שתף קטע נבחר

שבץ מוחי: כך תזהו שזה קורה לכם

היום מציינים בעולם את יום המודעות לשבץ מוחי שכ-20 אלף איש לוקים בו מדי שנה בישראל. מי נמצא בסיכון ללקות בשבץ מוחי, מהם הסימנים שיעזרו לאבחן ומה ניתן לעשות?

שבץ מוחי הינו מצב חירום רפואי בו מתרחשת הפרעה באספקת הדם למוח ועלול להיגרם נזק נוירולוגי. מקום הפגיעה במוח הוא זה אשר קובע את אופי התסמינים ואת הפגיעה כתוצאה מהשבץ. כיום, מדובר באחד מגורמי התמותה המרכזיים במדינת ישראל ובעולם וגורם משמעותי לנכות במבוגרים.

 

מהם התסמינים לשבץ?

התסמינים לשבץ יכולים להופיע ימים ושבועות או דקות בודדות לפני הופעת השבץ ויכולים לכלול חולשה ביד רגל או פנים, הפרעה בתחושה, קושי פתאומי בדיבור או בהבנת מילים, טשטוש ראייה פתאומי, סחרחרות, קושי פתאומי בהליכה, איבוד שיווי משקל, צניחה של זווית הפה.

 

במידה שהבחנתם באחד או יותר מהתסמינים הללו יש לפנות מיידית לבית החולים לקבלת טיפול. במקרים אלו, ישנה חשיבות מכרעת בהגעה מהירה על מנת להעניק טיפול יעיל למזעור הנזקים.

 

כמו כן, פעמים רבות אין סימנים מובהקים לשבץ, לכן יש צורך בבדיקות הדמיה הכוללות CT מוח עם חומר ניגוד המדגים את כלי הדם המוחיים, דופלקס קרוטיד – סוג של אולטרסאונד המודד את זרימת הדם בעורק הקרוטיד המוביל דם למוח, ובדיקות נוספות הכוללות אק"ג, בדיקות דם ובעת הצורך MRI.

 

 

לחם דם גבוה עלול להיות גורם סיכון ללקות בשבץ (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לחם דם גבוה עלול להיות גורם סיכון ללקות בשבץ(צילום: shutterstock)

 

מי נמצא בסיכון לקבלת שבץ?

לחץ דם גבוה

אנשים עם היסטוריה רפואית שללחץ דם גבוה, הינם בעלי סיכון גבוה פי 2.5 לסבול משבץ, מאשר אנשים ללא היסטוריה רפואית של לחץ דם גבוה.

 

פרפור פרוזדורים

פרפור פרוזדורים יכול להופיע אצל אדם בוגר בכל גיל אך שכיחותו גוברת עם השנים (נפוץ בכ-10% מאוכלוסיית המבוגרים בני 75 ומעלה). ללא השגחה או טיפול, התופעה עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים חמורים כגון אי ספיקת לב ושבץ מוחי.

 

הסיבה לכך היא שקצב הלב הבלתי סדיר גורם לדם להצטבר בחלל בעליות בלב שנקרא אזנית, וכתוצאה מכך עלול להיווצר קריש דם אשר עלול להגיע אל כלי הדם במוח, לגרום פגיעה בזרימת הדם לאזור במוח וכך לשבץ מוחי.

 

בישראל מתרחשים כ-20,000 מקרי שבץ מוחי בשנה, כאשר כ-4,000 מהם מתרחשים על רקע של פרפור פרוזדורים.

 

עבור חולים אלו, מתבצעת הערכה רפואית הנקראת CHADS-VASC אשר מסייעת לאבחן את רמת הסיכון של המטופל ללקות בשבץ מוחי ואת הטיפול המונע בדילול דם שמתאים לו.

 

ההערכה משקללת גורמי סיכון כמו גיל עם התייחסות לחולים צעירים, יתר לחץ דם, סוכרת, אירוע מוחי קודם ומעניקה ניקוד לכל נבדק גם בהתייחסות למחלות קרדיו-ווסקואלריות ומגדר.

 

עישון

העישון מהווה זרז להתפתחות טרשת עורקים ולהעלאת רמות גורמי הקרישה בדם, ואף מקדם את הנזק הנוצר בדופן כלי הדם בצוואר במוח. מכאן, למעשנים סיכון כפול ללקות בשבץ מאשר לא מעשנים.

 

סוכרת

סוכרת שאינה מאוזנת עלולה לגרום לחסימה בכלי הדם הקטנים באיברי הגוף השונים כמו מעיים וכליות ולחסימת כלי דם במוח המובילים לשבץ מוחי.

 

השמנה בטנית עלולה להעלות הסיכונים לשבץ מוחי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השמנה בטנית עלולה להעלות הסיכונים לשבץ מוחי(צילום: shutterstock)

 

עודף משקל

הסיכון ללקות בשבץ מוחי גבוה יותר בקרב באנשים בעלי עודף משקל. הסיכון הגבוה ביותר קיים בקרב אלו הנוטים להשמנה במרכז הגוף, השמנה בטנית - כרס גדולה בהשוואה להיקפי ירכיים צרים.

 

אני נמצא בקבוצת הסיכון - מה עושים?

ראשית, מומלץ להפחית במשקל ולעשות פעילות גופנית קבועה, היכולה להוריד את הסיכון לשבץ מוחי ולשפר את דופן כלי הדם בצוואר במוח, בלב וביתר האיברים, כמו גם לשפר את אספקת הדם לרקמת המוח. פעולות אלו יסייעו באיזון רמות הסוכר והלחץ דם ובכך יפחיתו גם את הסיכון ללקות בשבץ מוחי.

 

בנוסף, מומלץ להיות תחת מעקב רפואי לפחות אחת לשישה חודשים לבדיקת המדדים השונים. בקרב הסובלים מפרפור פרוזדורים, מומלץ ללכת לרופא, לקבל טיפול במדללי דם ולהקפיד על נטילת התרופות תוך מעקב ואיזון רמת קרישיות הדם באמצעות בדיקות תקופתיות.

 

ישנה חשיבות לאימוץ משטר תזונה בריא הכולל צריכה מרובה של ירקות, מזון ביתי וטרי והימנעות מאוכל בעל ערך תזונתי נמוך או מעובד, צמצום בצריכת המלח במקרים של יתר לחץ דם והימנעות מחומרים משמרים, חומרי צבע ומאכל וממתיקים.

  

ד"ר דוד אוריון הוא מנהל מרכז השבץ, בית החולים שיבא

 

אלו הסימנים שעלולים להצביע על שבץ מוחי:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים