שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו ספד לווינרוט: "המחלה הארורה לקחה משפטן גדול עם לב ענק"

  בבית העלמין בנתניה הובא למנוחות הפרקליט הבכיר שנפטר מסרטן בגיל 71. ראש הממשלה ספד לו: "כמה צער וכאב בשנה אחת - המחלה הארורה הכריעה את הכלה, את האח, את הגיס. אבל יעקב אף פעם לא נתפס לייאוש"

   

  נתניהו סופד לעו"ד יעקב וינרוט    (צילום: עידו ארז)

  נתניהו סופד לעו"ד יעקב וינרוט    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בבית העלמין בנתניה הובא הערב (יום ג') למנוחות עו"ד יעקב וינרוט, מבכירי הפרקליטים במערכת המשפט הישראלית בעשורים האחרונים, שמת הבוקר מסרטן בגיל 71. בין מאות המשתתפים בהלוויה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  בפתח הלוויה אמר נתניהו: "הבוקר קיבלנו את הבשורה המרה: יעקב ויינרוט, ידיד נפשנו, חברנו מזה 20 שנה, מן המשפטנים הגדולים שקמו למדינת ישראל וגם לעם ישראל, נפטר במהלך הלילה. שרה ואני המומים מצער. רבים מאוד במדינה המומים מצער. הציבור חש שהלך מאיתנו אדם גדול, אישיות מיוחדת במינה, משפטן שבמובנים מסוימים לא היה כמותו וספק אם יהיה כמותו במקומותינו. אבל הצער הגדול ביותר הוא קודם כל אצל המשפחה, אצל ג'יזל, אצל הילדים, אצל הנכדים. ראיתי את המסירות הבלתי רגילה ועדינת הנפש שבה ג'יזל טיפלה ביעקב.

   

  "היינו יושבים במשרדו והוא היה מביא כמה ילדים וכמה נכדים, מציג לי אותם בגאווה. ג'ינג'ים. ויינרוטים קטנים. כל כך היה גאה בהם. ראיתם גם את הגאווה שלהם בו. משפחת וינרוט עברה כל כך הרבה צער בשנה אחת, בזה אחר זה. המחלה הארורה הכריעה את הכלה, את האח, את הגיס. באנו לנחם את יעקב ואני חשבתי מה הוא חושב. הרי הוא נתון באותה קללה ארורה. אבל יעקב, עם הלב הענק שלו, הוא ידע מה אני חושב. המחלה הארורה הזו עכשיו לקחה אותו מאיתנו. אנחנו מחבקים את המשפחה, מאמצים אותה אל לבנו".  

  בנימין נתניהו נאום ב הלוויה של עו
  נתניהו בבית העלמין בנתניה, הערב(צילום: עידו ארז)

  עו
  עו"ד יעקב וינרוט(צילום: ישראל ברדוגו )

  הלוויתו של יעקב וינרוט ז
  (צילום: עידו ארז)

  הלוויתו של יעקב וינרוט ז
  (צילום: עידו ארז)

  עו"ד וינרוט ליווה את ראש הממשלה בחלק מהפרשות שבהן הוא מעורב בשנים האחרונות. על כך אמר נתניהו: "בשנה הזאת נפגשתי עם יעקב כמה וכמה פעמים. ככל שהתקדמה המחלה אמרתי לעמית - אנחנו נסתדר בלי יעקב. עזוב, אי אפשר לקחת לו את הימים היקרים האלה. הוא היה מתפרץ עליי ואומר: 'אתה לא מבין, אתה לא מבין'. זה סם החיים שלו, כי יעקב כל כולו רדיפת צדק ורדיפת האמת. זאת המהות שלו. בשנים האחרונות, שנות המחלה הקשה, יעקב נהג להשיב לכל מי שהתעניין בשלומו באמרה חסידית: כל זמן שהנר דולק אפשר לתקן. יהודי מאמין, בן אדם אופטימי. הוא אף פעם לא נתפס לייאוש.

   

  "שרה ואני ראינו אותו כשהוא היה במצוקה משפטית על לא עוול בכפו, והזמנו אותו לבית ראש הממשלה. ראיתי שהמפגש הזה והחיבוק הזה חיזקו אותו, אבל ראיתי גם שרוחו איתנה. הייתי אומר שהוא היה פגוע, חש בעלבון שאדם כמוהו, אדם ערכי וישר כמוהו שנלחם על הצדק עבור אחרים. מי ילחם על הצדק עבורו? חיבקנו אותו.

   

  "הוא היה ג'ינג'י אמיתי. מתמיד, עקשן, חרוץ מאוד ונחרץ מאוד. היה בתקיפות ובמחי יד מבטל טענות שהופנו נגדנו וטענות אחרות. 'הבל הבלים' הוא היה אומר. הוא מיד מצרף לזה אמרה תלמודית ואחר כך הוא מביא טיעונים משפטיים עוצרי נשימה. אחרי שהתעמקת בהם ראית שהוא הגיע לעומקם של הדברים בשכל ישר שחודר דרך הסלע, מגיע לקרקעית, למהות של החוק, לתכלית של החוק ולתכלית של הצדק. הוא היה משפטן מבריק, אבל לטעמי במידה רבה הוא לא בחר את המקצוע, המקצוע בחר בו. כי עריכת הדין התאימה לאישיות שלו כמו כפפה ליד. מעבר לבקיאותו המדהימה בסעיפי החוק הוא היה מאוד יצירתי ועם עומק ורוחב".

  עו

  הבן זאבי אמר: "אבא היה עסוק באין סוף דברים. הוא תמיד היה תלמיד חכם. זה מה שהיה אבא - תלמיד. הוא תמיד רצה ללמוד. הוא חי בין הספרים. אבל למרות שהוא חי בין הספרים, הוא ידע לגעת באנשים".

   

  אחיו של יעקב, עו"ד אבי וינרוט: "אשתמש במילותיו של יעקב שהספיד את סבתא שלי. הוא אמר אז שאם גודעים רק ענף, אז השורשים נשארים והעץ ממשיך לצמוח. מה שקרה היום זה ענף שנקטע. מה שיעקב השאיר - ימשיך. הייחודיות של יעקב הייתה שהוא היה קשור ונטוע בכל העולמות".

   

  שותפו של וינרוט במשרד עורכי הדין, עו"ד עמית חדד, ספד לו: "הבכי שוטף אותנו והוא משלים את שמילים אף פעם לא יוכלו לתאר. הוא מספר את מה שאנחנו רוצים לזעוק אבל לא יודעים איך. ביום הזה כולנו בוכים. אנחנו בוכים כמובן את לכתו של יעקב התלמיד החכם, הפילוסוף, המשפטן, איש ההגות, איש ההלכה והמורה הדגול. אבל בראש ובראשונה אנחנו בוכים את לכתו של יעקב וינרוט האדם.

   

  "יעקב היקר והאהוב שלנו. אני מבטיח לך שנעשה כל שביכולתנו כדי לקיים את השליחות שגילמת בהווייתך. אנחנו מקבלים על עצמנו את צוואתך, להמשיך את המפעל האדיר שהקמת. יעקב, אתה כבר חסר לי. תודה על הכול". 

   

  מוקדם יותר התקיים סמוך לביתו של וינרוט ברמת גן טקס הספדים, שבמהלכו אמר בנו, הרב יחיאל וינרוט: "כשהכול התחיל אמרת כמה פעמים שאתה לא כל כך חושש מהמוות עצמו. אתה חושש שהמחלה תיטול ממך צלם אנוש. אני רוצה להגיד לך אבא שלא רק שלא לקח ממך צלם אנוש, זה הכפיל אותו פי כמה וכמה. כולנו זכינו לראות מהי רגישות לזולת במצבים הכי קשים".

   

  עו"ד וינרוט, שמת הבוקר מסרטן בגיל 71, הותיר אחריו אישה ושישה ילדים. כאחד מבכירי הפרקליטים בישראל הוא ליווה פרשות מרכזיות בהיסטוריה של המדינה. בין היתר ייצג את נתניהו - מפרשת בר-און בשלהי שנות ה-90 ועד לפרשות האחרונות, וכן את שרה נתניהו בפרשת המעונות.

   

  הוא ליווה משפטית את נשיא המדינה עזר ויצמן בפרשת קבלת המתנות האסורות מאיל ההון אדוארד סרוסי, את השר צחי הנגבי בפרשת המינויים, את השר לשעבר מאיר שטרית בפרשת ההתנהלות בסוכנות היהודית, את השר אביגדור ליברמן בחשד להפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר. עוד ייצג את ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר נתן אשל בהתנהגות שאינה הולמת.

   

  וינרוט נולד בשנת 1947 בגרמניה למשה ודרייג'ה (דניאלה), ילידי פולין שברחו לברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה. כשהיה בן שנתיים עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בנתניה. הוא למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב ובהמשך למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב. וינרוט, בעל תואר (Ph.d) במשפטים (עבודת הדוקטורט שימשה בין היתר כהצעת חוק), בעל תואר (M.Jur) במשפטים בהצטיינות ובעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) בהצטיינות, אוניברסיטת תל אביב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים