שתף קטע נבחר

ראש השב"כ מזהיר: השקט היחסי ביו"ש מתעתע, סיכלנו 480 פיגועים בשנה

על רקע סבבי ההסלמה והדיווחים על מאמצי הסדרה מול חמאס, אמר ארגמן בוועדת החוץ והביטחון כי "ברצועה אנחנו בין ספק מערכה מצד אחד, ומצד שני ניסיון לייצב את המצב ההומניטרי". הוא הוסיף כי "חמאס מנסה בכל הכוח להוציא פיגועים מיו"ש"

 

 

ראש השב"כ נדב ארגמן מעביר הבוקר (ג') סקירה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. ארגמן אמר בפתח הדיון כי "המצב בזירה הפלסטינית מאוד לא יציב בשנה האחרונה. ברצועת עזה אנחנו בין ספק מערכה או לקראת מערכה מצד אחד, ומצד שני ניסיון לייצב את המצב ההומניטרי של אזרחי הרצועה".

נדב ארגמן (צילום: אוהד  צויגנברג )
"המצב בזירה הפלסטינית מאוד לא יציב בשנה האחרונה". ארגמן (צילום: אוהד צויגנברג )

הוא הוסיף כי "ביהודה ושומרון המציאות מאוד מורכבת. מעל פני השטח אנחנו יכולים להבחין בשקט יחסי, אבל השקט הזה הוא שקט מתעתע, מתחת לפני השטח, השטח רוחש ומבעבע מאוד. חמאס מנסה בכל הכוח להוציא פיגועים ביהודה ושומרון ומגזרת יהודה ושומרון. בהכוונה מרצועת עזה, מטורקיה ומלבנון. בשנה האחרונה חווינו פיגועים שבהם נהרגו אזרחים ישראלים ונפצעו. אנחנו הצלחנו לסכל בשנה האחרונה 480 פיגועים, מתוך זה עצרנו 219 חוליות חמאס, וסיכלנו 590 מפגעים בודדים. זה היקף גדול מאוד שרק יכול להצביע על היקף הטרור שמתרחש מתחת לפני השטח".

 

"למזלנו חלק גדול מהפיגועים אינם צולחים. נוסף על כך הצלחנו בשנה האחרונה לסכל תקיפות סייבר - גם טרור וגם ריגול כנגד מדינת ישראל. בסך הכל, ההצלחות הללו או המציאות האפשרית ביהודה ושומרון הם תולדה של פעילות מאומצת מאוד של כל מערכת הביטחון הישראלית - שב"כ, צה"ל, משטרת ישראל - שמאפשרת את המציאות הזו ומאפשרת לאזרחים ישראלים לחיות את חייהם ביומיום".

 

נדב ארגמן (צילום: אוהד  צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

נדב ארגמן (צילום: אוהד  צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, אמר בפתח הדיון כי "כמה חודשים חלפו מאז הפעם האחרונה, וכמה חודשים במזרח התיכון זה כמה שנים במקומות אחרים. אנחנו נשמע על דברים שהשב"כ מופקד עליהם. אנחנו מעוניינים לשמוע על העניין של ירושלים. אנחנו מתעדכנים במאמצים של הרשות לבחוש בירושלים. לאחרונה נעצר תושב ירושלים בעילה שהוא מכר בתים ליהודים במזרח ירושלים.

 

"סוגייה שנייה זה נציגות הרשות הפלסטינית. ראינו בתקשורת שאתה הדמות המובילה מטעם ראש הממשלה במגעים מול עבאס ואנשיו. נשמח לשמוע ממך לאיפה הרשות הולכת. הסוגיה השלישית – אנחנו כבר שבעה חודשים נמצאים במעין אינתיפאדה על הגדר עם מאפיינים של אינתיפאדה".

 

הסקירה של ארגמן לחברי ועדת החוץ והביטחון מגיעה על רקע סבבי הסלמה באזור עוטף עזה בחודשים האחרונים. במסגרת הסבב האחרון לפני עשרה ימים הותקפו 80 יעדי טרור ברצועת עזה על ידי צה"ל, לאחר 30 שיגורים מהרצועה לעבר יישובי עוטף עזה ושדרות.

 

לאחר הרגיעה באזור הדרום פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המקורב לחמאס, את טיוטת ההבנות שהתגבשו עד כה בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, מדובר בטיוטה האחרונה שהושגה - אך לא בהכרח בטיוטה הסופית, משום שהצדדים נמצאים עדיין בשלבי דיונים ומשא ומתן.

 

על רקע הדיווחים על הסכמות אפשריות בין ישראל לחמאס, הקבינט המדיני-ביטחוני דן שלשום במצב ברצועת עזה וקיבל סקירות על המגעים לרגיעה, שאותם מובילים המצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב.

 

כמעט כל שרי הקבינט היו בעד המשך מאמצי הרגיעה, שכוללים גם העברת כסף קטארי למשכורות בכפוף לערבויות שהכסף לא יזלוג לטרור. כל גורמי הביטחון, ובהם שב"כ, צה"ל והמועצה לביטחון לאומי, היו בעד המשך הרגיעה. השר היחיד שהיה בעמדת מיעוט היה שר הביטחון אביגדור ליברמן - שחזר על עמדתו שיש להנחית מכה קשה על חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד  צויגנברג
ראש השב"כ נדב ארגמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים