שתף קטע נבחר

נציב הקבילות מחריף את מאבקו ברמטכ"ל: "להקים ועדה חיצונית לבדיקת מוכנות צה"ל"

אלוף במיל' יצחק בריק דוחה את החלטת איזנקוט להטיל על מבקר צה"ל לבחון כשלים שעליהם הצביע בנוגע למוכנות למלחמה: "יש עדויות על חוסר אחריות ורשלנות מצד הפיקוד הבכיר בצה"ל", כתב ודרש להקים ועדת חקירה חיצונית. דובר צה"ל: "הטלת דופי בוועדה ומשתתפיה - לא ראוי ולא ענייני"

נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, שלח אתמול (יום ד') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אביגדור ליברמן, שבו דרש להקים ועדה חיצונית לבדיקת מוכנות צבא היבשה בצה"ל למלחמה. לטענתו, הוועדה שהקים הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בתוך הצבא אינה תכליתית. "יש להקים ועדת חקירה שתבחן בצורה אובייקטיבית וחיצונית את המתרחש בצה"ל", כתב בריק. "בראייתי על ראש הממשלה למנות את הוועדה, העומד בראשה וחבריה".

 

בשבוע שעבר פורסם כי מבקר מערכת הביטחון עד לפני ארבעה חודשים, חגי טננבאום-ארז, מתח ביקורת חמורה על התנהלות הצבא בנוגע לליקויים שנמצאו לפי נציב קבילות החיילים בריק בכשירות של זרוע היבשה למלחמה. טננבאום-ארז ציין כי הודעת הרמטכ"ל על הקמת צוות בדיקה פנימי היא "שערורייתית עד כדי זלזול וזחיחות, שלא לומר פארסה. בקיצור - עבודה בעיניים".

"לבדוק בצורה אובייקטיבית". אלוף במיל' בריק ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון) ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)
"לבדוק בצורה אובייקטיבית". אלוף במיל' בריק( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)

תחת הכותרת "החלטת הרמטכ"ל בדבר הקמת ועדה שתבחן את ממצאי הדו"ח הנוגע למוכנות הצבא היבשה למלחמה", מתח נציב הקבילות במכתבו ביקורת על הרמטכ"ל. אלוף בריק ציין כי הגיש באחרונה לשר הביטחון, לרמטכ"ל ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת דו"ח סודי ומפורט בן 200 עמודים, שבו הצביע על שורת כשלים במוכנות צבא היבשה.

 

"הדו"ח הזה הוא פרויקט שראיתי חובה כלוחם שאיבד רבים מחבריו במלחמות ישראל - להציג, להעלות ולהציף בפני הגורמים הרלוונטיים, על מנת למנוע אסון במלחמה הבאה, תוך שטובת ישראל היא היחידה העומדת לנגד עיני", כתב בריק. " אין בפועלי זה דבר וחצי דבר אישי כלפי איש - אף ניסיונם של חורשי רע להסיט את הדיון הענייני ממסלולו ולטעון כי מדובר במידה רבה בריב אישי ביני לבין הרמטכ"ל - שאותו אני מעריך ומוקיר את פועלו רב השנים בשורות צה"ל".

 

"הדו"חות נשכחו" 

בריק ציין אף את הדו"חות החמורים, לדבריו, של מבקר מערכת הביטחון. לטענתו, דו"חות אלה "נשכחו ולא הובאו בפני איש מן הגורמים הרלוונטיים הנוגעים בדבר, והם עומדים כאבן שאין לה הופכין, ללא כל התייחסות, דיון או נקיטת פעולות מן הצבא לתיקון הליקויים החמורים".

 

נציב הקבילות הוסיף כי "כל בר דעת שיעיין בדו"חות אלו, עליו להבין מיד את המצב החמור במערכת שבהם נגעו אלו בצה"ל, והעובדה כי בצבא ובמערכת הביטחון התעלמו היא מעילה מפורשת באמון הציבור". לטענת בריק, בדו"ח שכתב עולות עדויות על "חוסר אחריות ורשלנות מצד הפיקוד הבכיר בצה"ל בנוגע לאותם הנושאים".

אבי בלוט (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל איזנקוט(צילום: דובר צה"ל)

בסיכומו של דבר דורש כאמור בריק להקים ועדת חקירה מחוץ לצה"ל שתבחן את המתרחש בצבא. "קיים צורך ממשי להקים ועדת חקירה שתבחן בצורה אובייקטיבית וחיצונית את המתרחש בצה"ל, בראשותו של שופט בית משפט עליון בדימוס, בהשתתפותם של מבקרים שונים במגוון תחומים במערכת הביטחון בכלל מערכיה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המכתב לא התקבל בצה"ל ולמדנו עליו מכלי התקשורת. בשבועות האחרונים הציגו הרמטכ"ל ומפקד זרוע היבשה את כשירות צה"ל למלחמה, במגוון רחב של היבטים ובאופן מעמיק, בפני כלל הוועדות והגורמים האמונים על כך במדינת ישראל.

 

"הנתונים מביאים לידי ביטוי עשייה רחבה, מקצועית ושיטתית ולפיהם צה"ל מצוי בכשירות גבוהה למלחמה, וזרוע היבשה עומדת על רמת כשירות גבוהה בפרמטרים עליהם היא אמונה, והגבוהה ביותר לפחות בעשור האחרון.

 

"עם זאת ולאור החשיבות שאנו מוצאים בבחינת טענות שמועלות מעת לעת וגם לאחרונה, תבחן אותם ועדה מקצועית בראשות מבקר צה"ל ובהשתתפות קצינים בכירים במילואים. עם סיום עבודתה תציג הוועדה את מסקנותיה לרמטכ"ל ולמפקד זרוע היבשה. כל ניסיון להטיל דופי בעבודתה של הוועדה או במי ממשתתפיה הוא לכל הפחות לא ראוי ולא ענייני ואין לנו אלא להצר עליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון
אלוף במיל' בריק
צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון
מומלצים