שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לפיד: יהיה עימות בעזה כי הממשלה לא עשתה כלום למנוע אותו
  יו"ר יש עתיד קורא באולפן ynet לנתק את אבו מאזן מהרצועה ולהשתמש בסיוע כלכלי כמנוף לחץ: "עכשיו הממשלה מנסה ברגע האחרון לעצור את הגלגלים". הוא טוען שהפופולריות העצומה של נתניהו "תשתנה כשיהיו בחירות" ותוקף: "הוא עובד אצל ליצמן במקום אצל צה"ל"

   

   

   

  בזמן שבדרום נשמעו הבוקר (יום ה') אזעקות צבע אדום והתרחשה פעילות ביטחונית, התארח באולפן ynet יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ותקף את מדיניות הממשלה בנושא רצועת עזה. "אתמול היו שבע שריפות בעזה. תחשוב מה היה קורה אם הבית שלך היה נשרף, היית חושב שזו שגרה?", אמר, ודרש לקדם "ניתוק בין עזה לגדה המערבית".

   

  - האם לך, כמי שמתיימר להיות ראש ממשלה, יש פתרון למצב בעזה?

  "מי שמנהל היום את המדיניות של ישראל בעזה הוא אבו מאזן, שמשחק עם הכסף שאותו הוא מעביר או לא מעביר ומונע בעצם מישראל לקיים מדיניות עצמאית. אנחנו דואגים לזה שיעבירו כסף לחשמל ולסולר בתוך עזה ואבן מאזן אומר: אז אני אקזז את זה. אנחנו מכניסים עוד משאיות, אז הוא אומר: אני אוריד עוד משאיות. צריך לנתק, זה שתי ישויות נפרדות, הגיע הזמן לנתק, לא יהיה פיוס בין החמאס לאבו מאזן, לא צריך לנסות לחפש כל הזמן את הפיוס".

   

  - אנחנו יכולים לעשות את זה? אלו עניינים פנים פלסטיניים.

  "בוודאי שאנחנו יכולים. עזה והגדה היום זה שתי מדינות נפרדות. את יודעת מה, הם פלסטינים שונים מאוד. בשנים שחלפו מאז שהתנתקו הגדה ועזה (הם) הפכו להיות שני עמים שונים, זו חבורה איסלמיסטית שנשלטת בידי ארגון טרור וכך צריך לטפל בה, והגדה היא הגדה".

   

  - ואז אנחנו מבססים את שלטון חמאס בעזה.

  "יש שלטון חמאס בעזה, הממשלה הזאת, הכי ימנית בתולדות המדינה, היא זו שאמרה: החמאס זה הריבון בעזה, וכך אנחנו עובדים, זו נקודת המוצא שלנו. צריך לנתק את הקשר הגורדי".

   

  - מה זה אומר? מדינת עזה, מדינת יהודה ושומרון?

  "הכסף שאותו מעבירה הרשות הפלסטינית לעזה הוא לא כסף גדול, צריך לנתק את שתי הישויות האלה ולטפל בבעיית עזה בנפרד. איך לטפל בה? היינו צריכים להתחיל לפני ארבע שנים דרך מהלך איזורי, קודם כל להגדיר מדיניות של פירוז עזה מנשק והשיקום שלה תמורת הפירוז הזה. את זה לא עושים ביומיים, כל האנשים אומרים לי: אבל מה הפתרון שלך עכשיו? הבעיה היא הממשלה הזאת שאומרת: יש לי רק פתרונות של עכשיו. לא, זה מהלך אסטרטגי - לנתק את הגדה מעזה ולהתחיל מהלך גדול של פירוז מנשק תמורת שיקום".

  אבו מאזן (צילום: AP)
  אבו מאזן, מהומות בגבול עזה. "אין בעיה להביא את הכסף שהוא מעביר"(צילום: AP)
   

  - אבל לנתק זה אומר שאתה לוקח אחריות על כל מה שקורה שם בעצם. אם אתה לא רוצה כסף מאבו מאזן אז מי ישלם להם את החשמל, סולר, אוכל וביוב?

  "אתה לא רוצה שאבו מאזן ינהל לך את המדיניות. ישראל דיברה לא פעם, כולל הממשלה הנוכחית. הסעודים, הקטארים, מדינות המפרץ, המדינות התורמות...".

   

  - אתה יודע להביא אותן?

  "כן, אין בעיה להביא, הכסף שהרשות מעבירה לעזה זה לא כסף גדול, בוודאי לא ברמת מדינה, וזה שווה לנו. אתה יודע מה - אם אבו מאזן מעביר 1.1 מיליארד דולר בשנה לעזה, מלחמה תעלה לנו הרבה יותר. אני יודע כמה עולה מלחמה".

   

  - אבל אצל אבו מאזן עדיין יש כלים לשלוט, בעצם יש את שיתוף הפעולה בין ישראל לפלסטינים, שיתוף פעולה ביטחוני ואף מעבר לזה. הוא עדיין יכול לשלוט בנו גם.

  "יש לנו תיאום ביטחוני טוב עם הרשות הפלסטינית בגדה".

   

  - לא נאבד אותו אם נפריד בין עזה לאבו מאזן?

  "לא נאבד אותו, את חושבת שהפלסטינים עושים לנו טובה? הם מקיימים איתנו תיאום ביטחוני כי זה מה שמחזיק את משטרו של אבו מאזן, הם לא עושים את זה מאהבת ישראל, הם לא ציונים ואסור להאמין להם, זה לא יחסי אמון, כי אין למי להאמין, הם עושים את זה כי זה משתלם להם לא פחות מלנו, צריך להשאיר את זה. הצבא בעד זה, השב"כ בעד זה, אבל אם אנחנו ננתק בין הגדה לעזה, לא תהיה פגיעה בתיאום הביטחוני".

   

  - אתה יודע לתת ציון לממשלה הזאת, לרה"מ, לשר הביטחון, על ההתנהלות שלהם מול עזה? השגרה של ההצתות חזרה. הממשלה נכשלה?

  "בוודאי. אם היו אתמול שבע שריפות והכתב שלכם אומר שזו השגרה החדשה בעוטף עזה, ודאי שהממשלה נכשלה. אם לא הצלחנו להגיע...".

  יאיר לפיד מתארח באולפן ynet (צילום: עידן ארבל)
  יאיר לפיד באולפן ynet(צילום: עידן ארבל)
   

  - יש כרגע גם צבע אדום.

  "אז ענית לשאלה של עצמך. בסופו של דבר אנחנו מתגלגלים לעימות שהוא בעיניי הופך לאט לאט להיות עימות בלתי נמנע, מול ממשלה שלא עשתה דבר וחצי דבר כדי למנוע אותו. אני אומר לך, יהיה עימות בעזה כי הממשלה לא עשתה שום דבר כדי למנוע אותו. עכשיו היא מנסה ברגע האחרון לעצור את הגלגלים".

   

  - בוא נחדד, אתה אומר: אנחנו בדרך למלחמה בעזה בתקופה הקרובה?

  "אני אומר שאם לא תהיה פעולה נמרצת העימות בעזה יהיה בלתי נמנע".

   

  - מתי?

  "זה לא מתמטיקה. בחודשים הקרובים".

   

  - מה זה פעולה נמרצת? אתה אומר שנניח והפרדנו בין חמאס לגדה, השאלה היא מה עושים אחר כך. כי חמאס, סינוואר אומר ל"ידיעות אחרונות" : אני רוצה שקט תמורת הפסקת המצור, העברת כספים, ומי יודע מה הם יקנו עם הכספים.

  "אתה מייצר אבני דרך, אני אגיד את הרעיונות שיש בקבינט הנוכחי: אזור התעשייה בצפון הרצועה שמדבר עליו גלנט, הנמל שמדבר עליו ישראל כץ, העברת הדלקים שבנט אומר: מבחינתי זה בסדר. יש לנו לא מעט מנופים להפעיל כדי לייצר את השקט הזה, אבל כל עוד אנחנו מנסים להפעיל את המנופים האלה דרך אבו מאזן או נותנים לו שליטה על המנופים האלה, לא נגיע ליצירת השקט הדרוש".

   

  "נתניהו החליט שאין קשר בינו לבין החוקים"

  - בוא נדבר פוליטיקה, יש משבר גדול סביב חוק הגיוס שהוא היה לפחות תקופה מסוימת החוק שלך. הממשלה מתפרקת על זה, זה לא בידיך.

  "הבעיה היא שנתניהו עובד אצל ליצמן במקום אצל צה"ל. את החוק הזה צריך להעביר. הוא החוק הנכון, הוא יוביל לזה שהרבה יותר חרדים יתגייסו, הרבה יותר חרדים ייצאו לשוק העבודה".

   

  - אבל ליצמן לא רוצה ואז הממשלה מתפרקת.

  "השאלה הגדולה היא אצל מי נתניהו עובד. אני חשבתי שהוא עובד אצל צה"ל ואצל אזרחי מדינת ישראל. מתברר שהוא עובד אצל ליצמן. אז צריך ללכת ופשוט להעביר את החוק הזה, אם ליצמן מעוניין בו או לא מעוניין בו, מפני שזה החוק הנכון".

   

  - אבל לא פספסת את ההזדמנות לקחת קרדיט על המהלך הזה ולהגיד: אני מפרק את הממשלה כי אני דוחף להעברת החוק הזה והנה מה קורה בתוך הממשלה, הם לא מסוגלים לעשות שום דבר.

  "לא מעניין אותי קרדיט, מעניין אותי טובתה של מדינת ישראל".

  בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: AP)
  "יש חוקים לאזרחים ויש חוקים לנתניהו"(צילום: AP)
   

  - לא מעניין אותך להיות ראש ממשלה?

  "מעניין אותי מאוד להיות ראש ממשלה, אני עובד בזה. אבל אני אגיד לך משהו, זה לא משחק של קרדיטים, זה משחק של מי שיודע לעשות את המהלכים הנכונים בשביל המדינה והדבר הנכון למדינה זה להעביר את החוק הזה כדי שיותר חרדים יתגייסו וייצאו לשוק העבודה".

   

  - לפני הקמפיין, בוא נדבר רגע על מה שנתניהו בכל זאת רוצה לעשות, שמעת על החסינות המדוברת? לי זה מריח כמו ספין גדול ועדיין זה רעיון שמתגלגל. מקובל עליך שראש ממשלה ייאחז בזה מול כתב אישום?

  "פעם אחר פעם אתם ואני, כי אני שומע את הדיווחים שלכם, מתרגלים לרעיונות שלפני שלוש שנים היו נראים לנו אבסורדיים לגמרי. אין כבר דבר בלתי אפשרי".

   

  - אתה אופוזיציה, תסביר לציבור למה זה אבסורדי.

  "מפני שמה שהוא אומר פה זה: אין חוקים לכל האזרחים, יש חוקים שונים לאזרחים ויש חוקים שונים לנתניהו. כשאני אומר: לנתניהו קרה משהו, על זה אני מדבר. הוא החליט שאין שום קשר בינו לבין החוקים, אין קשר בינו לבין העם, יש לו זכויות יתר משלו. אני מכיר אותו הרבה יותר מעשרים שנה ואני אומר לך שהוא לא היה כזה. הוא לא היה איש שבז להליכים הדמוקרטיים, הוא לא היה איש שחושב שמגיע לו דברים שלא מגיע לאחרים".

   

  - יכול להיות, אתה אומר שהוא מנותק מהעם אבל הוא רואה את הסקרים, והציבור כן מכיר כבר את כל החקירות והדיווחים ובכל זאת נוהר בהמוניו לליכוד אז הוא מתחבר לעם מבחינתו.

  "תני לי בחירות ונשנה את זה. ברגע שיוכרזו בחירות הכל משתנה. אני כבר עברתי את זה במערכות בחירות קודמות, הסוקרים תמיד לא ידעו לקרוא את יש עתיד. אני מסתובב עכשיו, בגלל הבחירות המוניציפליות, וכל החבורה הוותיקה הזאת, מ-2013, העסק הזה לא כזה ותיק, יש עתיד. כולם אומרים: זה הרבה יותר חזק ממה שקרה ב-2013. הרעידה מלמטה, תני לנו בחירות ואנחנו ננצח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים