שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר נוסף מאשר: קפה, בכל סוג ובכל כמות – מאריך חיים

  חוקרים שבדקו מיליוני בריטים מצאו כי המשקה הפופולרי בעולם מפחית את סיכון התמותה, בכל סוג קפה ובכל כמות שהיא. המחקר מתווסף לשורה ארוכה של מחקרים בעבר שהראו כי הקפה טוב לבריאות

  הוכחה מדעית נוספת לכך שהקפה בריא לגוף האדם: חוקרים מצאו כי שתיית קפה מכל סוג ובכל כמות שהיא, מפחיתה את סיכון התמותה. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת JAMA Internal Medicine.

   

  60 שניות על היתרונות הבריאותיים בקפה. צפו:

   

   

  החוקרים מהמכון הבריטי לסרטן עקבו אחר מעל 9 מיליון בריטים שהסכימו לשתף את המידע הרפואי שלהם לצד הרגלי החיים. המחקר נמשך בין השנים 2006 ל- 2016, כשגילם של המשתתפים נע בין 38 ל-73 שנים. במהלך תקופת המחקר מתו 14,225 איש מסיבות שונות.

   

  החוקרים מצאו כי שתיית קפה בכל כמות, מכוס אחת ליום ועד 8 כוסות ויותר, הביאה לסיכון מופחת למות מכל סיבה שהיא, במהלך תקופת המחקר, בהשוואה לאלה שלא צרכו קפה. סיכון התמותה המופחת נמצא בשתיית כל סוגי הקפה, כולל קפה ללא קפאין וקפה נמס.

   

  אלה ששתו מעל 4 כוסות ליום, נטו לשתות לרוב קפה נמס, ולעשן, בהשוואה לאלה ששתו 3 כוסות ליום או פחות. אלה ששתו כוס עד שלוש כוסות ליום היו לרוב מבוגרים יותר ובעלי תואר אקדמי, בהשוואה לשאר המשתתפים.

   

  החוקרים בדקו גם את הקשר בין המטען הגנטי לשתיית קפה. בעבר עלו חששות כי אנשים בעלי הגן CYP1A2 המקודד לאנזים שאחראי על 95% מהמטבוליזם של קפאין, עלול להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם ובהם יתר לחץ דם והתקפי לב. עם זאת במחקר הנוכחי, לא נמצא סיכון תמותה מוגבר לבעלי הגן הזה.

   

  מפחית את הסיכון לתמותה. שתיית קפה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
  מפחית את הסיכון לתמותה. שתיית קפה(צילום: שאטרסטוק)

   

  למה קפה כל כך בריא?

  על פי ההערכות, הקפה מכיל נוגדי חמצון המגנים מפני נזקים לחומר התורשתי DNA. על פי ההערכות, מרכיבים בקפה גם מפחיתים את התהליכים הדלקתיים, משפרים את תפקוד האינסולין, משפרים את תפקודי הכבד ותורמים גם למבנה תקין של כלי הדם.

   

  המחקר החדש מתווסף לשורה ארוכה של מחקרים קודמים שכבר מצאו יתרונות בריאותיים בקפה. שני מחקרים רחבי היקף שפורסמו בשנה שעברה, מצאו כי גברים שדיווחו על שתיית הכמות היומית הגבוהה ביותר של קפה, היו בסיכון נמוך ב-12% למות במהלך תקופת המחקר, בהשוואה לגברים שלא שתו כלל קפה. באופן דומה, נשים ששתו את כמות הקפה הגבוהה ביותר, היו בסיכון נמוך ב-7% למות בהשוואה לנשים שלא שתו קפה כלל.

   

  מחקר נוסף שפורסם על ידי חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה שבלוס אנג'לס, בחן אף הוא את הקשר בין תמותה לצריכת קפה. החוקרים ניתחו נתונים מ-185,855 אנשים בגילאי 45 עד 75 ממוצא אפרו אמריקני, הוואי, יפני אמריקני, לטיני או לבן. במהלך תקופת המחקר שנמשכה אף היא 16 שנים, מתו 58,397 אנשים.

   

  בהשוואה לאלה שלא שתו קפה כלל. מצאו החוקרים כי אלה ששתו כוס קפה אחת ליום היו בסיכון מופחת של 12 אחוז למות מכל סיבה שהיא. אלה ששתו 2 או יותר כוסות קפה ביום, היו בסיכון נמוך ב-18% למות מכל סיבה שהיא.

   

  לחוקרים כאמור, עדיין לא ברור האם קיים קשר ישיר בין הקפה לבין סיכון התמותה הנמוך, אחת ההשערות שהעלו, היא שייתכן ואלה ששותים קפה צורכים פחות משקאות ממותקים, הידועים כתורמים להשמנה וממנה למחלת הסוכרת ומחלות לב וכלי דם.

   

   

  מרכיבים בקפה גם מפחיתים את התהליכים הדלקתיים (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
  מרכיבים בקפה גם מפחיתים את התהליכים הדלקתיים(צילום: שאטרסטוק)

  קפה: היסטוריה של בריאות

  זו אינה הפעם הראשונה בה נקשר הקפה לבריאות. בחודש מאי האחרון פורסם מחקר רחב היקף שגילה כי אלה ששתו קפה באופן קבוע חיות תזמן רב יותר.

   

  המחקר, אותו ערכו חוקרי המכון האמריקני לבריאות, עקב אחרי יותר מ-400 אלף גברים ומצא כי אלו ששתו שש כוסות קפה או יותר ביום היו בסיכון נמוך ב-10% למות במהלך תקופת המחקר. נשים ששתו כמות דומה של קפה היו בסיכון תמותה נמוך ב-15%, בהשוואה לאלו שלא שתו קפה.

   

  עוד נמצא כי גם צריכת קפה מתונה הביאה להישרדות גדולה יותר. החוקרים מצאו כי שתייה של כוס אחת ביום הפחיתה את הסיכון לתמותה ב-6% בקרב גברים וב-5% בקרב נשים. כאשר החוקרים הסירו משתנים שעשויים היו להשפיע על התוצאות, כמו מחלות לב, ריאה, זיהומים, תאונות ופציעות, מצב סוציואקונומי, משקל, צריכת אלכוהול, עישון ופעילות גופנית - נותרו הממצאים בעיניהם.

   

  החוקרים ציינו כי עדיין לא ברור מה בקפה מפחית את סיכויי התמותה, אולם הם משערים כי חלק מאלף מרכיבי הקפה מכילים נוגדי חימצון, המפחיתים תהליכים הרסניים בגוף ומאריכים את תוחלת החיים.

   

  אבל הקפה לא רק מונע תמותה. מחקרים רבים נוספים הראו את היתרונות הבריאותיים של המשקה:

   

  • פרקינסון: מחקר קנדי אחר, שפורסם אף הוא בשנה שעברה, מצא כי קפאין הביא להקלה בתסמיני מחלת הפרקינסון. המחקר, שפורסם בכתב העת Neurology, מצא כי אלה שטופלו בכדורי קפאין במינון 100 מיליגרם, השווה לכמות הקפאין בכוס קפה, סבלו פחות מרעד ונוקשות האופייניים לפרקינסון.

   

  • פעילות גופנית: בשנת 2005 פורסם מחקר שמצא כי קפאין עשוי לסייע לספורטאים, באמצעות שיפור ספיגת פחמימות. החוקרים מאוניברסיטת בירמינגהם שבבריטניה נתנו לספורטאים משקאות קפאין שהצליחו להגביר את ספיגת הפחמימות בשיעור של 26%.

   

   

  • סרטן כבד: מחקר שפורסם בשנת 2005 על ידי חוקרים מיפן, ועקב אחר יותר מ-90 אלף נבדקים מטוקיו, מצא כי שתייה יומיומית של קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן הכבד. האפקט המגן היה מקסימלי אצל אלה ששתו כוס עד ארבע כוסות ליום. החוקרים לא בדקו את ההבדלים בין קפה רגיל לנטול קפאין, משום שזה האחרון כמעט שאינו משווק ביפן.

   

   

  • תוצאות המחקר תואמות מחקר הולנדי שנערך בשנת 2000 בקרב 17 אלף נבדקים, שמצא כי אלו אשר שתו לפחות שבע כוסות קפה ליום, היו בסיכון נמוך ב-50% ללקות בסוכרת מבוגרים. עם זאת, לחוקרים עדיין לא ברור האם הסוד טמון בקפה עצמו או בשותים אותו הזוכים להגנה מפני הסוכרת.

   

  שתיית קפה מפחיתה הסיכון ללקות בסוכרת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שתיית קפה מפחיתה הסיכון ללקות בסוכרת(צילום: shutterstock)

   

    

  • סרטן שד: חוקרי אוניברסיטת טורונטו בדקו את הקשר בין צריכת קפה והסיכון לסרטן השד בקרב 1690 נשים הנמצאות בסיכון גבוה ללקות במחלה. נשים ששתו ארבע עד חמש כוסות קפה ליום, הפחיתו את הסיכון ללקות במחלה בשיעור של 25%, בעוד שאלה ששתו שש כוסות קפה ליום או יותר הפחיתו את הסיכון לסרטן השד בשיעור של 69%.

   

  • החוקרים שיערו כי הקפה מצליח להגן בפני סרטן השד מאחר והוא מהווה מקור לפיטואסטרוגנים, חומרים צמחיים בעלי פעילות הדומה להורמון הנשי אסטרוגן. צריכה שלהם ככל הנראה הקשורה להפחתת הסיכון להופעת גידול סרטני בשד.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קפה. בריא ומאריך חיים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים