שתף קטע נבחר

ארה"ב: לא התחסנת? אל תבוא לבית הכנסת

בישראל נאבקים על הגן המחוסן - ובארה"ב מציגים: בית הכנסת המחוסן. חברי קהילות בליייקווד קיבלו ביום שישי הודעה: "בהוראת הרב, כל מי שאינם מחוסנים לא יוכלו להיכנס לבית הכנסת בשום מצב". בסמינר וויז'ניץ במונסי הורו לבנות לא מחוסנות שלא להגיע במשך 21 יום, והודיעו כי "שום תירוץ דתי אינו מתקבל"

מודעה שנתלתה בבית הכנסת סידרוודס הילס בלייקווד
מודעה שנתלתה בבית הכנסת סידרוודס הילס בלייקווד

 

הקהילה הדתית בארה"ב החליטה שנמאס לה מחוסר האחריות של מתנגדי החיסונים – והיא יוצאת למאבק: מעדויות שהגיעו לידי ynet ומפרסומים ברשת, עולה כי בלייקווד, ניו-ג'רזי, התריעו בפני מתפללים במספר בתי כנסת, כי מי שאינם מחוסנים מתבקשים להישאר מחוץ לכותלי בית הכנסת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בישראל נאבקים על הגן המחוסן – הגן לילדים מחוסנים בלבד – ובארה"ב הולכים על בית הכנסת המחוסן. כך, שלחו בתי כנסת רבים בריכוזים היהודיים, הודעות לחברי הקהילה כי מתפללים שאינם מחוסנים – אינם רצויים בבית הכנסת ומתבקשים שלא להגיע.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בבית המדרש של סידרווד הילס, לייקווד, נתלתה בסוף השבוע מודעה בזו הלשון: "שימו לב, חברי הקהילה: כפי שאולי ידוע לכם, ישנה התפרצות של חצבת שמכה כעת בלייקווד. חצבת הינה מחלה ויראלית רצינית ומדבקת ביותר והיא מסוכנת למדי עבור אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה ו/ או לאנשים זקנים/ צעירים מאוד. אם מישהו לא התחסן ונחשף למחלה, ייתכן בהחלט שהוא נושא אותה מבלי להיות מודע לכך.

 

"הרב שליט"א מבקש שמי שאינם מחוסנים לא ייכנסו לבית הכנסת ולא יחשפו את הציבור, פוטנציאלית, לחצבת. שנדע רק בריאות ושמחות בכלל ישראל".

 

תושב העיר לייקווד – שלמעלה ממחצית אוכלוסייתה היא יהודית (ונחשבת אגב לעיר התאומה של בני ברק) – סיפר כי בית הכנסת "רעים אהובים" בשכונת ארלינגטון במרכז העיר, בית כנסת ליטאי ישיבתי הנחשב למרכזי ופופולרי - הזהיר מתפללים ללא חיסון נגד חצבת שלא להגיע, והוא לא לבד. תושב אחר סיפר כי זוהי "שיחת היום" בציבור החרדי-אמריקני. גם בבית כנסת בולט בשכונת צ'סטנט הופצה הקריאה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

יוסף, חרדי תושב העיר, הסביר כי בשני בתי הכנסת מכהנים רבנים דומיננטיים. "זה לא מקרי", אמר. "במקומות אחרים זה תלוי בהחלטה קולקטיבית של הציבור, וזה לא כל כך קל. כשיש רב בעל סמכות שמורה על כך, זה קל יותר".

 

שלושה מקרים - בילדים שביקרו בישראל

על פי אתר מקומי (The Lakewood Scoop), ההודעות הופצו במספר בתי כנסת כשהן מופנות לילדים ומבוגרים כאחד: אל תגיעו לתפילות. האתר החרדי The Yeshiva World הסביר כי המהלך נובע מגידול מטריד במספר מקרי החצבת שהתגלו לאחרונה בקרב הקהילה הדתית והחרדית.

 

 

"זה המסר שנשלח באחד מבתי הכנסת ביום שישי בבוקר", כתב ה-Yeshiva World, ופרסם מכתב בנוסח דומה למדי לזה שהבאנו לעייל, אך מעט תקיף יותר. "בהוראת הרב שליט"א, כל מי שאינם מחוסנים, מבוגרים או ילדים, לא יוכלו להיכנס לבית הכנסת בשום מצב. למען בריאותם וביטחונם של חברי הקהילה, אנחנו מבקשים מכולם לציית".

 

על פי ה- Yeshiva World גם בתי ספר יהודיים נוקטים עמדה, והודיעו להורים כי ילדים שאינם מחוסנים לא יוכלו להיכנס לבתי הספר. בלייקווד, שראש העיר שלה הוא יהודי חרדי, דיווחו ביום שישי בבוקר על לפחות ארבעה מקרים של חצבת.

 

מחלקת בריאות הציבור של ניו-יורק פרסמה כי התגלו 11 מקרים של חצבת בילדים בני שבעה חודשים עד ארבע שנים נכון ליום שישי, ו-17 מקרים בסך הכול. על פי האתר, הדבר משפיע על הקהילות החסידיות בוויליאמסבורג ובבורו-פארק. על פי האתר, שלושה מהמקרים – בילדים שביקרו לאחרונה בישראל.

 

סמינר ויז'ניץ למתנגדי החיסונים: שום תירוץ דתי לא מתקבל

במחוז רוקלנד שבה נמצא היישוב החצי-חרדי, מונסי, דווח עד כה על 40 מקרים של חצבת. על פי "הישיבה וורלד", סמינר הבנות של ויז'ניץ במונסי הודיעה שילדה לא מחוסנת לא תוכל לשוב לבית הספר ב-21 הימים הקרובים, ושום "תירוץ דתי", כלשונם, לא יתקבל.

 

הדבר עומד בתיאום עם הנחיות מחלקת הבריאות ברוקלנד, שם הודיעו כי כל התלמידים הלא מחוסנים ביישוב ניו-סקוור נדרשים להישאר בבית למשך 21 יום – הזמן שבו לוקח לנגיף החצבת לדגור עד להתפרצות המחלה.

 

יוסף הסביר ל-ynet כי ישנו אחוז לא גבוה של חרדים המסרבים לחסן את ילדיהם, בגיבוי של ראשי ישיבות ורבנים בכירים המתנגדים לחיסונים. "עם זאת, כמעט כל הרופאים של הציבור שלנו ובראשם ד"ר שאניק, שהוא רופא אגדי בלייקווד, לוחמים מלחמה חסרת פשרות נגדם".

 

יוסף מוסיף כי בתקופת החגים, שבה ביקרו חרדים רבים בישראל, הועברה החצבת לקהילות בארה"ב. "קודם זה הגיע למונסי, מונרו וויליאמסבורג - ולפני שבוע זה הגיע ללייקווד, וזה מתפשט במהירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נשמרים לנפשותיהם
צילום: shutterstock
מומלצים