שתף קטע נבחר

ביהמ"ש הוציא צו עיכוב ביצוע להסכם החלב

עשרות רפתנים מהמושבים טוענים שההסכם, שיוריד את מחיר החלב הגולמי, יפתח את השוק לייבוא ויביא להתייעלות אך גם לסגירת רפתות, מסוכן לענף והחתימה עליו נעשתה באופן לא חוקי

 

 

 

בית-המשפט המחוזי בחיפה הוציא הערב (ב') צו עיכוב ביצוע זמני להסכם האוצר והרפתנים לאסדרה מחודשת של ענף החלב. לפי ההסכם, מחיר החלב הגולמי יירד בהדרגה, רפתות יידרשו להתייעל או להיסגר ורפתנים יפוצו.

 

מחיר החלב לצרכנים יירד? שאלות ותשובות

הרפורמה בענף החלב יוצאת לדרך: "פותחים את הענף לתחרות בריאה"  

פתיחת השוק לייבוא וסגירת רפתות: נחתם ההסכם בענף החלב

 

הצו הוצא בעקבות בקשה לעכב את יישום ההסכם בענף החלב שהגיש "ועד הרפתנים", שמאגד עשרות רפתנים מהמושבים, בטענה שהחתימה של התאחדות מגדלי הבקר על ההסכם - לא חוקית. הדיון נקבע ל-31 באוקטובר.

 

הרפתנים הכריזו על סכסוך עם התאחדות מגדלי הבקר. לטענת ועד הפעולה של הרפתנים, "ההחלטה על חתימה על ההסכם מול האוצר נעשתה במחטף, מבלי להתעמק במשמעויות הקשות לרפתנים מקבלת ההסכם - ובניגוד חמור לתקנון התאחדות מגדלי בקר.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"כמו כן, על פי תקנון התאחדות מגדלי בקר, כאשר קיימת מחלוקת מהותית סביב החלטה של ההתאחדות – על הצדדים להיכנס להליך בוררות. הליך כזה לא בוצע – ועל כן, לטענתנו החתימה על ההסכם איננה חוקית.

 

"פנינו לביהמ"ש המחוזי בחיפה בבקשה לעכב את ביצוע הסכם העקרונות שנחתם בין ההתאחדות לאוצר, עד שיתברר האם ההליך של חתימת ההסכמות בשם הרפתנים נעשה כדין".

 

לעניין תוכן ההסכם מסרו כי "ההסכם שנחתם בין התאחדות מגדלי בקר לבין האוצר, הוא יום שחור לכלכלה ולחברה בישראל. למעשה, ההסכם מחייב רפתן לייצר ליטר חלב במחיר הפסד (1.65 שקל לליטר). למעלה מ-80% מהרפתנים, אם לא יותר, ייאלצו לעזוב את הענף. היתר יישרדו בקושי רב.

שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל (צילום מסך)
שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל(צילום מסך)
  

"כתוצאה מכך עתיד ענף החלב להיקלע למשבר ייצור קשה. המשבר יכה בכולם, אבל בראש ובראשונה בצרכנים. 70% ממוצרי החלב בישראל חייבים חלב טרי שיכול להיות מיוצר רק בייצור מקומי, ולכן, כשיפרוץ המשבר בעוד שנתיים, מחירי מוצרי החלב יעלו, ויורגש מחסור באספקה של מוצרים טריים.

 

"אנו נלחמים כעת מלחמת מאסף נגד יישום ההסכם. ביומיים האחרונים הצטרפו אלינו כבר למעלה מ-15% מהרפתנים במושבים, ואנו מונים 90 משקים. מדובר באסון לחקלאות ולעצמאות הכלכלית של ישראל".

 

תגובת התאחדות מגדלי הבקר: "אין שום אישיות משפטית וחוקית שנקראת ועד הרפתנים. זו חבורה של תשעה אנשים שרק היא נפגשה היום בצהרים ולא שום עשרות רפתנים. השימוש במילה ועד רפתנים הינה הטעיה וגניבת דעת יש ארגון יציג אחד בלבד והינו התאחדות מגדלי הבקר. שיטת מצליח עבדה להם הערב אחרי הכשלון בשישי להוציא צו מניעה וכבר ברביעי גם צו זה יבוטל.

 

"לגיטימי להתנגד להסכם, קו אדום זה פגיעה בהתאחדות ובחבריה. כל האגדה האורבנית על הרס המשק המשפחתי מתרסקת על מאות מיליוני השקלים שיוזרמו למשק המשפחתי מקטן ועד גדול ולתמיכה הישירה.

 

"התנהלות הזו היא הסיבה היחידה שתביא לפרישת רפתות בדיוק כמו בהסכם לוקר. ודרך אגב, בהסכם לוקר הנשארים בענף החלב הרוויחו יותר מהפורשים באותה תקופה במהלך שנות הסכם. הרפורמה תיושם ועל כולנו להתארגן נכון ולבנות את הענף לעוד 20 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים