שתף קטע נבחר

מחיר החלב הגולמי ירד - בסופר המחירים עלו

אחרי שנתיים של התייקרות, מחיר המטרה של החלב ירד היום בפתח הרבעון השלישי של השנה ל-2.02 שקל לליטר. ברבעון הבא יירד בכ-10 אגורות נוספות. עם זאת, ההוזלה קטנה לעומת ההתייקרות בחלב מאז 2016. תנובה וטרה ייקרו לאחרונה מוצרי חלב לא מפוקחים וחלק מהרשתות כבר העלו מחירים. גם מוצרי החלב שבפיקוח לא יוזלו

כצפוי, אחרי שנתיים של עליות מחירים: מחיר החלב הגולמי ירד היום (ג') ב-2.36% שהם 4.89 אג' לליטר. כעת מחיר החלב הגולמי עומד על 2.02 שקלים לליטר כולל היטל מועצת החלב (3.8 אג'). מדובר בירידה ראשונה במחיר החלב הגולמי אחרי כשנתיים של עליות במחירי החלב שנמכר למחלבות בפתח הרפת.

 

ההוזלה הזאת היתה צפויה בעקבות הוזלת הרכיב העיקרי בנוסחה לפיה מחשבים את מחיר החלב בישראל: המזון לבהמות. הוזלה נוספת של כ-10 אג' צפויה ברבעון הבא. עם זאת, סך כל ההוזלה 15 אג' לא משקפת את מלוא העלייה במחיר החלב בשנתיים האחרונות שהגיעה לכ-21 אג' ועלותה למחלבות נאמדת במאות מיליוני שקלים, לכן הצרכנים לא יראו הוזלה על המדף.

מוצרי חלב של יולו (צילום: מירב קריסטל)
מוצרי החלב הלא מפוקחים דווקא התייקרו לצרכנים(צילום: מירב קריסטל)

מוצרי חלב של יולו (צילום: מירב קריסטל)
יולו התייקר בספטמבר בשופרסל בכ-4%(צילום: מירב קריסטל)

 

עם זאת, ברשתות השיווק, מחירי רבים ממוצרי החלב עלו. תנובה ואחריה טרה העלו מחירים לרשתות בכ-2.2% וחלקן כבר יישמו את העלאות המחירים. אלה מהן שלא יישמו אותן צפויות ליישמן בימים הקרובים. בין היתר מדובר בחלב מיוחד, יוגורטים, גבינות פרוסות ומעדנים.

 

החברות העלו את המחירים אחרי ששר האוצר, משה כחלון, התעקש שלא לאפשר את התייקרות מוצרי החלב המפוקחים כגון גבינה לבנה, שמנת חמוצה ומתוקה, חלב רגיל, אשל וחמאה ב-3.4%.

 

ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות החליטה על ההתייקרות אך שר האוצר סירב לאשרה, וזאת למרות שבמילא ההתייקרות היתה נבלמת עם ירידת המחירים הנוכחית והירידה הנוספת הצפויה. כחלון "הכניס את השוק לסחרור", טען שר החקלאות, אורי אריאל.

 

תנובה הגישה בג"ץ נגד המדינה ושר האוצר נתבקש לנמק את החלטתו, אחרי שבית-המשפט הוציא צו על תנאי בנושא.

 

בינתיים, מחיר החלב הגולמי יורד כאמור, אך הוא לא שב למחירו ב-2016, וגם לא צפוי לשוב למחיר זה. עקב כך, גם המחירים לצרכן לא צפויים לרדת. החברות יטענו שהעלאת מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח מפצה אותן על ההפסדים שנגרמו להן מאי עדכון מחירי החלב המפוקחים בשנתיים האחרונות, ובפרט בעת האחרונה.

 

גם מחירי המוצרים המפוקחים לא צפויים לרדת, אלא אמורים לעלות ב-4.8% והצרכנים עדיין ישלמו מחיר גבוה יותר על מוצרי חלב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים