שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מגלה: כך משקאות הדיאט פוגעים לכם בדיאטה

  שותים רק דיאט ועדיין לא מצליחים לרדת במשקל? ייתכן שחוקרים ישראלים גילו למה. מחקר חדש מגלה כי ממתיקים מלאכותיים, שנמצאים בריכוזים גדולים במשקאות דיאטטיים, פוגעים בחיידקים ה"טובים" שבמערכת העיכול

   

   

  מדענים מאוניברסיטת בן־גוריון בבאר־שבע ומאוניברסיטת NTU בסינגפור מצאו שממתיקים מלאכותיים, שנמצאים במשקאות דיאטטיים כמו קולה זירו ופפסי מקס, עלולים לגרום לפגיעה חמורה בחיידקי הבטן ה”טובים", וכתוצאה מכך בבריאות של צרכני משקאות אלה.

    

  על פי המחקר, המתפרסם בכתב העת Molecules, שישה ממתיקים מלאכותיים נפוצים – אספרטיים, סוכרלוז, סכרין, ניוטם, אדוואטאם ואשלגן – נמצאו כרעילים לחיידקי אי־קולי “טובים” שפועלים במעיים. בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים הוכיחו את החשיבות של חיידקי המעיים לבריאותו הכללית של האדם.

    

  שתייה (צילום: shuttterstock)
  שותים ולא מרזים(צילום: shuttterstock)

   

  הקשר בין משקאות הדיאט לחיידקים במערכת העיכול

  "מצאנו שממתיקים מלאכותיים גורמים לאפקט של רעילות בחיידקי אי־קולי, שהם סוג של חיידק הנמצא במעיים", מסביר פרופ' אריאל קושמרו מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן־גוריון שערך את המחקר. "לחיידקי אי־קולי יש יכולת הארה כאשר הם נחשפים לחומר שהם רעילים אליו", הוא מסביר, "במחקר שלנו ראינו שחשיפה לריכוזים קטנים של ממתיקים מלאכותיים, אותם חיידקי מעיים מאירים כתוצאה מהרעילות, או שהגידול שלהם מתעכב. למעשה, כתוצאה מהממתקים המלאכותיים האלו, חיידקי המעיים נפגעים".

    

  לדברי פרופ' קושמרו פגיעה בחיידקים הללו עלולה לפגוע משמעותית בפעילות מערכת העיכול ולהוביל להתפתחות בעיות בריאותיות רבות. הפגיעה שגורמים הממתיקים המלאכותיים לחיידקי מערכת העיכול עלולה למעשה דווקא להזיק למי שמבקש לרדת במשקל בעזרת שתיית משקאות דיאטטיים. "לחיידקים האלו יש חשיבות גדולה מאוד למערכת העיכול שלנו, וכתוצאה מכך גם על הבריאות שלנו", מסביר פרופ' קושמרו.

    

  יש לציין כי החוקרים ביצעו את המחקר במעבדה ולא על בעלי חיים או בני אדם. הם מצאו שאפקט הרעילות התרחש כאשר חיידקי המעיים נחשפו לממתיק מלאכותי בכמות מזערית של 1 מיליגרם. הכמות הקטנה הזו הייתה מספקת על מנת להפוך את החיידקים לרעילים ולגרום לפגיעה בתפקודם. לצורך השוואה, בפחית משקה דיאטטי יש כ־180 מ"ג של ממתיק מלאכותי.

    

  "אני ממליץ לא לצרוך ממתיקים מלאכותיים. נכון שגם צריכה של סוכר היא לא דבר בריא, אז אם אפשר להימנע בכלל זה עדיף", אומר פרופ' קושמרו.

    

  למרות שזה אחד המחקרים הראשונים שבחן את ההשפעה של ממתיקים מלאכותיים על חיידקי המעיים, זו לא הפעם הראשונה שנמצא כי הממתיקים המלאכותיים האלו עלולים לגרום לסיכונים בריאותיים. מחקרים בעבר מצאו שצריכה של ממתיקים מלאכותיים קשורה בעלייה במשקל, בהפחתת הסיכויים להיכנס להיריון במהלך הפריה חוץ־גופית, בשילוש הסיכון לשבץ, בהגדלת הסיכון לחלות בדמנציה ובהעלאת הסיכוי לפתח סוכרת.

    

  "אנחנו יודעים כבר ממחקרים שבוצעו בעולם שהממתיקים המלאכותיים האלו הם דבר לא בריא”, אומר פרופ’ קושמרו, “זוהי עדות נוספת לכך שצריכת ממתיקים מלאכותיים משפיעה לרעה על פעילות חיידקים בטן אשר יכול לגרום מגוון רחב של בעיות בריאותיות”.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למה אתם לא מצליחים לרדת במשקל?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים