שתף קטע נבחר

"יש יורה בבניין, אנחנו תחת מתקפה": הקלטות הטבח

הקלטות הקשר המשטרתי חושפות את מצוקת כוחות הביטחון לאחר שרוברט באוורס פתח באש ללא הבחנה בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג. "נורו יותר מ-20 יריות", נאמר בתחילה - ואחר כך השוטרים דיווחו: "אנחנו מרותקים לקרקע, הוא יורה עם נשק אוטומטי"

 

 

זה החל בדיווח על "יורה בבניין", ונגמר במתקפה הקשה ביותר נגד יהודים בהיסטוריה האמריקנית: הקלטות הקשר המשטרתי בטבח פיטסבורג, שבו נרצחו 11 איש ונפצעו שישה נוספים, חושפות את המצוקה המשטרתית לאחר שרוברט באוורס - אמריקני אנטישמי - פתח באש ללא הבחנה בבית הכנסת "עץ החיים". האזינו להקלטות וקראו את התמליל.

 

מוקד: שדרות ווילקינס 5898. הפונה אומר שיש יורה בבניין. בשיחה נוספת נאמר שהם מותקפים.

מוקד: אוקיי, מספר רב של יריות נשמעו מהלובי. ייתכן שבין 20 ל-30 יריות.

שוטר: איפה?

מוקד: בשדרות ווילקינס 5898, בית כנסת "עץ החיים".

מוקד: דיווחים ראשוניים על אדם חמוש. אחד נורה למוות בבית כנסת "עץ החיים".

שוטר: כמה אנשים מסתתרים.

שוטר: אבטחו את האזור, אנחנו תחת מתקפה. אנחנו תחת מתקפה. יש לו נשק אוטומטי, הוא יורה עלינו מבית הכנסת.

שוטר 2: אבטחו את האזור, יריות נורות מהחזית.

שוטר 3: חשוד בווילקינס. יש לי שוטר לכוד, הוא נורה בידו.

שוטר: כל הצוותים הפנויים בעיר צריכים להגיע לכאן עכשיו. כל הצוותים מאבטחים את האזור. אנחנו מדברים על יריות מחזית בית הכנסת.

מוקד: שימו לב, הם מבקשים מכל הצוותים הפנויים להגיע לשדרות ווילקינס 5898. יורה. כל היחידות הפנויות בעיר מתבקשות להגיע לשדרות ווילקינס 5898.

שוטר: האם השוטר פונה למקום בטוח? אני צריך יחידות לוחמים עירוניות וארציות

שוטר 2: אנחנו מרותקים לקרקע בעקבות יריות. הוא יורה מחוץ לבניין עם נשק אוטומטי.

שוטר 3: אנחנו לא יכולים להתקרב יותר. אנחנו תחת מתקפה.

 

 

 
מעגלי האבל מחוץ לבית הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתאבלים על קורבנות הטבח בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

מאות בני אדם התכנסו אתמול בערב (שעון ארה"ב) בפיטסבורג לאות הזדהות ותמיכה עם משפחות ההרוגים והפצועים באירוע הירי הקשה. האנשים שהגיעו למקום ערכו טקס הבדלה תחת גשם חזק, שרו שירים בעברית, הדליקו נרות, בכו והתחבקו. למרות מזג האוויר הקר, המשתתפים נותרו במקום כשעה ארוכה לאחר שהטקס הסתיים.

 

בשעות שחלפו מאז הירי, אלפי אזרחים ממדינות רבות בארצות הברית - יהודים ולא יהודים - העלו פוסטים וציוצים ברשתות החברתיות עם ביטויי תמיכה בקהילה המקומית, יחד עם גינויים וצער על מה שהוגדר כאירוע האנטישמיות הקשה ביותר שפקד את ארה"ב.

 

גם בערים וושינגטון וניו יורק התכנסו אנשים להבעת עצב והזדהות בעקבות האסון. בכיכר יוניון שבמנהטן שרו שירי שלום בעברית, הדליקו נרות ונשאו תפילות. גילה פרנקלין זיגל, בכירה בקהילה היהודית בוושינגטון, אמר: "זה הסיוט של כל יהודי - להיות מותקף בבית כנסת בשבת בבוקר. כשאתה שם עם משפחתך, מתפלל".

 

 

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הטבח בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

זירת הירי, פיטסבורג פנסילבניה (צילום: אורלי אזולאי)
(צילום: אורלי אזולאי)
 

עם חזרתו מעצרות התמיכה הפוליטיות באינדיאנה ובאילינוי, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה להוריד את כל דגלי האומה שעל המוסדות הציבוריים לחצי התורן במשך שלושה ימים לאות אבל.

 

הנשיא דונלד טראמפ הודיע כי יגיע היום לזירת הטבח בפיטסבורג ואמר אמש כי הירי הוא מעשה מתועב, ורצח המוני "שקשה לדמיין". הנשיא הוסיף: "האומה שלנו והעולם מזועזעים והמומים מהאבל, זאת הייתה פעולה אנטישמית. לא חשבנו שזה יכול להיות בימים האלה ובעידן הזה. אבל כנראה שלא למדנו מהעבר". בעצרת בחירות באינדיאנפוליס אמר טראמפ שחייבים לגנות את האנטישמיות ולהיאבק בה בכל מקום, וקרא לאמריקנים להתגבר על השנאה והמחלוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים