שתף קטע נבחר

"להציל את שדה התעופה ולטפל במפרץ": תוכניות קליש-רותם לחיפה

אחרי הניצחון המוחץ על יונה יהב, הפכה עינת קליש-רותם לראשת העיר הראשונה באחת משלוש הערים הגדולות. הבוקר פירטה חלק מתוכניותיה לגבי העיר: "רוצה להפעיל נמל תעופה כמו באיים ביוון ולהתחיל עבודה מסודרת בנוגע למפרץ חיפה"

 

 

 

לאחר שנחלה ניצחון אמש בבחירות לרשויות המקומיות, ראש העיר הנבחרת של חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, פרשה הבוקר (יום ד') חלק מתוכניותיה לקראת התפקיד. "הדברים הבוערים בעיניי זה קודם כל שדה התעופה של חיפה, שצריך להציל אותו כמה שאפשר. זה לא פשוט בכלל מבחינה פוליטית, מכיוון שפועלים כאן כוחות מאוד גדולים", אמרה קליש-רותם. היא הביעה תקווה שהשדה יהפוך ל"נמל תעופה בינלאומי קטן עד בינוני, כמו באיים ביוון".

 

עוד על הקרב המקומי שהוכרע:

שלום, יונה. מאחורי המהפך בחיפה/פרשנות

אדריכלית עם חגורה שחורה: האישה שכבשה את חיפה

 

עינת קליש (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

 

ראש העיר הנבחרת סיפרה שמאז ניצחונה קיבלה לא פחות מ-800 הודעות. היא התייחסה לסוגיית מפרץ חיפה, ואמרה כי היא "רוצה קודם כל לראות איך מתחילים להכניס את כל הגורמים הפוליטיים והרשויות לעבודה מסודרת סביב הנושא של מפרץ חיפה ושכולם מבינים את כולם".

  

ההיבט הסביבתי היה זה שהוביל אותה מלכתחילה לפוליטיקה. כעת המבחן יהיה אם וכיצד תצליח ליישם אג'נדה סביבתית מול ערימת האינטרסים והכספים שמניעים את התעשייה המזהמת. חסידיה הירוקים עלולים להתאכזב אם הגשמת החלום לפינוי מהיר של בתי הזיקוק - רצוי בשבוע הבא - תתעכב. בריאיון אמרה כי תלמד את הנושא ותפעל בכיוון בצורה מפוכחת, וכי היא מקווה שתגלה שדוח מקנזי (שלפיו אפשר לפנות את בתי הזיקוק בתוך שבע שנים) רלוונטי.

 

הסעיף הראשון במצעה, העוסק ב"עיר בריאה", לא מתייחס לפינוי המפעלים אלא להקמת מערך ניטור אוויר עצמאי במימון העירייה, בנוסף למערך הניטור הממשלתי, המתבסס על נתוני המפעלים. "ההנהגה בראשותי לא תתרץ ולא תקבל תירוצים", כדבריה. היא הבטיחה כי תקדם את המחקר האפידימיולוגי שהוקפא ונגנז. כמוכן הבטיחה לפעול לעצירת הרחבת התשתיות בתחום הפטרוכימיה והקונדסטים "שטרם אושרו בוועדות התכנון ובית המשפט".

 

עוד היא מתחייבת להקמת "קואליציה פוליטית על אזורית ועל מפלגתית רחבה, כדי לרתום את הממשלה לשינוי סביבתי עמוק". נמל התעופה שצריך לפעול בחיפה כפרויקט מרכזי במצע שלה, וכגורם שייצר קרוב ל-4,000 מקומות תעסוקה. "נפעל להאריך את מסלולו של שדה התעופה ב-300 מטר (עד הים), הארכה שתביא חברות תעופה לואו-קוסט ותהפוך את חיפה לבירת התיירות בצפון", נכתב במצע שלה. לדבריה ניתן להקים מרכז כנסים גדול לצד נמל התעופה, "שישרת את ההייטק והאקדמיה בחיפה והצפון". 

 

קליש-רותם נשאלה עד כמה, לדעתה, היא תצליח לשמור על המרקם החברתי בעיר: "כשאני מדברת עם תושבים המתשייכים לציבור הערבי בחיפה, אני שומעת שהם מאוד לא מרוצים שהתשתיות שלהם, בתי הספר והשכונות שלהם קשה מאוד; אבל כשבאים ופתאום שמים להם קישוטים לשלושה ימים בשנה מזמינים את כל המדינה לבוא וליהנות מהחומוס והפלאפל שלהם, עם כל הכבוד, זה לא חיים משותפים". היא הדגישה: "לא רק שהם לא ייפגעו, החיים המשותפים בעיר יהיו הרבה יותר טובים, וזה לא רק ערבים ויהודים אלא גם חילונים ודתיים, כפי ששמתם לב. למרות כל ההכפשות המטורפות שהיו - אני מסרבת לעודד ולהסית למלחמות בעיר הזו".

 

הופתעת מכך שהחרדים תמכו לראשונה באישה?

"מהרגע הראשון לא הייתה להם בעיה בכלל עם המגדר שלי. אני לא חושבת שהם בכלל ראו את זה שאני אישה או לא. זה היה מדהים; החיבור בינינו הוא כל כך ענייני ואנושי, ואני חייבת להגיד שלא ראיתי אפילו בדל קטן של שוביניזם מהצד שלהם,- ואני אומרת את זה בהערכה עצומה לקהילה החרדית שיש בעיר הזו. פשוט אנשים מופלאים".

 

יש מיעוט של נשים בתפקיד שלך. מה משמעות הרגע ההיסטורי הזה?

"גם בריאיון היחיד שהענקתי אמרתי שאני רוצה שאנשים יצביעו לי בגלל סדר היום שלי, בגלל מי שאני, עולם הערכים שלי, תוכניות העבודה שלי לחיפה; כן, אני גם אישה, ואני מאוד גאה בזה, ולא הייתי רוצה לשנות שום דבר בעניין הזה, ואני מבינה שפה נוצר תקדים ואני שמחה עליו כי הייתי שמחה לראות הרבה יותר נשים. אני מאוד מאמינה בנשים. אגב,  אנחנו רשימה היסטורית ממש שמחציתה נשים. אני בטוחה שתראו הרבה מאוד נשים חזקות במערכת העירונית. אני מאמינה בהן בחריצות ובשכל הישר. אבל אני כרגע לא שם, אני לא באתי לפה בשביל לשבור שיאי גינס, אני באתי לפה באמת בשביל לתקן את חיפה".

 


מטה עינת קליש בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
שמחה במטה קליש בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

קליש-רותם הייתה אלמונית לחלוטין ברמה הארצית עד לפני שבועות ספורים, רק לפני מספר ימים נפסלה מועמדותה - אבל אמש, כאמור, הפכה לראשת העיר הראשונה באחת משלוש הערים הגדולות. מדגם של "רדיו חיפה" הראה שקליש-רותם הביסה בפער של יותר מ-20% את ראש העיר המכהן ב-15 השנים האחרונות יונה יהב, וגם התוצאות הרשמיות הבהירו - יש מהפך בעיר הכרמל.

 

קליש-רותם, ילידת חיפה בת 48, התמודדה מול יהב גם בבחירות לפני חמש שנים, אבל אז היא קיבלה 15% בלבד מהקולות. קליש-רותם, שעומדת בראש סיעת "חיים בחיפה", כיהנה כחברת מועצה באופוזיציה וזכתה לתמיכה חלקית של מפלגת העבודה והעומד בראשה, אבי גבאי. גבאי עצמו גם הגיע הערב למטה קליש-רותם.

 

קליש-רותם נשואה לבועז ואם לשני בנים. היא נולדה וגדלה בחיפה ומתגוררת בשכונת רמות ספיר בעיר. לאורך השנים שמרה בקנאיות על פרטיותה וסירבה באופן מתמשך לחשוף פרטים על חייה האישיים. במקצועה היא אדריכלית ומתכננת ערים, ואוחזת בתואר דוקטור בתחום חידוש ושיקום ערי תעשייה. היא מתכננת ומנהלת פרויקטי בנייה עבור הממשלה ורשויות בהיקף של שני מליארד שקלים, וליוותה מקצועית פרויקט שיקום אזור תעשיה באמסטרדם.

 

לאורך השנים היא הייתה חברה בפורומים ציבוריים שונים, בהם כיו"ר עמותת האדריכלים בחיפה והקואליציה לבריאות הציבור – ארגון גג לארגוני סביבה בצפון. לחיים הפוליטיים נכנסה בשנת 2012, לאחר מאבק בחשמול עילי של מסילת הרכבת בשטח העיר חיפה, והדרישה לשיקוע של המסילה לאורך קו החוף. היא החליטה להיכנס לחיים הפוליטיים בשל "התנהלות החובבנית של עיריית חיפה והסכמתה בשתיקה לתוכניות ההרסניות שקידמה הממשלה", לדבריה. במהלך השנים שבהן ישבה באופוזיציה פעלה בתחומי איכות הסביבה, בעיקר לאור התמשכות הזיהום במפרץ חיפה.

 

עינת קליש רותם חיפה בחירות לרשויות המקומיות 2018 (צילום:  אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

נחל תבוסה. יהב (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
נחל תבוסה. יהב(צילום: עידו בקר)
 

על מערכת הבחירות שניהלה הטילה צל הרשעה בעבירות בנייה בפרויקט שתכננה בזכרון יעקב. בעקבות הסיקור הנרחב - ולדעתה הבלתי הוגן שלו זכה ההליך המשפטי בעיתונות המקומית בחיפה - קליש-רותם כמעט מחרימה את התקשורת המקומית וממעטת להיות בקשר עם עיתונאים בכלל.

 

רק לפני פחות משבועיים נפסלה בבית המשפט מועמדותה של קליש-רותם עקב התמיכה הכפולה שהעניקה מפלגת העבודה - הן לה והן למועמד הוותיק ישראל סביון. אבל ערעור הפך את ההחלטה, ואפשר לה להתחרות - ובסופו של דבר גם לנצח.

 

יום הבחירות בחיפה, כמו הקמפיין כולו, היה סוער מאוד. יהב ואנשיו טענו למתקפת סייבר נגדם והגישו תלונה במשטרה. במסיבת עיתונאים שערכה קליש-רותם במהלך הערב היא אמרה בציניות בתגובה לטענות אלו כי על אנשי יהב לבדוק אם לא נגמרו להם הסוללות. "כל הקווים האדומים נחצו, אמרה וטענה להעלמות של קלפיה מקלפיות בחיפה. "זה מצטרף לקמפיין שחור ונגטיבי שמנהלים נגדי בשבועיים האחרונים. אנחנו לא ניתן ל-2013 לחזור שנית".

 

בתגובה ראשונה להפסד הודה יהב כי הוא מכבד את החלטת הבוחרים ותוצאות הבחירות. ראש העיר המודח אמר: "היה לי כבוד גדול להוביל את העיר היפה הזו. חיפה היא מפעל חיי ואני מתפלל שהנהגת העיר החדשה תדע לשמר את מה שהושג פה ב-15 השנים האחרונות. כל מה שעשיתי לא הושג לבד, אלא בזכות עובדי העירייה המסורים ועל כך אני רוצה להודות להם.

 

"כרגע בעיקר חשוב לי להודות לכל הפעילים והאנשים הטובים שסייעו לי במערכת הבחירות הזו, שהאמינו, ושעבדו קשה כדי להצליח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
עינת קליש רותם בליל הניצחון
צילום: גיל נחושתן
מומלצים