שתף קטע נבחר

ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני התפרצות חצבת באירופה - 41 אלף נדבקו

מחלת החצבת ממשיכה להתפשט באירופה, וגרמה להדבקתם של כ-41 אלף איש במהלך 2018. עשרות אירופאים מתו מהמחלה. בישראל קרא משרד הבריאות לנוסעים לחו"ל להתחסן

התפרצות חצבת באירופה: ארגון הבריאות העולמי מפרסם הערב (ב') כי מעל 41 אלף ילדים ומבוגרים נדבקו במחלת החצבת מתחילת השנה. לפחות 37 איש מתו עד כה מהמחלה באירופה. מספר מקרי ההדבקה הגבוה ביותר נרשם באוקראינה שם חלו כ-23 אלף איש. מספר מקרי התמותה הגבוה ביותר נרשם בסרביה שם גבתה המחלה את חייהם של 14 בני אדם. התפרצויות נוספות נרשמו בצרפת, גאורגיה, יוון, איטליה ורוסיה.

 

עוד בנושא:

איכילוב: חולה הגיע עם חצבת – עשרות מטופלים עם חשש להדבקה

לאור העלייה בהידבקות במחלה: חשש מהתפרצות חצבת

מכת חצבת בשומרון: 12 ילדים נדבקו במחלה

 

בשנת 2017 עמד מספר הנדבקים בחצבת על 23,927 חולים. ב-2006 עמד מספר מקרי ההדבקויות במחלה על 5,273 איש בלבד. להערכת ארגון הבריאות העולמי, הסיבה להתפרצות היא העלייה בשיעור סרבני החיסון.

 

"אנו רואים עליה ניכרת במקרי ההדבקה" אמרה ד"ר סוסנה ג'ייקאב, ראש אזור אירופה בארגון והוסיפה: "אנו קוראים לכל המדינות לנקוט בצעדים כדי לעצור את התפשטות המחלה, כשההתחלה היא הקפדה על קבלת החיסונים".

 

משרד הבריאות ממליץ ליוצאים לחו"ל להתחסן

משרד הבריאות הישראלי פרסם אף הוא אזהרה בעקבות התפרצות המחלה באירופה, והמליץ ליוצאים לחו"ל להתחסן.

 

על פי הנחיות משרד הבריאות על בני 6 חודשים עד 11 חודשים לקבל חיסון במנה אחת בטיפת חלב. מנה זו לא תיספר כמנה תקפה, ויש לחזור על החיסון לאחר גיל 12 חודשים.

 

על בני 12 חודשים ועד 17 שנים לקבל שתי מנות של החיסון, בהפרש של 4 שבועות לפחות בין המנות. המנה השנייה, כך על פי הנחיות משרד הבריאות, תחשב כמנה תקפה גם אם ניתנה לפני גיל 6 שנים ובתנאי ששתי המנות ניתנו ברווח זמן של 4 שבועות או יותר ומגיל 12 חדשים ואילך.

 

המלצות משרד הבריאות לבני 18 שנים ומעלה קובעות כי ילידי 1957 ואילך יקבלו שתי מנות של החיסון ברווח זמן של 4 שבועות לפחות בין המנות. מי שנולד לפני 1957 נחשב מחוסן. כמו כן, נחשב מחוסן נגד חצבת, חזרת ואדמת בכל גיל מי שחוסן בעבר בשתי מנות של החיסון אחרי גיל שנה. מי שקיבל בעבר רק מנה אחת של החיסון - מומלץ שיתחסן במנה נוספת.

 

אין לחסן נשים בהיריון בתרכיב החיסון MMR.

 

"מדובר במחלה שיכולה להיות קשה מאוד", אומר הערב הפרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ויו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, "זהירות רבה צריכים לנקוט במיוחד אוכלוסיות בסיכון ומדוכאי חיסון. תינוקות מעל גיל 9 חודשים חשופים גם כן להדבקה כיוון שהחיסון ניתן רק בגיל שנה, ובגיל 9 חודשים כבר אין את הגנת הנוגדנים מהאם ועל כן שם נדרשת זהירות יתר, במיוחד בהתקהלויות".

 

ב-2017 עמד מספר הנדבקים באירופה על 24 אלף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ב-2017 עמד מספר הנדבקים באירופה על 24 אלף(צילום: shutterstock)

 

מה גורם למחלת החצבת?

הגורם למחלת החצבת הוא הנגיף מורביליווירוס. בני האדם הם המאכסנים היחידים של נגיף זה.

 

איך נדבקים במחלה?

הנגיף מתפשט דרך מגע עם רסיסי רוק או נוזלי האף, הפה או הגרון שהגיעו מאדם נגוע. התעטשות, שיעול, נשיקה ונזלת עלולים להדביק את הסובבים שאינם מחוסנים. רסיסים של הנגיף חודרים דרך מערכת הנשימה או דרך מגע עם העיניים אל תוך הגוף.

 

איך ומתי מתחסנים?

החיסון נגד חצבת ניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו.

 

מי צריך להתחסן ומי פטור?

מי שנולד לפני 1957 נחשב למחוסן באופן טבעי ולכן אינו צריך לקבל חיסון. באותן השנים לא ניתן החיסון בעולם.

 

ילידי 1966-1957 נחשבים למי שאינם מחוסנים למרות שחלקם הגדול היה מחוסן באופן טבעי. משרד הבריאות ממליץ להתחסן רק אם הייתה חשיפה לחצבת. באותן השנים ניתן חיסון בעולם, אולם לא בישראל.

ילידי 1977-1967 נחשבים מחוסנים ב-95%. משרד הבריאות ממליץ להתחסן במנה אחת - רק אם הייתה חשיפה לחצבת. באותן השנים ניתנה מנת חיסון אחת בישראל.

 

לילידי 1978 ואילך ניתנו שתי מנות חיסון לחצבת, ולכן התושבים נחשבים מחוסנים. משרד הבריאות קובע כי כאשר יש חשיפה לחצבת, יש לבדוק אם האדם מחוסן לפי שגרת החיסונים ולהשלימם בהתאם לצורך.

 

היכן אפשר להתחסן?

תינוקות וילדים מקבלים את החיסון במסגרת טיפת חלב. בני נוער ומבוגרים יכולים להתחסן במרפאות המטיילים בבתי החולים ברחבי הארץ ובלשכות הבריאות המחוזיות של משרד הבריאות.

 

מהם תסמיני מחלת החצבת?

חצבת היא מחלה זיהומית חמורה המתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית למחלה ונגעים בחלל הפה ודלקת בלחמית העין. לאחר תקופת דגירה, שאורכת שמונה עד 12 ימים מרגע ההדבקה ובמהלכה מתפשט הנגיף בגוף, מתחיל השלב הראשון (פרודרום), הגורם לעליית חום, דלקת עיניים, פחד מאור (פוטופוביה), נזלת ושיעול.

 

אצל 70-50 אחוזים מהחולים יופיעו נגעים אדומים-כחולים על החלק הפנימי של הלחיים ובחלל הפה. אלה נגעים ייחודיים למחלה, הקרויים "נקודות קופליק". נגעים אלה עלולים להתפשט אל השפתיים, החניכיים, החיך, העפעפיים והנרתיק.

 

הפריחה מתחילה סביב המצח, בסמוך לקו השיער, מאחורי האוזניים ועל הצוואר ומתפשטת מטה אל עבר החזה, הבטן והרגליים - עד הקרסוליים. בתוך כשבוע הפריחה נסוגה, אולם השיעול עשוי להימשך עד עשרה ימים. במקרים חמורים מופיעות בלוטות לימפה מוגדלות.

 

מהם הסיכונים במחלה?

ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20 עלולים להימצא בסכנת חיים ממשית אם נדבקו וחלו. הסיבה העיקרית למוות מהמחלה היא דלקת ריאות, שנובעת מחיידקים שתוקפים את הריאות וגורמים לזיהום משני. חיידקים שכיחים כאלה הם סטרפטוקוקוס פנאומוניה, המופילוס אינפלואנזה וסטאפילוקוקוס אאוראוס - כולם גורמים לדלקת ריאות חמורה ומסכנת חיים.

 

אינני זוכר אם חוסנתי בעבר. איך אפשר לבדוק את זה?

רופא המשפחה ישלח אותך לבדיקת דם הנקראת Measles Ab המודדת נוגדנים בגוף כנגד וירוס החצבת. במידה שרמת הנוגדנים מספיק גבוהה, אין צורך בחיסון נוסף כעת.

 

לכמה זמן מחזיק מעמד החיסון נגד חצבת?

ההגנה מחיסון חצבת לאחר קבלת שתי המנות הנדרשות, נמשכת במעל 96% מהמחוסנים - למשך עשרות שנים.

 

המחלה הופכת את הגוף לרגיש יותר לזיהומים רבים אחרים, ובהם דלקת של האוזן התיכונה (אוטיטיס מדיה), דלקת של עצם המסטואיד, המצויה מאחורי האוזן וסמוכה לקרומי המוח (מסטואידיטיס), דלקת של התוספתן (אפנדיציטיס), דלקת שריר הלב, שלשולים והקאות עד התייבשות וזיהומים נוספים.

 

הסכנה הקטלנית מכולם היא סיבוך של החצבת הקרוי SSPE - דלקת כלל-מוחית כרונית שכמעט תמיד מסתיימת במוות. הדלקת הזו פורצת בין שבע עד 13 שנים מרגע ההדבקה, לאחר שהנגיף הופך בדרך לא ברורה לאלים במיוחד, גורם להרס תאי המוח ולמוות אצל כל החולים.

 

האם יש תרופה לחצבת?

כיום אין כל תרופה לחצבת. אנטיביוטיקה פועלת רק נגד חיידקים, ולכן אינה משפיעה על נגיף החצבת כלל. טיפולים אנטי-ויראליים (כמו אלה המשמשים במחלות ההרפס או האיידס) נמצאו כלא יעילים. הטיפול היחיד הוא תמיכתי: עירוי נוזלים וטיפול בסיבוכי המחלה. מכאן החשיבות העיקרית במניעת המחלה הקשה.

 

החיסון נגד חזרת, חצבת ואדמת מכונה MMR והוא חלק מחיסוני השגרה בטיפת חלב. החיסון ניתן בהזרקה תת-עורית בשתי מנות - הראשונה בגיל שנה והשנייה בגיל 6. החיסון נמצא בטוח לחלוטין. הוא עלול לגרום לעלייה קלה של חום הגוף שישה עד 12 יום מרגע החיסון, לעתים בליווי פריחה קלה - שנעלמת.


ואלה כל החיסונים המומלצים ליוצאים לחו"ל:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המפתח לפיתרון - התחסנות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים