שתף קטע נבחר

התקן האירופי לפיגומים מגיע להערות הציבור; הקבלנים יתייחדו עם זיכרון ההרוגים

השינוי בפתח? משרד העבודה והרווחה יפרסם מחר להערות הציבור את התקנות החדשות שיחייבו שימוש בפיגומים המותאמים לתקן האירופי באתרי הבנייה. במקביל הודיעו היום הקבלנים כי ישביתו בשבוע הבא את פעילותם לצורך התייחדות עם זכר ההרוגים. מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "מסע יח'צנות, הגיע הזמן שהקבלנים יתעוררו"

משרד העבודה והרווחה הודיע כי יפרסם מחר (ה') להערות הציבור את התקנות החדשות שיחייבו את הקבלנים להשתמש בפיגומים המותאמים לתקן האירופי. בתום 60 יום, במהלכם יוכל הציבור להגיש את הערותיו, יוגשו התקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה.

 

עוד חודש של דמים באתרי הבנייה: האם ההסתדרות תשבית את המשק?

בטיחות באתרי בנייה? תמתין לכנסת הבאה

זינוק של כ-40% בהרוגים בבניין: צפו במאמצי החילוץ של פצוע

 

התקן החדש גובש בעקבות הנחייתו של שר העבודה והרווחה, חיים כץ, למינהל הבטיחות הפועל תחתיו, לפעול להחלת תקן חדש, שיאפשר להשוות את רמת הבטיחות לזו הנהוגה באירופה. במסגרת זו גובש התקן הישראלי 1139-1, המבוסס על התקן האירופאי EN12811-1.

אילוסטרציה תאונות בנייה (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

אמנם תקן זה מחויב כבר היום בתקנות מכירה והשכרת ציוד, אולם הוא חל על משכירי ומוכרי הציוד בלבד ולא על הקבלנים, שעושים בהם שימוש בפועל באתרי הבנייה. לאחר אישור הכנסת, כל קבלן יחויב לאמץ את הדרישות החדשות אחרת יהיה צפוי לקנסות המינהליים הקבועים בחוק.

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר, כי יפעל לקראת החלת התקנות מול גורמי ממשלה כגון משרד השיכון ומרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, על מנת לעגן מסלולי סיוע כלכליים לקבלנים שיחליפו את הפיגומים הישנים.

 

"מדובר במענה טוב יותר לאיכות הפיגומים המותקנים באתרי הבנייה מבחינת החומרים מהם עשוי הפיגום, אופן ההרכבה שלו, היבטי תכנון שלוקח בחשבון את העומסים שעליו לשאת", ציינו במשרד. "עיקר יתרונו הוא בבקרת האיכות המוקפדת שיש לעמוד בה, כמוצר המחויב בעמידה בתקן".

 

במשרד הוסיפו כי מדובר באחד מהצעדים הננקטים במסגרת התוכנית של שר העבודה והרווחה חיים כץ, למיגור מכת התאונות בענף הבנייה. אלו כללו בין היתר הטלת עיצומים אישיים על קבלנים בגין הפרות בטיחות באתר הבניה, לצד פעילויות בתחומי ההדרכה וההסברה.

 

כץ מסר כי "המטרה שלנו היא ליצור סטנדרט אחיד בכל אתרי הבנייה שיבטיח את שלום העובדים. לצערנו איננו יכולים להסתמך על הרצון הטוב של הקבלנים להשקיע בבטיחות ולכן נחיל תקן חדש שיחייב שימוש בפיגומים איכותיים יותר שישמרו על העובדים במקרה של נפילה ויצמצמו דרמטית את היקפי הפגיעה בגוף ובנפש".

 

חברות בנייה ישביתו פעילותם להזדהות עם ההרוגים 

במקביל, התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר) הכריזה היום, כי תציין בשבוע הבא (בין ה-4 ל-9 בנובמבר 2018) את "שבוע בטיחות בעבודה של ענף הבנייה", במסגרתו חברות בנייה ישביתו את פעילותן לצורך שיחות משוב וריענון נהלי בטיחות בעבודה. הדממת הפעילות בחברות תפתח בדקת דומיה לזכרם של העובדים הרבים שקיפחו חייהם בתאונות עבודה בענף.

 

חברות הבנייה החברות בהתאחדות יבחרו יום שבו יעצרו את עבודות הבנייה למשך כשעתיים, אותן יקדישו להדרכה למניעת תאונות עבודה ורענון נהלי בטיחות. בהתאחדות מציינים כי מדובר באירוע חידוד נהלים, שאיננו מחליף את ההדרכות וההכשרות המקצועית שעוברים העובדים בתחילת העבודה בכל אתר ואתר.

רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ (קרדיט: פוטו מרסלו אילת)
רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ(קרדיט: פוטו מרסלו אילת)

בהתאחדות הוסיפו כי מעבר להעברת הידע עצמו, האירוע נועד לחזק את הסולידריות של העובדים והקבלנים עם ההחלטה להרחיב את המלחמה בתאונות העבודה, ולהביא להתגייסותם לשמירה הדוקה יותר על נוהלי הבטיחות באתרים. הפעילות תכלול הפצת מידע שנערך על ידי מומחי ההתאחדות וסרטוני הדרכה, שיועברו אל מנהלי העבודה וממוני הבטיחות.

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, מסר כי פעילות זו מצטרפת להשקעה בפעילותם למניעת תאונות, בהן הפעלת ניידת הדרכה לבטיחות עם כיתת לימוד אינטראקטיבית בשש שפות שעוברת בין האתרים, וכן יצירת תוכנית לפיתוח אמצעי בטיחות חדשניים בשיתוף משרדי השיכון והכלכלה.

 

בריק הוסיף כי בשבוע שעבר נחתם הסכם מול 'קרן מעגלים', לתקצוב הכשרת עובדים ותיקים כעוזרי בטיחות בכל הארץ". עוד הוא ציין, כי ההתאחדות מלווה את המעבר לפיגומים בתקן אירופי, כולל פרסום קול קורא ליצרנים הישראליים שיצטרפו לשוק זה.

 

אולם ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, לא משתכנע מהצהרות הקבלנים. "הגיעה העת שהקבלנים יתעוררו מהתרדמת", אמר. "דם הפועלים ספוג באדמת מגדלי היוקרה ועליהם לנקט בצעדים דרסטיים ולא במסע יח'צנות שמיועד לתקשורת ולדעת הקהל".

 

בן שמעון קרא להתאחדות לתמוך בדרישות ההסדרות, שצפויה להודיע מחר אילו מקומות עבדוה יושבתו בעקבות סכסוך העבודה הכללי עליו הכריזה למיגור מכת

התאונות הקטלניות בענף. "בעת הקרובה יבינו היטב, שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחרו, כשיינקטו צעדים בגלל אדישותם", אמר. "יהיה יותר פיקוח ואכיפה, תוקם הקמת יחידה משטרתית בלהב 433, יוגברו קנסות נגד מפרי חוק, תקודם חקיקה שתמנע מקבלנים מפרי בטיחות להתמודד במכרזים ממשלתיים וישללו רישיונות של מפרי בטיחות סדרתיים וכאלה שהורשעו בגרימת מוות של פועלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה תאונות בנייה תאונת בנייה פועל בניין פועלי בניין תאונה פיגומים מנוף
צילום: Shutterstock
מומלצים