שתף קטע נבחר

נחתם הסכם החלב: הרפורמה בענף יוצאת לדרך

רפתות יסגרו, השוק יפתח לייבוא הדרגתי ומחיר החלב למחלבות יפחת: לאחר התנגדות מצד הרפתנים ולחץ כבד מצד האוצר שהופעל על נציגיהם, נחתמה הלילה רפורמה רב שנתית בעייתית במשק החלב. הרפתנים הצליחו להכניס להסכם גם התחייבות להטלת מכס על משלוחי עגלים חיים. כחלון: "מחירי החלב יירדו בהמשך"

 

 

 

הרפורמה במשק החלב נחתמה הלילה. מטרתה: להביא להפחתת מחיר החלב ומוצריו לצרכנים, והיא כוללת מתווה רב שנתי לייעול ענף הבקר לחלב. משרד האוצר ניסח את הרפורמה לאחר מו"מ עם הרפתנים, שטוענים מצדם שההסכם לא מיטיב עמם. בינתיים, רפתנים המתנגדים להסכם פנו לבית המשפט בבקשה לעכב את ביצועו.

 

שר האוצר, משה כחלון, שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן ומזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, קיימו הבוקר (ב') מסיבת עיתונאים בה הציגו את פרטי הרפורמה.

 

פתיחת השוק לייבוא וסגירת רפתות: נחתם ההסכם בענף החלב

הרפתנים אישרו את ההסכם לאסדרת ענף החלב - השוק ייפתח לייבוא בהדרגה

מלחמת החלב: "הורדת אגורות לרפתן מעולם לא הגיעה לצרכן"

 

רפת ()
  

בפתיחת דבריו אמר כחלון כי "מחירי החלב לא רק שלא יעלו – אלא גם ירדו בהמשך. נדרשה עבודה של חודשים רבים בכדי להגיע למקום הזה. החקלאים חשובים לנו ואנחנו רואים בהם נכס אסטרטגי למדינת ישראל, שחשוב לשמור עליו ולטפח אותו".

 

בנוסף אמר, כי הרפורמה "תייעל את ענף החלב ותפתח אותו לתחרות בריאה, וזאת לצד צעדים שנועדו להגן על החקלאי הישראלי. כחצי מיליארד שקלים יושקעו במסגרת הרפורמה בענף החלב בייצור המקומי במטרה לעודד את החקלאים והרפתנים לקחת את הענף קדימה".

 

ברקע מסיבת העיתונאים שהתקיימה היום, עד 4 בנובמבר צפוי כחלון להגיש תשובה לבג"ץ שהגישה תנובה בנוגע למחירי מוצרי החלב המפוקחים. בית המשפט הורה לכחלון להסביר מדוע לא העלה את מחירי מוצרי החלב המפוקחים למרות שמחיר החלב הגולמי עלה.

 

בהסכם נכתב כי הפחתת מחיר המטרה של החלב (מחיר החלב הגולמי הנקבע בשער הרפת) תיעשה באופן הדרגתי. "בנוסף להפחתה האמורה", כך נכתב בתיקון שנערך בהסכם, "תבוצע הפחתה מידית של 6 אג' במחיר המטרה למשך 3 שנים, באופן שתבטל את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב המפוקחים". נראה כי שר האוצר מנסה להגיע במהירות להסכם עם הרפתנים, על חשבון הרפתנים, כדי שיוכל להרגיע את הסערה סביב מחירי המוצרים המפוקחים בגזרת תנובה וטרה.

 

גורמים בשוק החלב אומרים שאם המחירים יירדו, הצרכן יהנה מכך רק בעוד שנתיים ובאופן הדרגתי.

 

"גילינו שלאגף התקציבים יש לב"

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, אמר כי "הצלחנו לאזן בין הצרכנים לבין הרפתנים, ששמרנו עליהם ונתנו להם את כל האפשרויות והם יבחרו באיזו דרך הם הולכים, ויקבלו את הפיצוי או העידוד לעשות רפת מתקדמת יותר. במקביל תהיה הורדה של מכס על הבשר המצונן כך שנקטין את צער בעלי חיים - תוצאה חשובה לכולנו".

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר ש"הצלחנו לשפר את המצב עבור הצרכנים, הרפתנים והמדינה. המצב טוב יותר ממה שהיה קודם לכן. התקשורת מחפשת מה לא בסדר ברפורמה, וזה תפקידה. אנחנו ניסינו לטפל בבעיה ולהתמודד איתה. אנחנו מאמינים שהבאנו רפורמה טובה".

 

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "מה שלנו היה חשוב ברפורמה זה להגן על הרפתנים. אני חושב שאנחנו יכולים להסתכל בגאווה ולראות ששמרנו על הייצור המקומי. הייצור המקומי לא יירד ב-8 השנים הבאות, להיפך. הוא יגדל. הרפתנים יוכלו להמשיך ולהתפרנס, וגם להתייעל ולבנות רפת חדשה. ברגע האחרון גילינו שלאגף התקציבים יש לב".

 

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן: "היו קשיים אדירים במו"מ. הרפורמה בחלקה כואבת לרפתנים, ולעומת זאת - צריך הרבה משאבים כדי לשמור על משק החלב בישראל. לפעמים אנחנו שוכחים בהתיישבות שהכוח שלנו הוא ביחד, כולנו לוקים בזה. ברגע האמת התחברנו כולנו אחד עם השני ואני חושב שזה מה שמיקסם את הרפורמה המורכבת".

 

דותן אף פנה בדבריו לשר האוצר, ואמר לו כי "בשנים הקרובות הולך להיות קשה במשק החלב בישראל. אם תהיה שר האוצר או ראש הממשלה, אני מקווה שתפתח לנו את הדלת ותדאג לנו".

 

שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל (צילום מסך)
שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל(צילום מסך)

עיקרי ההסכם

חילוקי הדעות סביב העברת הרפורמה נבעו מכך שמטרת האוצר היתה לפתוח את שוק החלב לייבוא, באמצעות הפחתה הדרגתית של מכסים, ומטרת הרפתנים היתה לשמור על הייצור המקומי. החתימה על ההסכם נעשתה תחת לחץ כבד של האוצר, שאיים בהורדה מיידית של מכסים.

 

בהסכם שנוסח על-ידי האוצר והתאחדות מגדלי הבקר נכתב כי "בענף החלב תבוצע התייעלות מואצת, שיעודה להביא את יחידות הייצור בענף לכושר ייצור שנתי שלא יפחת מ-1.2 מיליון ליטר חלב גולמי לרפת", כך נכתב. לשם כך אמור האוצר לתקצב את מנהלת ההשקעות ב-400 מיליון שקל, בשנים 2025-2020. הסכום השתנה ל-450 מיליון שקל והמועד הוקדם ל-2019.

 

מתוך זה 12.5 מיליון שקל יוקצו בכל שנה (סך הכל 75 מיליון שקל) לקוני מכסות חלב או לפורשים מהענף. מענק הפרישה יהיה בגובה 140 אלף שקל בתוספת למכירת המכסה במלואה. 33 מיליון שקל יוקצו לבעל מכסת חלב שייצר ב-2017 פחות מ-0.7 ליטר חלב, ימכור את מלוא מכסתו ויפרוש מהענף. החל מ-2023 יוקצו 50 מיליון שקל כולל מע"מ עבור מענקי פרישה ו-100 מיליון שקל עבור יצרנים מהקיבוצים.

 

המכסים על מוצרי חלב מיובאים יופחתו במספר פעימות עד 2027. למשל, המכס על חלב ושמנת שעומד כיום על 40% יופחת ל-5%. המכס על ממרחי תוצרת

חלב שעומד כיום על 140% יופחת ל-17%. המכס על תחליפי גבינה עם שומן תמחי ותחליפי גבינה עם סויה יופחת מ-25% ל-3%. כמו כן תגדל המכסה לייבוא אבקת חלב.

 

הרפתנים הצליחו להכניס להסכם גם התייחסות לענף הבקר: התחייבות להטלת מכס על משלוחי עגלים חיים, מה שייקר את הבשר הטרי המיובא עבור תנובה ודבאח, שליטות השוק ולתקוות החקלאים - יגדיל את גידול הבשר המקומי. גם יבוא הבשר המצונן יגדל.

 

מחיר המטרה של החלב (החלב הגולמי, שנמכר למחלבות לפי שער הרפת), יופחת ב-23 אג' עד 2024. בנוסף יופחתו מיידית 6 אג' ממחיר המטרה למשך 3 שנים, באופן שיבטל את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב המפוקחים.

 

רפתנים המתנגדים להסכם: "ההחלטה על החתימה נעשתה במחטף"

בעקבות החתימה על ההסכם, עשרות רפתנים החברים בארגון האופוזיציה "ועד הרפתנים" של רפתני המושבים, הכריזו על סכסוך עם התאחדות מגדלי בקר, והגישו בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה לעכב את יישום ההסכם בשוק החלב. 

 

לטענת ועד הפעולה של הרפתנים, "ההחלטה על חתימה על ההסכם מול האוצר נעשתה במחטף, מבלי להתעמק במשמעויות הקשות לרפתנים מקבלת ההסכם - ובניגוד חמור לתקנון התאחדות מגדלי בקר.

 

"כמו כן, על פי תקנון התאחדות מגדלי בקר, כאשר קיימת מחלוקת מהותית סביב החלטה של ההתאחדות – על הצדדים להיכנס להליך בוררות. הליך כזה לא בוצע – ועל כן, לטענתנו החתימה על ההסכם איננה חוקית. 

 

"פנינו לביהמ"ש המחוזי בחיפה בבקשה לעכב את ביצוע הסכם העקרונות שנחתם בין ההתאחדות לאוצר, עד שיתברר האם ההליך של חתימת ההסכמות בשם הרפתנים נעשה כדין.

 

"אנו מבקשים מביהמ"ש שיורה להתאחדות מגדלי בקר להימנע מביצוע כל פעולה המקדמת את הסכם העקרונות מול משרד האוצר, משרד החקלאות ופיתוח הכפר. כמו כן, מתבקש בית המשפט לאסור על התאחדות מגדלי בקר לקבל כל החלטה שמשנה את המצב שהיה קיים לפני החתימה על הסכם העקרונות, ולהכריז על סכסוך בין הרפתנים להתאחדות".


פורסם לראשונה 29/10/2018 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים