שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כל השיטות והטכנולוגיות שיעזרו לכם להיראות צעירים יותר

  רוצים לשמור על מראה רענן וצעיר אבל הולכים לאיבוד בין שלל הפרוצדורות, החומרים הפעילים והטכנולוגיות המתקדמות? ריכזנו בשבילכם את כולם במילון שימושי אחד

   ( )

  טיפול לא פולשני המבוסס על אנרגיית גלי קול בעוצמה גבוהה. גלי הקול, שחודרים לעומק העור, מייצרים אנרגיית חום הגורמת לפגיעה מבוקרת בשכבת הדרמיס, האחראית על התמיכה בעור, וב-‭SMAS‬ (שכבה תת עורית), וכתוצאה מכך מואץ ייצור הקולגן, החלבון האחראי למיצוק העור. התוצאה היא עור מוצק, חיוני ובריא יותר.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: בעיקר למיצוק אזורים כמו קו הלסת והצוואר וגבות נפולות.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: יכולים להופיע אודם ונפיחות קלה למשך כמה שעות. כמו כן עלולות להופיע תחושת עקצוץ או רגישות למגע היכולות להימשך כמה שבועות.

   

  מתי תראו תוצאות: כעבור כמה שבועות. התוצאה הסופית תיראה כעבור חצי שנה. כמה זמן זה יחזיק: שנה עד שנתיים.

   

  זקנה (צילום: shutterstock)
  להרים את קו הלסת, לטפל בפיגמנט. שיטות להצערה(צילום: shutterstock)

   

   ( )

  טכנולוגיית ה-‭IPL‬ מבוססת על אנרגיית אור. קרני האור נספגות בפיגמנט הכהה שבכתם או בכלי הדם ומומרות לאנרגיית חום שהורסת את המלנין ואת כלי הדם או השערה.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לטיפול בכתמי עור ובנימים שטחיים, וגם להסרת שיער.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: לאחר הטיפול עלולים להופיע אודם ונפיחות למשך כמה שעות. כשמטפלים בכלי דם עלולים להופיע לעתים שטפי דם מקומיים. תופעות פחות נפוצות הן שלפוחיות וגלדים, פיגמנטציה תגובתית ולעתים כתמים לבנים.

   

  מתי תראו תוצאות: בטיפול בפיגמנטציה כעבור ‭ 5-3‬ טיפולים.

   

  כמה זמן זה יחזיק: ‭ 3-2‬ שנים.

   

  קראו עוד:

  צעירים בכל גיל: 5 שיטות אנטי אייג'ינג ברפואה הסינית

  מפה לאוזן: כל סוגי הקמטים - ואיך מטפלים בהם

  נגד קמטים והזדקנות: טיפולי יופי לגברים

   

   

   ( )

  מופק מהרעלן בוטולינום טוקסין – חלבון המופרש על ידי החיידק הקטלני קלוסטרידיום בוטולינום. כשמזריקים את החומר לשריר, רעלן הבוטולינום חוסם את שחרורו של המעביר העצבי אצטילכולין בחיבור שבין העצב לשריר. כתוצאה מכך השריר נותר אדיש לפקודת ההתכווצות של העצב שמגיעה מהמוח, וכך העור "נמתח".

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לקמטים הנוצרים כתוצאה מתנועת השרירים, כמו למשל בין הגבות, במצח ובצדי העיניים.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: השימוש בבוטולינום טוקסין בטיפולים אסתטיים נחשב להליך בטוח יחסית. הסיבוכים העיקריים הם צניחת גבה כתוצאה מהזרקה לא נכונה, נפיחות מקומית או שטף דם קטן באזור ההזרקה, אך מאחר שמדובר בחומר בעל השפעה זמנית, גם סיבוכים אלה זמניים וחולפים כשהשפעת החומר פגה.

   

  מתי תראו תוצאות: בתוך כמה ימים עד שבוע. כמה זמן זה יחזיק: ‭ 4-3‬ חודשים.

   

  טיפולים קוסמטיים (צילום: shutterstock)
  השריר נותר אדיש לפקודת ההתכווצות של העצב. בוטוקס(צילום: shutterstock)

   

   

   ( )

  משמשים ברפואה האסתטית למגוון רחב של התוויות ומתחלקים באופן כללי לשתי קבוצות: מכשירים אבלטיביים (משייפים) שמטרתם ליצור פציעה של שכבות האפידרמיס והדרמיס כדי לחולל בהן תהליך ריפוי לצורך שיקום, ומכשירים לא אבלטיביים המשפיעים על שכבות העור העמוקות יותר בלי לפגוע בשטח העור.

   

  הטכניקה הלא אבלטיבית מתאימה לטיפולי אנטי אייג'ינג. היא גורמת לחימום עמוק וניכר של הדרמיס, מה שגורם לכך שהקולגן הישן והפגום נקרש, וכתוצאה מכך ישנו ייצור מחודש של קולגן והעור נעשה מוצק וגמיש יותר. אפשר לשלב את שתי הטכניקות בטיפול אחד. ישנם גם מכשירים שמאפשרים החדרת גלי ‭ RF‬ באמצעות צינורית תת עורית – טכנולוגיה המשמשת לשאיבת שומן ולמיצוק העור בקו הלסת ומתחת לסנטר.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: ‭ RF‬ לא אבלטיבי מתאים לטיפול בעור רפוי בפנים או בגוף, בעיקר לשלבים ראשונים של נפילת העור. ההתוויה העיקרית של ‭ RF‬ אבלטיבי היא לטיפול בצלקות אקנה.שילוב של ‭RF‬ אבלטיבי עם לא אבלטיבי מאפשר לטפל הן באיכות העור והן במיצוקו.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: ב-‭RF‬ לא אבלטיבי תופעות הלוואי נדירות מאוד. ב-‭RF‬ אבלטיבי מתפתחים לאחר הטיפול נפיחות, אודם וגלדים ולעתים עלולים להופיע פיגמנטציה פוסט דלקתית ושינוי בגוון העור. ב-‭RF‬ חודרני עלולה להופיע כווייה בעור עד להיווצרות צלקת.

   

  מתי תראו תוצאות: בטיפול ב-‭RF‬ לא אבלטיבי - לאחר סדרה של ‭ 10-6‬ טיפולים. בטיפול ב-‭RF‬ אבלטיבי - לאחר ‭ 5-3‬ טיפולים. ב-‭RF‬ שמוחדר באמצעות צינורית נדרש לרוב טיפול יחיד, והתוצאות מתחילות להיראות כעבור כמה שבועות ונראות במלואן לאחר חצי שנה.

   

  כמה זמן זה יחזיק: ‭ RF‬ לא אבלטיבי - שנה. כשמטפלים ב-‭RF‬ אבלטיבי לצלקות אקנה, ברגע שהושג שיפור, הוא יישאר לתמיד. ב- ‭ RF‬ חודרני יחזיקו התוצאות שנה עד שנתיים.

   

   ( )

  טכנולוגיה משולבת המבוססת על שילוב בין אנרגיית האור (‭IPL‬) לגלי הרדיו (‭.(RF‬ חימום הרקמה על ידי גלי הרדיו מזרז את ייצור הקולגן ברקמה וכך מסייע להצערת העור. במהלך הטיפול מועברת אלקטרודת המכשיר על גבי העור באזור המטופל, כשהיא משחררת פולסים של אור וגלי רדיו משולבים.

   

  היתרון בטיפול הזה הוא שהאנרגיה נספגת רק בפיגמנט של הכתם, וכתוצאה מכך הוא מתפרק. לכן התוצאות מדויקות ואחידות, ובטיחות הטיפול גבוהה. לאילו מצבים זה מתאים: הפעולה המשולבת מאפשרת להבהיר כתמי שמש ופיגמנטציה, ובמקביל לשפר את מרקם העור באזור המטופל.

   

  זמן ההחלמה: לאחר הטיפול יכולים להתפתח נפיחות, בצקת ואודם מקומיים הנמשכים ‭ 7-2‬ ימים, תלוי בעוצמת הטיפול. תופעותלוואיוסיכונים:כמו בטיפולי ‭ IPL ‬ – גלדים, פיגמנטציה פוסט דלקתית ושינויי גוון בעור. לעתים רחוקות עלולות להתפתח צלקות.

   

  מתי תראו תוצאות: התוצאה האופטימלית מתקבלת לאחר סדרה בת ‭ 5-3‬ טיפולים, אחת ל-‭4-3‬ שבועות, בהתאם למצב העור.

   

  כמה זמן זה יחזיק: כשנה.

   

   ( )

  שיטה למתיחת פנים שבה לא מבצעים חתכים בעור אלא משתמשים במקום זאת במחט או בקנולה כדי להחדיר חוטים זעירים הנספגים אל רקמת העור. קיימים סוגים שונים של חוטים המשמשים למטרה זו.

   

  אלה שזוכים לפופולריות בשנים האחרונות הם חוטים נספגים העשויים ‭ PDS‬ (פולידיאקסנון) או ‭ PLA‬ (חומצה פולי-לקטית). החוטים מוחדרים מתחת לעור ונאחזים ברקמה התת עורית באמצעות זיזים או קונוסים. משיכת החוט תוך כדי הטיפול גורמת להרמה קלה של הרקמות הרכות שמתחת לעור.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לשלבים הראשונים של נפילת העור (השיטה אינה מחליפה ניתוח אצל מי שעור הפנים שלו כבר נפול לחלוטין וזקוק להרמה כירורגית) - בעיקר לטיפול בחלקו התחתון של הפנים. בחו"ל משתמשים בשיטה גם למתיחת הזרועות או הרמת הישבן, אבל הניסיון שהצטבר בטיפול באזורי הגוף האחרים אינו מספיק.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: רגישות ואי סדירות של העור באזור הטיפול, שיכולים להימשך עד שבועיים. שטפי דם נדירים אך יכולים להופיע.

   

  מתי תראו תוצאות: מתחילים לראות את אפקט ההרמה בתוך שבוע, והוא ממשיך להשתפר בשבועות הבאים.

   

  כמה זמן זה יחזיק: כחצי שנה עד שנה.

   

  הרמת פנים (צילום: shutterstock)
  החוטים מחזיקים את העור(צילום: shutterstock)

   

   ( )

  אחד מנוגדי החמצון המרכזיים בטבע, ממלא תפקיד חיוני בנטרול נזקי הרדיקלים החופשיים המאיצים את הזדקנות העור. בנוסף, הוא חיוני לייצור הקולגן והאלסטין, מעודד ייצור חומצה היאלורונית ואנזימים חיוניים בעור. כמו כן הוא פועל להבהרת העור על ידי הפחתה של ייצור המלנין, ובריכוז גבוה הוא מעודד את פעילות התאים הפיברובלסטיים וכך תורם למיצוק העור.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: בעיקר להבהרת העור ולמניעת סימני הזדקנות. חשוב שהוויטמין בתכשיר יופיע בצורה יציבה ובאריזה מוגנת שכן הוא רגיש לחמצן ולאור, ויעילותו נפגמת במגע איתם.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: אין.

   

  מתי תראו תוצאות: תלוי במצב העור ובריכוז החומר הפעיל.

   

  כמה זמן זה יחזיק: יש להתמיד בשימוש כל הזמן. אין אפקט מצטבר.

   

   ( )

  חומצות המופקות מצמחים ופירות (חומצה גליקולית המופקת מקני סוכר), חומצה ציטרית (המופקת מפירות הדר) או מחלב (חומצה לקטית), או לחלופין מיוצרות באופן סינתטי על בסיס החומצות הטבעיות.

   

  הן משמשות כיום בתכשירי פילינג רבים בריכוזים שונים, וגם בתכשירים קוסמטיים אחרים, ופועלות לחידוש העור על ידי קילוף תאי העור המתים שהצטברו בשכבה הקרנית. בנוסף הן מגינות על העור מפני מזהמים ורדיקלים חופשיים, משקמות את לחות העור, מגבירות את האלסטיות ומגבירות את עובי העור.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לחידוש העור ולעיכוב הזדקנותו.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: אין.

   

  מתי תראו תוצאות: תלוי במצב העור, בהרכב ובריכוז החומרים הפעילים.

   

  כמה זמן זה יחזיק: יש להתמיד בשימוש כל הזמן. אין אפקט מצטבר.

   

   ( )

  נוגד חמצון המיוצר בגופנו באופן טבעי. מכונה "נוגד חמצון אוניברסלי", שכן הוא פועל הן בסביבה שומנית, כמו למשל קרומי התאים, והן בסביבה מימית, כמו החלל הבין תאי. בזכות תכונה זו ה-‭ALA‬ מהווה מרכיב בתכשירי קוסמטיקה רבים, כשהמטרה היא להגן על העור מפני הנזק החמצוני הנגרם על ידי הרדיקלים החופשיים.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: להגנה על העור ולעיכוב הזדקנותו.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: אין.

   

  מתי תראו תוצאות: תלוי במצב העור, בהרכב ובריכוז החומרים הפעילים.

   

  כמה זמן זה יחזיק: יש להתמיד בשימוש כל הזמן. אין אפקט מצטבר.

   

   ( )

  חומצה בעלת תכונות אנטי דלקתיות המנרמלת את הפרשת החלב (סבום) – חומר שומני המופרש על ידי בלוטות החלב בעור. משמשת בתכשירי פילינג בזכות יכולתה לחדש את העור, וכמו כן לחדור לנקבוביות העור המכילות סבום ולקלף את תאי העור המתים המצטברים בתוכן וסותמים אותן.

   

  פועלת לפתיחת זקיקי שיער סתומים הגורמים ליצירת פצעי אקנה. לאילו מצבים זה מתאים: לחידוש העור ולטיפול באקנה.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: יכולה לגרום לגירוי יתר של העור, בייחוד בשימוש בלתי מבוקר בתכשירים ביתיים. פילינג רפואי על בסיס חומצה סליצילית נחשב לטיפול בעל בטיחות גבוהה.

   

  מתי תראו תוצאות: בטיפולי בית יש לטפל כמה שבועות עד שמתחילים לראות תוצאות. בפילינג רפואי אפשר לראות את התוצאה כבר מהטיפול הראשון, אך יידרשו לרוב שלושה טיפולים פעם בחודש.

   

  כמה זמן זה יחזיק: בטיפולי בית יש להמשיך בשימוש כל עוד העור שמן ונוטה לאקנה. כשמדובר בפילינג, אפשר לחזור על טיפול אחד בכל ‭ 6-3‬ חודשים.

   

  חומצה היאלורונית. חומר מילוי הקמטים הנפוץ בעולם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חומצה היאלורונית. חומר מילוי הקמטים הנפוץ בעולם(צילום: shutterstock)

   

   

   ( )

  רב סוכר בעל יכולת גבוהה לספיחת מים המצוי באופן טבעי ברקמות החיבור בגוף. בנוסף היא פועלת לתיקון רקמת העור ולזירוז תהליכי ההחלמה מפציעות ומזיהומים וממלאת תפקיד מפתח בתקשורת ובהעברת מסרים בין התאים (שאחד החשובים שבהם הוא יצירת קולגן), בהתחלקותם ובנדידתם. בטיפולים אסתטיים משתמשים בשני סוגים של חומצה היאלורונית: מצולבת ולא מצולבת.

   

  ‭.1‬ חומצה היאלורונית מצולבת

   

  חומר מילוי הקמטים הנפוץ בעולם. בשונה מהחומצה ההיאלורונית הטבעית בעור – זו מיוצרת באופן סינתטי ועמידה יחסית (‭12-6 ‬ חודשים). כשהיא מוזרקת לתוך הקמטים היא פועלת כמו סוג של "שפכטל" שממלא את הקמט, ויכולת קשירת המים שלה מעניקה לקמט נפח נוסף.

   

  בנוסף היא מגרה את העור באתר ההזרקה וכך גורמת ליצירת קולגן.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: למילוי קמטים, לשחזור נפחים ("פיסול פנים") ולשיפור איכות העור.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: שטפי דם, נפיחות, אודם ואי סדירות של העור שכיחים לאחר ההזרקה וחולפים בתוך כמה ימים עד שבועות. תופעות לוואי נוספות, בהן זיהום, תגובה דלקתית מאוחרת ואף נמק של העור, הן נדירות, אך דווחו כולן.

   

  מתי תראו תוצאות: התוצאה הראשונית נראית מיד לאחר הטיפול, אך מגיעה לצורתה הסופית כעבור ‭ 3-2‬ שבועות.

   

  כמה זמן זה יחזיק: ‭ 12-6‬ חודשים.

   

  ‭.2‬ חומצה היאלורונית בלתי מצולבת

   

  משמשת בטיפולי מזותרפיה. כשהיא מוחדרת לעור באמצעות מחט זעירה בהזרקה שטחית היא מעניקה תוצאה מיידית של עור חיוני וקורן. בשונה מהחומצה ההיאלורונית המצולבת היא אינה עוברת תהליכי עיבוד, ולכן שוהה בעור ‭ 10-7‬ ימים בלבד (אך פועלת באופן אחר, ראו ערך "מזותרפיה").

   

  לאילו מצבים זה מתאים: למיצוק אזורים כמו צדי הפנים, קו הלסת והצוואר.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: לאחר הטיפול יכולות להיוותר מעין גבשושיות שנמסות בתוך ‭ 4-3‬ ימים. מלבד הגבשושיות יכולים להופיע שטפי דם שטחיים אך הם נעלמים בתוך כמה ימים. כמו כן לאחר הטיפול מומלץ להימנע מחשיפה לשמש, שעלולה לגרום להיווצרות כתמים.

   

  מתי תראו תוצאות:יש צורך ב-‭4-3‬ טיפולים, בהפרשים של חודש בין טיפול לטיפול.

   

  כמה זמן זה יחזיק: לשמירת התוצאות מומלץ לבצע טיפולי אחזקה אחת ל-‭9-6 ‬ חודשים.

   

   ( )

  המילה לייזר (‭LASER‬) היא למעשה ראשי תיבות  של light amplification by stimulated emission of radiation - הגברת אור על ידי פליטה מאולצת של קרינה.

   

  מגוון מכשירי הלייזר הקיימים כיום בתחום האסתטיקה רחב מאוד, והם משמשים בין היתר להסרת כתמים, לטיפול בצלקות, לחידוש העור ומיצוקו, להפחתת קמטים, להסרת קעקועים ולהסרת נגעים עוריים שפירים.

   

  ‭.1‬ לייזר פרקציונלי (מקטעי)

   

  בשונה מהלייזר המסורתי, בטכנולוגיית הלייזר הפרקציונלי מחולקת אנרגיית הלייזר למספר רב של אלומות פר יחידת שטח. כל אלומה מייצרת כמה פגיעות נזק נקודתיות זעירות, כשהרקמה שמסביבן נותרת בריאה. לכן הטיפול נחשב למהיר ונוח יותר למטופל.

   

  הלייזרים הפרקציונליים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות – לייזרים משייפים כדוגמת ‭ Fractional CO2 LASER‬ שמסירים שכבות עור, ולייזרים לא משייפים שאינם מסירים את הרקמה אלא יוצרים חום, מעודדים יצירת קולגן חדש וגורמים להידוק העור ולמיצוקו.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לטיפול בכתמים על הפנים, הגוף, הידיים והזרועות, להצערת עור כללית ולצלקות אקנה.

   

  זמן ההחלמה: ‭ 7-3‬ ימים, תלוי בפרמטרים של הטיפול שנבחרו.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: הטיפול אינו כרוך בסיבוכים ולרוב אינו מכאיב ומבוצע בעזרת אלחוש בלבד באמצעות משחה או הזרקת חומר הרדמה לעור. תופעות הלוואי כוללות נפיחות ואודם, גלדים, פיגמנטציה תגובתית, ואפילו צלקות באופן נדיר.

   

  מתי תראו תוצאות: תלוי בהתוויה של הטיפול. יש צורך ב-‭10-3‬ טיפולים, בהתאם למטרת הטיפול.

   

  כמה זמן זה יחזיק: תלוי בהתוויה של הטיפול - יש לחזור פעם בשנה עד שלוש שנים. בצלקות אקנה, לאחר שהושגה המטרה, אין צורך לחזור על הטיפול.

   

  ‭.2‬ לייזר וסקולרי ‭ PDL ‬

   

  האנרגיה של הקרן נספגת על ידי ההמוגלובין, הצבען האדום של הכדוריות האדומות. הוא גורם להדבקה של דופנות כלי הדם, ובמקביל, עקב האנרגיה הגבוהה, להתפוצצות של ההמוגלובין. כתוצאה מכך כלי הדם השטחיים בעור נפגעים ונסגרים.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לטיפול במגוון נגעים אדומים, כמו נימים מורחבים וצלקות אדומות.

   

  זמן ההחלמה, תופעות לוואי וסיכונים: תלוי בפרמטרים שנבחרים לטיפול. ככל שהפולס קצר יותר, כך יש יותר סיכון לשטף דם לאחר הטיפול. שימוש בפולסים ארוכים יותר "חוסך" זמן החלמה ותופעות לוואי לאחר הטיפול, למעט אדמומיות ובצקת קלה, אך מעלה את מספר הטיפולים הנדרש. שימוש בפולסים קצרים גורם להופעת שטפי דם לאחר הטיפול, אך מקצר משמעותית את הדרך להשגת מטרות הטיפול.

   

  מתי תראו תוצאות: לאחר ‭ 6-3‬ טיפולים. כמה זמן זה יחזיק: כשמדובר בקופרוז, יש צורך לחזור על הטיפול אחת לכמה שנים.

   

   ( )

  טכניקה המתבססת על הזרקה  של חומרים שונים כמו ויטמינים ומינרלים באמצעות מחטים זעירות המוחדרות לעור בעומק מיקרוסקופי. בתחום האסתטיקה משולבת המזותרפיה עם חומצה היאלורונית בלתי מצולבת במטרה לעודד את ייצור הקולגן והאלסטין ולהשיג מראה עור רענן וצעיר יותר.

   

  החומצה ההיאלורונית המשמשת בטיפולי המזותרפיה שוהה בעור כ-‭10-7‬ ימים בלבד, אך הזרקתה בכמויות זעירות במספר רב של נקודות הזרקה מאפשרת לפזרה בעור בשטח מגע נרחב וליצור מאגר גדול של מים בעור, שנותר גם לאחר היעלמות החומצה ההיאלורונית.

   

  בנוסף, עצם הדקירה ונוכחות החומצה ההיאלורונית בעור גורמים לתאים הפיברובלסטיים, יצרני הקולגן והאלסטין בעור, להתעורר ולפעול.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: בעיקר למיצוק אזורים כמו צדי הפנים, קו הלסת והצוואר.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: לאחר הטיפול יכולות להיוותר מעין גבשושיות שנמסות בתוך ‭ 4-3‬ ימים. מלבד הגבשושיות יכולים להופיע שטפי דם שטחיים, שנעלמים בתוך כמה ימים. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש, שעלולה לגרום להיווצרות כתמים.

   

  מתי תראו תוצאות: יש צורךב-‭4-3‬ טיפולים, בהפרשים של חודש בין טיפול לטיפול.

   

  כמה זמן זה יחזיק: לשמירת התוצאות מומלץ לבצע טיפולי אחזקה אחת ל-‭9-6 ‬ חודשים.

   

   ( )

  שיטת טיפול זאת מבוססת על קילוף שכבות העור העליונות ויצירת טראומה מבוקרת לעור. כתוצאה מכך נוצרים תאי עור חדשים ובריאים וסיבי קולגן ואלסטין בשכבת הדרמיס, מה שמשפר את מראה העור ומפחית כתמי עור.

   

  כיום קיימות מגוון שיטות לביצוע פילינג, המסווגות על פי שיטת הביצוע - פילינג כימי או פילינג בעזרת לייזר, ועל פי עומק הפעולה - החל מפילינג שטחי ובינוני ועד פילינג עמוק. הפילינג השטחי מבוצע על ידי קוסמטיקאית, ואילו פילינג בינוני ועמוק מבוצעים אך ורק על ידי רופא.

   

  פילינג כימי מתבצע על ידי חומרים שונים, לכל חומר יכולת חדירה לעומק שונה. יש חומרים שהריכוז שלהם קובע את עומק החדירה כמו חומצה טריכלורואצטית (‭TCA‬) בריכוזים הנקבעים על ידי הרופא, בהתאם לסוג העור, לצבעו ולמידת נזקי השמש, ובהתאם לעומק הפילינג המבוקש.

   

  בריכוזים גבוהים (‭50%-15%‬) אפשר לבצע עם החומר פילינג בינוני עמוק. פילינג כימי אחר שעמו מבוצעים טיפולי פילינג עמוק הוא פנול, שמקלף את העור עד לשכבת הדרמיס וכך מגרה יצירת כמויות גדולות יחסית של קולגן בעומק הדרמיס. הפילינג העמוק מבוצע תמיד תחת הרדמה בחדר ניתוח.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: פילינג קל מתאים לאנשים שרוצים לרענן את העור, להחזיר לו את הזוהר או לטפל באקנה ובסימני פוסט אקנה. פילינג בינוני מטפל בעיקר בכתמי שמש, ואילו פילינג עמוק מסיר כתמים וקמטים כאחד, לשנים ארוכות.

   

  זמן ההחלמה, תופעות לוואי וסיכונים: אודם וקילוף הם חלק מובנה בתהליך הפילינג. בפילינג קל תופעות אלה יהיו קלות ויימשכו כמה ימים. בפילינג בינוני ועמוק יידרשו החלמה של ‭ 10-7‬ ימים, ויכולים להופיע אודם מתמשך ופיגמנטציה תגובתית. לעיתים נדירות עלולות להתפתח צלקות לאחר הפילינג. במהלך טיפול פילינג עמוק עלולה להופיע לעתים נדירות האצה בקצב הלב.

   

  מתי תראו תוצאות: מיד בתום ההתקלפות. בפילינג קל התוצאה ניכרת כעבור חמישה ימים. בפילינג בינוני ועמוק - כעבור שבוע.

   

  כמה זמן זה יחזיק: על טיפול פילינג קל צריך לחזור פעם בשנה. בפילינג בינוני התוצאה נשארת ל-‭5-3‬ שנים. בפילינג עמוק התוצאה נשארת ל-‭10‬ שנים ויותר.

   

  פילינג. השיטות מסווג לפי עומק הפעולה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פילינג. השיטות מסווג לפי עומק הפעולה(צילום: shutterstock)

   

   

   ( )

  שרשראות קצרות של חומצות אמינו - אבני הבניין של החלבונים בגופנו.כל אחד מהפפטידים מכיל‭50-3 ‬ חומצות אמינו. הם מחולקים למשפחות הכוללות עשרות סוגים שונים, וממלאים מגוון תפקידים בגופנו, בעיקר בתקשורת הבין-תאית.

   

  הפפטידים הסינתטיים המשולבים בתכשירי קוסמטיקה להצערת העור הם בעלי תפקידים שונים: חלקם תורמים לייצור קולגן, חלקם מעכבים פעילות של אנזימים מפרקי קולגן, וחלקם משמשים להחדרת רכיבים אחרים לתאי העור. על פי הספרות המחקרית, חלק מהפפטידים הוכחו כיעילים (כמו למשל פפטיד הנחושת), ואילו אחרים עדיין נחקרים.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: מניעת סימני הזדקנות של העור.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: אם אין רגישות ספציפית לחומר, אין תופעות לוואי.

   

  מתי תראו תוצאות: תלוי במצב העור ובריכוז החומרים.

   

  כמה זמן זה יחזיק: כל עוד תתמידו בשימוש.

   

   ( )

  חומר מילוי נספג שממלא את הקמט ובו זמנית מעודד יצירת קולגן עצמי. הוא מבוסס על מיקרו כדוריות של סידן המצויות בתוך ג'ל צמיגי. קלציום הידרוקסילאפטיט הוא מרכיב טבעי המצוי בגופנו (בשיניים ובעצמות), ולכן נחשב לחומר בטוח שהגוף יודע לפרק.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: למילוי קמטים, לשחזור נפחים ולשיפור איכות העור (בצורה מהולה).

   

  תופעות לוואי וסיכונים: שטפי דם, נפיחות ואי סדירות של העור הם תופעות  לוואי שכיחות מיד לאחר ההזרקה ונשארים ל-‭10-7‬ ימים. תופעות לוואי מאוחרות ונדירות יותר הן זיהום, תגובה דלקתית מאוחרת, נמק של העור.

   

  מתי תראו תוצאות: באופן מיידי, אך התוצאה הסופית תיראה לאחר ‭ 3-2‬ שבועות. כמה זמן זה יחזיק: ‭ 12-6‬ חודשים.

   

   ( )

  נגזרת של ויטמין ‭ .A‬ היה החומר הראשון שאושר על ידי ה-‭FDA‬ ב-‭1996‬ כתרופה לטיפול בקמטים (בריכוז של‭ ,(0.05% ‬ לאחר שנמצא שהוא מאיץ את התחדשות תאי האפידרמיס ומעודד יצירת קולגן.

   

  מחקרים הראו שמריחה חיצונית שלו לאורך זמן יכולה להביא לשיפור במרקם העור ובמראהו ולצמצם קמטוטים. למעשה, זהו החומר היחיד שניתן בקרם למריחה ביתית (למעט מסנני קרינה) שיעילותו במניעת הזדקנות העור וטיפול בסימני הזדקנות ראשונים הוכחה בצורה מדעית.

   

  במקביל, פותחה נגזרת נוספת שנקראת רטינול, שהיא חלשה משמעותית מהנגזרת הרפואית ומשמשת כיום בהרבה תכשירים קוסמטיים. תכשירי רטין A ניתנים בקרם אך נחשבים לתרופה ולכן ניתן לקבל אותם רק עם מרשם רופא.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: לטיפול בסימני הזדקנות.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: רטין A עלול לגרום לגירוי קשה של העור, ולכן הפיקוח הרפואי חשוב. זו הסיבה שבגללה הוא ניתן עם מרשם רפואי.

   

  מתי תראו תוצאות: לרוב כעבור שלושה חודשי שימוש.

   

  כמה זמן זה יחזיק: כל עוד ממשיכים להשתמש בתכשיר.

   

   ( )

  תכשיר רפואי שפיתחו שני רופאים אמריקאים, קליגמן וויליס, בשנות ה-‭.70 ‬ מטרתו להבהיר כתמי פיגמנטציה בעור. התרכובת מבוססת על רטין ‭ ,A‬ הידרוקינון וסטרואיד. לא כל סוגי הפיגמנטציה מגיבים טוב באותה מידה לתכשיר, ולכן אבחון רפואי חיוני לפני תחילת השימוש בו.

   

  לאילו מצבים זה מתאים: כתמים, בעיקר פיגמנטציה פוסט דלקתית ופיגמנטציה הורמונלית.

   

  תופעות לוואי וסיכונים: גירוי וקילוף העור. בעת הטיפול יש להימנע באופן קפדני מחשיפת העור לקרני השמש.

   

  מתי תראו תוצאות: בתוך שלושה חודשים מתחילת הטיפול.

   

  כמה זמן זה יחזיק: תלוי בהתוויה לטיפול. כשמדובר בפיגמנטציה הורמונלית יש להמשיך בטיפול עד תחילת גיל המנופאוזה, שאז רמת ההורמונים יורדת. בפיגמנטציה פוסט דלקתית אפשר להפסיק את המריחה בחלוף הפיגמנטציה.

   

  הכותבת היא בעלת דוקטורט (‭PHD.‬) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה

   

  ייעוץ מקצועי: ד"ר אלכס אלטס, מומחה לרפואת עור; ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית; ד"ר מרינה לנדאו, מומחית לרפואת עור

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כך תיראו צעירים יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים