שתף קטע נבחר

פרשת ח"כ גטאס: עבודות שירות לאח המחבל שסיפק את הטלפונים

אסעד דקה שהעביר לח"כ באסל גטאס מכשירים על מנת שיכניסם לכלא בטיחוני הורשע אך לא יירצה מאסר. במסגרת ההסדר נמחק הרקע הביטחוני שלו מכתב האישום. סנגורו של דקה: זה הסתיים כתיק אנושי

אסעד דקה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
אסעד דקה(צילום: בראל אפרים)
 

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (יום ה') שישה חודשי עבודות שירות על אחיו של המחבל וליד דקה, אסעד דקה (51), שהורשע במסגרת פרשת הברחת הטלפונים הניידים של חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס לאסירים ביטחוניים בכלא. בנוסף, הוטל עליו קנס בסך 30 אלף שקל. דקה הואשם בהכנסת ציוד קצה רט"ן (רדיו וטלפונים ניידים) ובעבירות של איסור פעולה ברכוש למטרות טרור. במסגרת הסדר הטיעון תוקן כתב האישום ונמחק הרקע הביטחוני שלו.  

 

עו"ד עלא תלאווי שמייצג את אסעד דקה, אמר אחרי קבלת גזר הדין: "מדובר בגזר דין תקדימי שהביא בחשבון קשיים ראייתיים שכלו מהחומר. אסעד ביקש להעביר טלפון לאחיו בנסיבות אנושיות גרידא. מה שהתחיל כתיק ביטחוני הסתיים בתיק אנושי הומני עם ענישה תואמת. לכן, כל הרעש וההסתה הבוטה שהתחילה עם הפרשה לא היו במקום. עובדה שגם ביהמ"ש והפרקליטות הסכימו עמנו לאחר שראו את החומר".

 

 

 

ח"כ לשעבר באסל גטאס, הרשימה המשותפת (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ח"כ לשעבר באסל גטאס, הרשימה המשותפת(צילום: יריב כץ)

וליד דקה נשפט למאסר עולם בגין תכנון רצח החייל משה תמם ז״ל ב-1984. על פי כתב האישום שהוגש בשנה שעברה, אסעד קשר עם אחיו ועם ח"כ גטאס באמצעות טלפון סלולרי שהוכנס לכלא ללא היתר. לאחר מכן, נפגש אסעד עם גטאס בתחנת דלק "דור אלון-צפון" בכביש 6, שם העביר לח"כ ארבע חבילות ובהן 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים ואוזניה לטלפון נייד. זאת לקראת הביקור שתואם לגטאס בכלא קציעות עם וליד דקה והאסיר באסל ביזרה, חבר ארגון פתח השפוט ל-15 שנה בגין מעשי טרור. 

  

לאחר מפגש העברת הציוד בין אסעד לגטאס ב-18 בדצמבר 2016, המשיך חבר הכנסת בדרכו והגיע בשעה 11:55 לכלא קציעות. גטאס נכנס לכלא כשהוא נושא עליו את החבילות מוסתרות בתוך חולצתו, וכן מסמכים נוספים. בעת כניסתו נמנעו הסוהרים לערוך עליו חיפוש בשל היותו ח"כ. ב-12:12 הוא נפגש עם המחבל דקה בחדר המפגש בכלא, וכשהיו לבד מסר לו מסמכים. דקה קיפל את המסמכים והכניסם למכנסיו, אך כאשר יצא מחדר המפגש הסוהרים ערכו עליו חיפוש ומצאו את המסמכים.

 

בחדר המפגשים בכלא נפגש גטאס גם עם באסל ביזרה ששימש גם כדובר האסירים חברי ארגון פתח בכלא. בשעה 13:35 נפגש עמו גטאס והוציא מחולצתו את החבילות המכילות את הטלפונים הניידים - ביזרה הכניס את החבילות למכנסיו. לאחר שיצא מחדר המפגש, ערכו הסוהרים חיפוש על ביזרה ומצאו את הציוד.

 

עו"ד של אסעד אמר אז כי הנאשם "לא ידע שהוא מסר טלפונים", והוסיף: "אין להם שום ראיה ישירה שמישהו ידע שייעשה שימוש כלשהו אשר מסכן את ביטחון המדינה, אלא זהות מקבלי הטלפונים היא שיצרה את החשד".

 

שנתיים מאסר וקלון "פוטנציאל ביטחוני בנסיבות מחמירות"

ח"כ לשעבר באסל רטאס הורשע במסגרת הסדר טיעון, ונגזרו עליו שנתיים מאסר, אותם החל לרצות בחודש יולי בשנה שעברה. בנוסף נקבע שבמעשיו יש קלון, והוטל עליו קנס של 120 אלף שקל. עוד נגזרו עליו 18 חודשי מאסר על תנאי. 

גטאס בכניסה לכלא גלבוע  ()
גטאס בכניסה לכלא גלבוע
  

סנגורו של דקה, עו"ד עלא תלאווי (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
סנגורו של דקה, עו"ד עלא תלאווי(צילום: בראל אפרים)
 

השופט איתי גונן ברסלר ציין בגזר הדין: "בשים לב להיקף הציוד וזהותם של מקבלי הציוד ונסיבות כליאתם אפשר לומר שמדובר בפוטנציאל ביטחוני בנסיבות מחמירות. הוא ניצל מעמדו כחבר כנסת ואת האמון שנתנו בו השיטה הדמוקרטית ושב"ס. האמון שהופר הוא כלפי כלל הציבור ולא רק כלפי בוחריו. יש גם נזק אישי אפשרי של פגיעה באמון הציבור בחברי כנסת אחרים".

 

"שיקול נוסף לחומרא נעוץ בתכנון המוקדם ובתעוזה. העובדה שהנאשם קיבל חבילות אטומות (ובהן הסלולרים, א"ק) אינה סיבה מקלה. הוא יכל להחדיר אמל"ח. לקולא אשקול שהנאשם לא עשה לביתו. המתחם שצריך להיקבע מתחיל ב-34 חודשי מאסר. נביא בחשבון את גילו והשירות הרב ששירת את הציבור, ושהתפטר מהתפקיד ושנפל ממעמדו".

 

השופט סיכם כי הנאשם התקשה להביע חרטה ומדובר בהסדר מקל שבו סטיה ממתחם הענישה הראוי, אך החליט לקבל את ההסכם. "לא בלי היסוס אכבד את הסדר הטיעון", סיכם.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
אסעד דקה
צילום: בראל אפרים
מומלצים