שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   "איום" המע"מ יוסר מהטיפים? חיים כהן במפגש פסגה עם כחלון
   נציגי איגוד המסעדות, שי ברמן והשף חיים כהן, נפגשו אתמול עם שר האוצר משה כחלון, ומנכ"ל המשרד שי באב"ד, והציגו מתווה לפיו המסעדות לא יחויבו במע"מ בגין הטיפ המשולם למלצרים. בענף המסעדנות קיימת אי ודאות בכל הקשור לחובות המיסוי שיוטלו עליו, אך באוצר וברשות המסים שומרים על עמימות

   נציגי "איגוד המסעדות" נפגשו אתמול (א') עם שר האוצר, משה כחלון, ומנכ"ל המשרד, שי באב"ד, והציגו להם מתווה במסגרתו לא יחויבו הטיפים הניתנים למלצרים כהכנסת בית העסק המחויבת במס ערך מוסף (מע"מ), כך נודע ל-ynet. לטענת נציגי איגוד המסעדות, שי ברמן והשף חיים כהן, שנכחו בפגישה, כחלון אמר כי יבחן את ההצעה בחיוב.

    

   המס על הטיפים: המסעדנים ינסו להגיע להסכמות עם האוצר

   מסתמן: הטיפים למלצרים יחיובו גם במע"מ

   טיפים למלצרים יחשבו כהכנסת העסק וישולמו כשכר עבודה

    

   על פי המתווה, מוצע לתקן את תקנה 6 לתקנות מע"מ שעניינה "הוצאות לטובת צד שלישי" באופן שיראו בתשר כסכום ששילם הלקוח במסעדה למלצר, ואילו את המסעדה כמי ששילמה למלצר סכום זה עבור אותו לקוח.

   השף חיים כהן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
   השף חיים כהן(צילום: ירון ברנר)
    

   מכיוון שתשלום זה מסווג כשכר עבודה, ושכר עבודה אינו חייב במע"מ, התשר לא יהיה חייב במע"מ בידי הלקוח ובידי המסעדה. המסעדה תכלול את התשר ששילם הלקוח בחשבון הסופי שתמסור ללקוח מבלי שיתווסף לסכום זה מע"מ, וכך לא תיפגע הכנסתו של המלצר בגובה המע"מ.

    

   מאבקם של המסעדנים על חיוב הטיפים במע"מ מתנהל בידי שני גופים במקביל, כשכל אחד מהם טוען לכתר כארגון המייצג של המסעדות. "מסעדנים חזקים ביחד" שהוקם לאחרונה, מציג קו מיליטנטי יותר ויזם מספר קמפיינים ברשתות החברתיות כנגד כחלון על הפגיעה הקשה שהוביל בענף המסעדות, מנגד הארגון הוותיק יותר - "איגוד המסעדות" נוקט בקו מתון יותר. בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי גם נציגי ארגון מסעדנים חזקים ביחד נפגשו עם נציגי כחלון.  

    

   אי וודאות בענף 

   לפני כחצי שנה קבע בית הדין לעבודה בפסק דין תקדימי (שיכנס לתוקף בתחילת 2019), כי טיפים המשולמים למלצרים יחשבו כהכנסה של בית העסק, בגינה ישולמו ביטוח לאומי ופנסיה.

   מלצרית בעבודה (צילום: shutterstock)
   (צילום: shutterstock)
    

   בית הדין לא התייחס בפסיקתו לסוגיית המיסוי של הכספים הללו, וברשות המסים שומרים על עמימות בנושא וטרם פרסמו את הנחייתם. עם זאת, כפי שפרסמנו לראשונה ב-ynet - ברשות המסים נוטים לחייב את ההכנסות מטיפים בתשלום מע"מ, מהלך שעלול לפגוע הן במסעדנים והן במלצרים עצמם.

    

   בקרב המסעדנים שוררת תרעומת רבה על כך שבמשרד האוצר וברשות המסים לא מספקים כל מידע בנושא, ולמעשה מותירים את כל הענף באי ודאות לגבי החובות שיחולו עליהם כבר בתוך חודשיים, ב-1 בינואר.

    

   ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

    

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים