שתף קטע נבחר

סליחות, צום והלוויה: ספר התורה הוצת והושלך לאשפה

מתפללי בית הכנסת הגדול בחדרה נחרדו לגלות בפח האשפה את אחד מספרי התורה העתיקים כשהוא שרוף ומבוזה. הגווילים הוצתו, נקרעו והושלחו לשקית גדולה באשפה. המשטרה עצרה חשוד במעשה. "כל מי שהניצוץ היהודי מפעם בקרבו, אינו יכול להישאר אדיש למראה מחריד זה"

ספר התורה השרוף בחדרה ()
ספר התורה השרוף בחדרה

 

זעזוע בקהילה הדתית בחדרה: ספר תורה מבית הכנסת הגדול בעיר הוצא מארון הקודש באישון לילה, הוצת והושלך לפח האשפה. מתפללים שהגיעו למקום בבוקר לתפילת שחרית נחרדו למראה הספר השרוף, והזעיקו את המשטרה. תושב העיר בן 35 המתגורר בבית הכנסת עצמו נחקר בחשד למעשה, ויובא להארכת מעצר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

המקרה אירע בלילה שבין מוצאי שבת ליום ראשון. אדם שבא לפנות בוקר לטבול במקווה הטהרה הסמוך דיווח על עשן וריח שריפה העולים מהפח המשמש את בית הכנסת. כמה שעות לאחר טענו תושבים נוספים כי ראו ידיות של ספר תורה המושלכות לתוכו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :  

יהודי ארה"ב, גם אתם אשמים בקרע עם ישראל/ אטילה שומפלבי

רצח רבין: גם היום, יגאל עמיר לא לבד/ ערן ברוך

"יהודי ארה"ב אוהבים את ישראל, אך מרגישים בה פחות רצויים"

 

יו"ר ההנהלה והגבאי של בית הכנסת הגדול, רוני רימר, הוזעק למקום, נבר באשפה ומצא בה את הספר השרוף וגווילים קרועים עטופים כולם בשקית גדולה. "הכנסתי אותם לתוך המבנה והזמנתי משטרה", סיפר. "הגיע צוות גדול שהתייחס לאירוע בחומרה והקדיש את מלוא תשומת הלב".

 

עצרת סליחות וצום

מחקירה ראשונית עלה כי אדם נכנס לבית הכנסת, נטל את הספר שהיה מונח בארון קודש משני (ספרי התורה שבארון הראשי נעולים בבריח), שרף אותו על רצפת היכל התפילה, סמוך ל"בימה", עטף אותו בשקיות אשפה והשליכו לפח. בהיעדר מצלמות אבטחה התקשו החוקרים לגלות מי האיש.

 

הבוקר, כעבור 24 שעות, עדכנה המשטרה כי עצרה חשוד במעשה, והוא יובא בשעות הקרובות לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחדרה. מדובר, כאמור, בתושב העיר כבן 35 המתגורר בבית הכנסת. עוד נמסר כי "נסיבות ההצתה נחקרות, לצד בחינת ממצאים פורנזיים שנאספו בזירה".

 

הגבאי רימר אמר כי ספר התורה שנשרף משמש את בית הכנסת כבר עשרות שנים, כמו כל הספרים שבהיכל, שנתרמו על ידי ותיקי חדרה, חלקם ניצולי שואה. "בימים הקרובים נעשה לו לוויה גדולה", הוסיף. "הבוקר התקיימה כאן עצרת סליחות יחד עם רב העיר ובית הכנסת, הרב דוד ורנר, וקבעו יום צום עבור התושבים והמתפללים שיכולים לצום".

 

"אנחנו לא יודעים להעריך מי עשה את זה", הוסיף הגבאי. "אין אצלנו מריבות, סכסוכים ומחלוקות, אין אויבים, ולכן הכיוון הזה נשלל לחלוטין. זה בית כנסת מאוד 'משפחתי' שמשרת את כלל התושבים. אנחנו סומכים על המשטרה שתחקור את הנושא כמו שצריך".

 

"נבלה נעשתה בישראל״, כתב בועז ביטון. "אנו המומים ומזועזעים עד עמקי נשמתנו על שריפת ספר התורה עתיק היומין. כל מי שהניצוץ היהודי מפעם בקרבו, אינו יכול להישאר אדיש למראה מחריד זה", הוסיף.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים