שתף קטע נבחר

ראש העיר הודח אחרי 30 שנה: "התושבים כפויי טובה"

המהפכים של הבחירות: פרט לחיפה, גם בנהריה הודח הראש - "השריף" ז'קי סבג הפסיד בפער עצום ויצא נגד התושבים. מהפכים גם בחמש ערים צפוניות נוספות, ובפתח תקווה

 

 

במשך כמעט 30 שנה הוא היה ראש העיר הבלתי מעורער, השריף של נהריה. אבל ז'קי סבג, האיש שנראה היה שהוא בלתי מנוצח, הובס בפער עצום, אולי בהפתעה הגדולה ביותר של יום הבחירות. מיד אחרי התבוסה, הוא לא הודה בהפסד או בירך את יריבו - אלא בחר דווקא לתקוף את תושבי העיר שבחרו בו פעם אחר פעם. "אני מחפש את המילה הנכונה. בגדול, אחרי 30 שנה הגעתי למסקנה שרוב תושבי נהריה הם כפויי טובה", אמר לפעילים ואלו קראו לעברו לאחר מכן: "אתה הגדול מכולם". צפו בסרטון.

 

סבג נבחר לראשונה לראשות העיר נהריה ב-1989, ואחר כך ניצח גם בשתי מערכות הבחירות הבאות. ב-2003 הפסיד לרון פרומר, אך בבחירות חוזרות שנערכו שנתיים לאחר מכן ניצח סבג שוב - ומאז כיהן ברציפות כראש העיר. אבל בבחירות שנערכו אתמול הוא נחל מפלה קשה - לפי תוצאות של יותר מ-70% מהקולות, יריבו רונן מרלי קיבל 60% מהקולות ואילו סבג פחות מ-23%. המועמד הנוסף אורן סודאי זכה ל-17% מהקולות.

ז'קי סבג (צילום: גדי שבתאי)
ז'קי סבג מוקף בתומכיו(צילום: גדי שבתאי)

חגיגיות הניצחון של מרלי (צילום: זהר שחר)
חגיגות הניצחון של רונן מרלי(צילום: זהר שחר)

חגיגיות הניצחון של מרלי (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

חגיגיות הניצחון של מרלי (צילום: זהר שחר)
רונן מרלי, המנצח בנהריה(צילום: זהר שחר)

חגיגיות הניצחון של מרלי (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

חגיגיות הניצחון של מרלי (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

ראש העירייה החדש רונן מרלי אמר: "לא רציתי להדיח אותו, רציתי שהוא יפרוש קודם. הציבור רצה שינוי. אני זיהיתי שהציבור רוצה שינוי עוד לפני כן. ז'קי החליט להתמודד, אבל אני מאוד מכבד ומעריך אותו. הוא נתן הרבה מאוד לנהריה ולא צריך לשפוט אותו על משפט כזה או אחר".

 

- מה הרגשת כששמעת ראש עיר יוצא אומר דבר כזה על התושבים?

"אין שופטים אדם בכעסו ובצערו. הוא היה מאוכזב. הוא השקיע ועבד לילות כימים לטובת נהריה, אז מבחינתו זה נראה כמו בגידה של הציבור. אבל זה לא ככה, אני לא חושב שצריך לשפוט אותו על זה".

 

- דיברתם בלילה?

"לא. אבל אני מניח שאשב איתו ונדבר. בסך הכל אנחנו מכירים והכל בסדר, אני מעריך אותו. נתקדם לדרך חדשה".

  

נהריה היא רק עיר צפונית אחת מערים רבות שבהן התחלף השלטון. זה קרה גם בחיפה, שם עינת קליש-רותם הביסה את ראש העיר ב-15 השנים האחרונות יונה יהב, בבית שאן שם ז'קי לוי ניצח את ראש העיר המכהן רפי בן שיטרית וגם בטבריה, עפולה ונשר. 

 


בטבריה נבחר רון קובי לראש העיר החדש, לאחר שגרף 45% מהקולות לעומת 24% לדודיק אזולאי, 22% לראש העיר היוצא יוסי בן דוד ו-5% בלבד לח"כ לשעבר ציון פיניאן. ראש העיר צפת אילן שוחט זכה רק ל-21.1% מכלל הקולות והפסיד בבחירות. המועמדים שוקי אוחנה ונחמן גלבך, שזכו ל36% ו-26.8% בהתאמה, עלו לסיבוב השני.

 

בנשר קיבל ראש העיר אבי בינמו 8% בלבד מהקולות, ורועי לוי נבחר בפער עצום ליורשו, עם 63% מהקולות. גם יחיאל אדרי ושלומי ז'נו עקפו את בינמו. בעפולה גבר ראש העיר לשעבר אבי אלקבץ (48%) על ראש העיר המכהן יצחק מירון (45%).

 

רמי גרינברג  (צילום: תומריקו)
רמי גרינברג (צילום: תומריקו)

 

 

אבל פרט לחיפה, העיר הגדולה ביותר שבה נרשם מהפך היא פתח תקווה, שם ניצח רמי גרינברג את ראש העיר המכהן איציק ברוורמן. גרינברג מסר עם היוודע התוצאות: "עשינו מהפך בפתח תקווה! עברנו מסע ארוך ומאתגר, אבל ידענו להתגבר על הכל".

 

ראשי ערים רבים נוספים ייאלצו להתמודד בסיבוב שני בעוד שבועיים. בראשון לציון דב צור, שנעצר בשנה שעברה בפרשת השוחד, קיבל 31% ויתמודד מול רז קינסטליך. ברמת גן כרמל שאמה הכהן (29%) הקדים את ראש העיר ישראל זינגר (26%) ויתמודד מול ב-13 בנובמבר.

 

גם בבת-ים לא הושגה הכרעה: ראש העיר יוסי בכר, שבו תמך נתניהו, קיבל 34% ויתמודד מול מועמד הליכוד צביקה ברוט (30%). עוד עיר שתלך לסיבוב שני היא רעננה - חיים ברוידא מוביל עם 32% לפני איתן גינזבורג, הגאה המוצהר הראשון המכהן כראש עיר (28%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים