה ביום חמישי.

   

  את ישיבת עצרת האו"ם פתח הערב מזכ"ל האו"ם, הפורטוגלי אנטוניו גוטרש, ובנאומו הוא הזהיר כי הסדר העולמי סובל מכאוס הולך וגובר וכי האמון נמצא בנקודת שבר. על רקע הדיווחים המוקדמים שטראמפ יגן בנאומו על מדיניותה החדשה של וושינגטון כלפי האו"ם, שבמסגרתה היא מפחיתה את מעורבותה ואת תרומתה לארגון, אמר גוטרש כי דווקא עכשיו, כשזקוקים להם יותר מכול, הערבות ההדדית ושיתוף הפעולה נמצאים תחת מתקפה.

   

  "למנהיגים יש חובה לקדם את רווחת עמם", אמר גוטרש, "אבל זה יותר מזה. כמי שאמונים על שמירת רווחת הכלל יש לנו גם חובה לקדם מערכת רב-צדדית שתעבור רפורמה ותהיה מחוזקת". גוטרש הזהיר נגד "הפוליטיקה של הייאוש": "מי שרואים בשכניהם סכנה עלולים ליצור איום במקום שבו אין איום שכזה. מי שסוגרים את גבולותיהם למהגרים פשוטים רק נותנים דלק למבריחיהם". גוטרש גם קרא להגביר את המאמץ להילחם בהתחממות הגלובלית – מאמץ שהנשיא האמריקני טראמפ הפנה לו את גבו.


  פורסם לראשונה 25/09/2018 16:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים