שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדרך לישראל: חיסון יעיל יותר לפפילומה - גם לגברים מבוגרים

  ה-FDA אישר את שיווקו של גרדאסיל 9, חיסון חדש נגד נגיף הפפילומה, המגן בפני 9 זנים, וניתן לחסן בו גם גברים עד גיל 45. החיסון בדרך לישראל ויוגש לאישור סל התרופות

  ההתוויה של חיסון הפפילומה מתרחבת: מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר את שיווקו של חיסון "גרדסיל 9", שבניגוד לחיסון הקיים, מגן בפני יותר זנים של הנגיף, שגורם בין השאר לסרטן צוואר הרחם, ולראשונה ניתן לחסן בו גם גברים עד גיל 45.

   

  החיסון גרדסיל, בגרסתו הקיימת, ניתן כבר כמה שנים לתלמידי כיתה ח' בשתי מנות. בנוסף, הוא מאושר לשימוש לנשים עד גיל 45 ולגברים עד גיל 26. בישראל הוא ניתן חינם לגברים המצהירים בפני רופא המשפחה כי הם בקבוצת סיכון (הומואים, נרקומנים, עובדי זנות או בני זוג של נשא או נשאית של הנגיף) אך ללא צורך לציין לאיזו קבוצת סיכון הם שייכים.

   

  גבר (צילום: shutterstock)
  גם גברים עד גיל 45 יוכלו לקבל את החיסון החדש(צילום: shutterstock)
   

  החיסון הקיים מגן בפני 4 זנים של נגיף הפפילומה – הזנים 16 ו-18 הגורמים לסרטן צוואר הרחם, והזנים 6 ו-11 הגורמים ליבלות באברי המין. כאמור, הוא מאושר לבנות בנות 9 עד 45, ולבנים בגילאי 9 עד 26, הסיבה למגבלות הגיל היא טכנית: עד לאחרונה לא בוצעו מחקרים על גילאים נוספים.

   

  עוד כתבות:

  מחקרים מגלים: עלייה מדאיגה בסרטן הפה בגברים מפפילומה

  כך חליתי בסרטן שאפשר היה למנוע. טור אישי

  כך הצליחה אוסטרליה כמעט להעלים את סרטן צוואר הרחם

    

  בסוף השבוע אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני את הגרסה החדשה של החיסון – גרדסיל 9, שמגן בפני תשעה זנים של הנגיף התוקפים בני אדם, וכאמור – מאושר הן לגברים והן לנשים עד גיל 45.

   

  אישור ה-FDA הגיע לאחר בדיקות שנמשכו שנים ארוכות, הן בגרסה הישנה של החיסון והן בחיסון החדש, ושמצאו כי החיסון יעיל הן בגברים והן בנשים עד גיל 45 וכי הוא מונע ביעילות הדבקה בנגיף הפפילומה וסרטנים הנגרמים על ידו.

   

  מחברת MSD ישראל, שמייבאת את החיסון לארץ, נמסר ל-ynet כי החיסון החדש הוגש לאישור סל התרופות הישראלי, ואם יתקבל האישור – יוחלף החיסון הנוכחי הניתן לתלמידי בתי הספר בגרסה החדשה המגינה בפני יותר זנים. כמו כן, תגיש החברה בקשה לאישור שיווק החיסון החדש גם למבוגרים.

   

  משרד הבריאות הישראלי נוהג לאשר תרופות שאושרו ע"י ה-FDA באופן "כמעט אוטומטי". בקשה לאישור התרופה בישראל כבר הוגשה למשרד, והוא צפוי לאשר את החלפת הגרסה המיושנת בחיסון החדש בתוך חודשים ספורים.

   

  נגיף הפפילומה: סרטני מין וחלל הפה

  וירוס ‭,HPV‬ שייך למשפחת נגיפים המונה יותר ‭170-מ‬ זנים. על פי הידוע, ‭70%-כ‬ ממקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים מזיהום בזנים 16 ‭18-ו‬ של הנגיף, בעוד שזנים 6 ‭11-ו‬ של הווירוס אחראיים לכ- 90% מהיבלות באיברי המין.

   

  זנים אחרים עלולים לגרום למחלות רבות הכוללות יבלות עור ומיתרי הקול, סרטן פי הטבעת, סרטן הפין, סרטני פה ולוע, ובמקרים נדירים גם סרטן הנרתיק וסרטן הפות.

   

  נגיף פפילומה (צילום: shutterstock)
  נגיף פפילומה. גורם לסוגי סרטן רבים(צילום: shutterstock)
   

  נגיף הפפילומה מדביק רק תאי עור ותאי ריר (כמו באיברי המין ובפי הטבעת). ‬ הנגיף מתפשט לרוב בעת קיום יחסי מין אוראליים, אנאליים או וגינליים. במרבית הפעמים לא ניתן להבחין בנגיף, והסימפטומים מופיעים רק לאחר שנים רבות. לפיכך, נשא של הנגיף עלול לא לדעת על כך ולהדביק אחרים ‭.HPV-ב‬

   

  במקרים נדירים, אישה הרה, נשאית HPV עלולה להעביר את הנגיף ליילוד במהלך הלידה. במקרים כאלה, הילד לוקה בנגעים ויראליים חוזרים של הנגיף בדרכי הנשימה, שיכולים לגרום לצרידות ולקשיי נשימה.

   

  הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם אצל נשים

  על פי נתוני משרד הבריאות בישראל, מאובחנות מדי שנה ‭2,000-1,200‬ נשים בשינויים טרום ממאירים בצוואר הרחם. מדי שנה מאובחנות ‭200-כ‬ נשים בסרטן צוואר הרחם, וכמאה נשים מתות מדי שנה מסרטן זה.

   

  אין עדיין נתונים לגבי שיעור ההדבקה בגברים בישראל, אולם ההערכות הן שחלק נרחב מהנשים נדבקות מהגברים, הנושאים את הנגיף בעצמם. מכאן חשיבותו הגדולה של החיסון אצל הבנים.

   

  נגיף ‭HPV-ה‬ יכול לעבור בקלות רבה מכל אזור החלציים ולא רק מאיבר המין עצמו. לפיכך שימוש בקונדום אינו מספיק כדי למנוע הדבקה.

   

  האבחון מתבצע לרוב כאשר מופיעים נגעים או גושים. במקרה כזה נלקחת מהאזור החשוד ביופסיה לבדיקה. בחשד לגידול סרטני מתבצעות בדיקות דם ובדיקות הדמיה שונות. הבדיקה הנפוצה לתחילת גידול ממאיר של צוואר הרחם היא בדיקת משטח צוואר הרחם, פאפ סמיר.

   

  הטיפול ביבלות אינו מכחיד את הנגיף והוא נועד להסיר את הנגעים חיצונית בלבד. הטיפול ביבלות כולל משחות, צריבה בחשמל, טיפול בהקפאה או טיפול בלייזר. הטיפולים מתבצעים באזורים רגישים במפשעה או בפי הטבעת וכואבים מאוד, ולפיכך לעיתים נעשים תחת הרדמה מקומית. במקרה שהביופסיה אישרה כי מדובר בגידול סרטני, מתבצע ניתוח לכריתת הגידול, בשילוב כימותרפיה והקרנות.

   

  החיסון גרסדיל נמצא, כאמור, בסל התרופות וניתן חינם לתלמידי כיתות ח'. הבחירה לתת את החיסון כבר בגיל 13 נעשתה כדי להגן מבעוד מועד על הילדים, עוד לפני תחילת קיום יחסי המין. במחקרים שונים נמצא כי התגובה החיסונית טובה יותר לפני גיל ‭,15‬ ולכן יש אפשרות להגנה למשך זמן ממושך יותר וביעילות גבוהה יותר. די בפעילות מינית אחת, גם אם אינה משגל מלא, כדי להידבק ‭.HPV-ב‬

   

  החיסון יעיל לפחות ‭15-ל‬ שנים, שזה משך הזמן מאז החל השימוש בו. מחקרים מראים כי לנשים שחוסנו לפני 15 שנים יש עדיין רמת נוגדנים מגינה נגד הנגיף. המומחים צופים שהחיסון יעניק הגנה לשנים רבות נוספות.

    

  כבר התחסנתם לשפעת? צפו במה שצריך לדעת:

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון יותר יעיל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים