שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התפשטות חסרת תקדים של מחלת החצבת – מי צריך להתחסן שוב?

  מחלת החצבת ממשיכה להתפשט במהירות שיא, כשמספר הנדבקים מגיע ל-623, יותר מפי 20 מהשנה שעברה כולה. מה גרם למחלה להתפרץ שוב, מדוע הנוסעים לחו"ל צריכים להתחסן שוב, היכן מקבלים את החיסון, לכמה זמן הוא מחזיק?

  מחלת החצבת ממשיכה להתפשט בממדים חסרי תקדים בישראל: מאות ישראלים נדבקו מתחילת השנה, ועוד ועוד ישראלים מוזמנים לקבל חיסון מונע בשל חשש להדבקה במחלה הקטלנית, שעלולה לגרום לפגיעה מוחית גם 7 שנים אחרי ההדבקה.

   

  היום (ה') מדווח ערוץ 2 כי הורים של ילדים בבית ספר "קשת" בירושלים, הוזמנו לחסן את ילדיהם בדחיפות עקב חשש להדבקה בחצבת מאחת המורות. בנוסף, אמש (ד') הוזמנו נוסעי טיסת 6H474 מאילת לת"א להתחסן עקב חשש להדבקה מנוסע. בשבוע שעבר עלה חשד הדבקה בחצבת במספר בתי חולים.

   

  החצבת עלולה להיות קטלנית, ובתוך כך לגרום לפגיעה מוחית קשה גם שנים אחרי ההדבקה. מסיבה זו מעוררת התפשטות המחלה באירופה ובישראל דאגה רבה בקרב מערכות הבריאות.

   

   (איתי גל)

  מה גרם להתפשטות מחלת החצבת?

  הסיבה היא הורים סרבני חיסונים, המסרבים לחסן את ילדיהם. בכך הם גורמים להתפרצות מחודשת של מחלות עבר שכמעט ונכחדו, ובהן מחלת החצבת. הדרך היחידה להתגונן בפני החצבת, שהיא מחלה ויראלית, היא באמצעות החיסון, שכן אין כל טיפול אנטיביוטי שמרפא את המחלה.

   

  ממה נגרמת מחלת החצבת?

  הגורם למחלת החצבת הוא הנגיף מורביליווירוס. בני האדם הם המאכסנים היחידים של נגיף זה.

   

  איך נדבקים במחלה?

  הנגיף מתפשט דרך מגע עם רסיסי רוק או נוזלי האף, הפה או הגרון שהגיעו מאדם נגוע. התעטשות, שיעול, נשיקה ונזלת עלולים להדביק את הסובבים שאינם מחוסנים. רסיסים של הנגיף חודרים דרך מערכת הנשימה או דרך מגע עם העיניים אל תוך הגוף

   

  מהם תסמיני מחלת החצבת?

  חצבת היא מחלה זיהומית חמורה המתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית למחלה ונגעים בחלל הפה ודלקת בלחמית העין. לאחר תקופת דגירה, שאורכת שמונה עד 12 ימים מרגע ההדבקה ובמהלכה מתפשט הנגיף בגוף, מתחיל השלב הראשון (פרודרום), הגורם לעליית חום, דלקת עיניים, פחד מאור (פוטופוביה), נזלת ושיעול.

   

  אצל 70-50 אחוזים מהחולים יופיעו נגעים אדומים-כחולים על החלק הפנימי של הלחיים ובחלל הפה. אלה נגעים יחודיים למחלה, הקרויים "נקודות קופליק". נגעים אלה עלולים להתפשט אל השפתיים, החניכיים, החיך, העפעפיים והנרתיק.

   

  הפריחה מתחילה סביב המצח, בסמוך לקו השיער, מאחורי האוזניים ועל הצוואר ומתפשטת מטה אל עבר החזה, הבטן והרגליים - עד הקרסוליים. בתוך כשבוע הפריחה נסוגה, אולם השיעול עשוי להימשך עד עשרה ימים. במקרים חמורים מופיעות בלוטות לימפה מוגדלות.

   

  מהם הסיכונים במחלה?

  ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20 עלולים להימצא בסכנת חיים ממשית אם נדבקו וחלו. הסיבה העיקרית למוות מהמחלה היא דלקת ריאות, שנובעת מחיידקים שתוקפים את הריאות וגורמים לזיהום משני. חיידקים שכיחים כאלה הם סטרפטוקוקוס פנאומוניה, המופילוס אינפלואנזה וסטאפילוקוקוס אאוראוס - כולם גורמים לדלקת ריאות חמורה ומסכנת חיים.

   

   ( )

   

  אינני זוכר אם חוסנתי בעבר. איך אפשר לבדוק את זה?

  רופא המשפחה ישלח אותך לבדיקת דם הנקראת Measles Ab המודדת נוגדנים בגוף כנגד וירוס החצבת. במידה שרמת הנוגדנים מספיק גבוהה, אין צורך בחיסון נוסף כעת.

   

  לכמה זמן מחזיק מעמד החיסון נגד חצבת?

  ההגנה מחיסון חצבת לאחר קבלת שתי המנות הנדרשות, נמשכת במעל 97% מהמחוסנים - למשך עשרות שנים.

   

  המחלה הופכת את הגוף לרגיש יותר לזיהומים רבים אחרים, ובהם דלקת של האוזן התיכונה (אוטיטיס מדיה), דלקת של עצם המסטואיד, המצויה מאחורי האוזן וסמוכה לקרומי המוח (מסטואידיטיס), דלקת של התוספתן (אפנדיציטיס), דלקת שריר הלב, שלשולים והקאות עד התייבשות וזיהומים נוספים.

   

  הסכנה הקטלנית מכולם היא סיבוך של החצבת הקרוי SSPE - דלקת כלל-מוחית כרונית שכמעט תמיד מסתיימת במוות. הדלקת הזו פורצת בין שבע עד 13 שנים מרגע ההדבקה, לאחר שהנגיף הופך בדרך לא ברורה לאלים במיוחד, גורם להרס תאי המוח ולמוות אצל כל החולים.

   

  האם יש תרופה לחצבת?

  כיום אין כל תרופה לחצבת. אנטיביוטיקה פועלת רק נגד חיידקים, ולכן אינה משפיעה על נגיף החצבת כלל. טיפולים אנטי-ויראליים (כמו אלה המשמשים במחלות ההרפס או האיידס) נמצאו כלא יעילים. הטיפול היחיד הוא תמיכתי: עירוי נוזלים וטיפול בסיבוכי המחלה. מכאן החשיבות העיקרית במניעת המחלה הקשה.

   

  החיסון נגד חזרת, חצבת ואדמת מכונה MMR, והוא חלק מחיסוני השגרה בטיפת חלב. החיסון ניתן בהזרקה תת-עורית בשתי מנות - הראשונה בגיל שנה והשנייה בגיל 6. החיסון נמצא בטוח לחלוטין. הוא עלול לגרום לעלייה קלה של חום הגוף שישה עד 12 יום מרגע החיסון, לעתים בליווי פריחה קלה - שנעלמת.

   

  אם התחסנתי בילדות, מדוע המחלה מתפרצת שוב?

  אף חיסון אינו מגן במאת האחוזים. שיעור ההגנה של החיסון לחצבת הוא גבוה, ומוערך בכ-97% לאחר קבלת שתי מנות חיסון, אך הוא אינו מוחלט. בתוך כך, ההגנה החיסונית שיצר הגוף באמצעות נוגדנים ("החיילים" של מערכת החיסון המהווים את קו ההגנה הראשון נגד הפולשים הזרים), עלולה לצנוח במרוצת השנים ולפיכך לעתים יש צורך במנת דחף נוספת כדי להעלות שוב את רמת הנוגדנים לערך שמגן בפני המחלה.

   

  תוך כמה זמן מרגע החיסון הוא מגן בפני הנגיף?

  ההגנה מתחילה כשבועיים לאחר קבלת החיסון.

   

  מי נחשב מחוסן נגד חצבת?

  • מי שיש בידו תיעוד על קבלת שתי מנות של החיסון, ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות, שניתנו אחרי גיל 12 חודשים.
  • מי שיש בידו תיעוד רפואי על מחלה בעבר, אשר אובחנה אבחון קליני ומעבדתי.
  • משרד הבריאות עצמו אינו ממליץ על ביצוע רמת נוגדנים נגד חצבת לשם בירור מצב החיסון.

   

  מי צריך להתחסן נגד חצבת?

  • החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל בגיל 12 חודשים ובכיתה א' - סך הכל שתי מנות חיסון.
  • מבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו.

  מי שנולדו בישראל לפני שנת 1957: נחשבים מחוסנים באופן טבעי ולכן אינם צריכים לקבל חיסון.

  • מי שנולדו בישראל בין השנים 1957 עד 1977: נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי כנגד המחלה, למרות שחלקם הגדול מחוסן באופן טבעי (באותן שנים ניתן חיסון בעולם, אולם לא בישראל). לכן לנוסעים לחו"ל מומלץ להשלים את החיסון (מנה אחת או שתי מנות, בהתאם לגיל ולמצב החיסון) על פי הנחיות משרד הבריאות.
  • מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך: נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. 

    

  מטיילים הנוסעים לחו"ל - לכל מדינה בעולם:

  • מבוגרים הטסים לחו"ל שלא חלו בחצבת ולא קיבלו שתי מנות חיסון נגד חצבת: משרד הבריאות ממליץ להשלים את החיסון. ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר.
  • ילדים בני שנה עד כיתה א' הטסים לחו"ל: מומלץ לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. המנה השנייה תחשב כתקפה גם אם ניתנה לפני גיל שש, בתנאי ששתי המנות ניתנו במרווח זמן של ארבעה שבועות או יותר מגיל שנה.
  • תינוקות בני ששה עד 11 חודשים : מומלץ לקבל מנה אחת של חיסון נגד חצבת. מנה זו לא תיספר בשגרת חיסוני הילד ויש לחזור על החיסון לאחר גיל שנה.
  • גם נוסעים לחו"ל שיכולים להתחסן רק מספר ימים לפני הנסיעה מומלץ להתחסן. אמנם חסינות נגד המחלה מתפתחת כעבור שבועיים מיום החיסון, אך קבלת החיסון מהווה ההגנה הטובה ביותר. מנה אחת מקנה חסינות של 95%.

   

  אין לתת את החיסון במקרים הבאים:

  • כאשר ישנה מחלת חום חדה.
  • כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת.
  • כאשר ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב (למשל neomycin).
  • לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור.
  • לנשים בהריון.
  • לאנשים עם אי סבילות תורשתית לפרוקטוז.
  • לנשים המקבלות תרכיב חיסון מסוג חצבת - חזרת - אדמת - אבעבועות רוח, מומלץ שלא להיכנס להריון במשך חודש לאחר קבלת החיסון.

   

  היכן מתחסנים נגד חצבת?

  • תינוקות בגיל ששה עד 11 חודשים יקבלו חיסון בתרכיב MMR בתשלום במרפאות החיסונים של לשכות הבריאות.
  • ילדים בגיל 12 חודשים ועד חמש שנים, שכבר קיבלו מנה אחת בגיל שנה, יקבלו את המנה השנייה ללא תשלום בתחנת טיפת חלב.
  • ילדים בכיתות א' עד ט', שטרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במסגרת שירותי הבריאות לתלמיד, ללא תשלום.
  • בני נוער בכיתות י' עד יב', שטרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במרפאות החיסונים של לשכות הבריאות, ללא תשלום.
  • בני 18 שנים ומעלה, יוכלו לקבל חיסון בתשלום במרפאות המטיילים.

   

  צפו: ואלה החיסונים שצריך לכל מקום בעולם

   

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים