שתף קטע נבחר

פצועי מצעד הגאווה בירושלים פנו לוועדת גולדברג: "אדרי הסיר אחריות"

שישה נפגעים מפיגוע השנאה במצעד הירושלמי ב-2015 פנו לוועדה למינוי בכירים שביקשה מהציבור להגיש הסתייגויות ממינויו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל. "לא ייתכן שקצין שכישלונו הפיקודי חמור וצורם כל כך יקבל לידיו את הפיקוד על המשטרה"

 

 

פצועי פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים ב-2015 פנו הערב (רביעי) לוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, בדרישה לבטל את מינויו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה בשל תפקודו כמפקד המחוז. 

 

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

 

הפצועים פנו לוועדה בעקבות הקול הקורא שפרסמה לציבור לקראת גיבוש חוות דעתה הסופית בעניין טוהר המידות במינוי, וביקשו מחברי הוועדה לאפשר להם להתייצב בפניהם, על כל החלטה שתתקבל. "אנו מפצירים בוועדה להתעמק בדו"ח ועדת הבדיקה לאירוע ובעיקר בעדויות פקודיו של אדרי", כתבו הנפגעים. "הסתירות בין העדויות והעובדה שתיקן את עדותו בבית. אנו, פצועי המחדל המודיעיני הגדול בתולדות משטרת ישראל, מטילים ספק בכך שאדרי עומד בסטנדרטים הנוקשים של טוהר המידות המצופים מהשוטר מספר 1 וקוראים לאזרחים נוספים להשמיע את מחאתם למינוי המיועד".

 

שירה בנקי וצ'יקו אדרי ()
שירה בנקי ז"ל ומשה (צ'יקו) אדרי

מעצרו של ישי שליסל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מעצרו של ישי שליסל(צילום: רויטרס)

עוד כתבו: "אנו סבורים כי לא ייתכן שקצין שכישלונו הפיקודי היה חמור וצורם כל כך, והביא באופן ישיר להירצחה של שירה בנקי ז"ל בת ה-15, יקבל לידיו את הפיקוד על משטרת ישראל כולה. אחריותו האישית והישירה של ניצב אדרי למחדל המשטרתי עולה פעם אחר פעם מתוך תוצרי ועדת הבדיקה שמונתה לאחר האירוע על ידי ממלא מקום המפכ"ל. אדרי, בהחלטה תמוהה קבע כי הפיקוד על המצעד יהיה בידי מפקדי המרחבים הכפופים אליו, בניגוד לשנים קודמות שבהן המצעד בירושלים, אשר ידוע לכל בתור אירוע בעל פוטנציאל חיכוך גבוה, נוהל תחת פיקודו של מפקד המחוז".

 

לטענת הפונים, אדרי סירב להקשיב להתנגדותם של מפקדי המרחבים ו"הסיר את אחריותו כמפקד האירוע תוך זלזול באופי המצעד ובגודלו". לדבריהם "היחידות והשוטרים שאמורים לטפל באיומים חריגים כמו שליסל אינם נמצאים בפיקודם של מפקדי המרחבים - אלא בפיקודו של מפקד המחוז. "על אף שהעביר את הפיקוד על האירוע למפקדי המרחבים, אדרי לא הנחה את היחידות הרלוונטיות לעבוד מול מפקדי המרחבים, וכך לא היה כל מעקב או טיפול באיומים חריגים דוגמת שליסל למרות ששמו צוין בעקבות שחרורו מהכלא מספר שבועות קודם לכן על דקירת צועדים 10 שנים קודם לכן", נכתב. 

 

נועם אייל, מפצועי הפיגוע ()
נועם אייל, מפצועי הפיגוע

ירדן נוי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ירדן נוי(צילום: גיל יוחנן)

"מתוצרי ועדת הבדיקה עולה כי החלטותיו של אדרי והאופן שבו הוא הנחה וחילק את האחריות בין הגורמים השונים שתחת פיקודו הובילו לבלבול מוחלט", כתבו הפצועים. "אף גורם לא ידע מה מוטל עליו ולא הבין מהי אחריותו, וכל אחד היה משוכנע שאחר אמור לטפל במשימות. אדרי, שהסיר מעצמו את האחריות לפיקוד על האירוע, לא דרש מפקודיו לדווח לו על ביצוע המשימות וכך אלה פשוט לא בוצעו.

 

"גם לאחר האירוע לא שימש אדרי דוגמא למפקד במעמדו, לא לקח אחריות על האירוע, הטיל אותה על פקודיו, וניסה להקטין את חלקו במחדל", הוסיפו במכתב. "בדיעבד, מתברר גם כי לאחר שעיין בחומרי הוועדה, שב אדרי ותיקן את עדותו בפניה. לאור כל האמור לעיל, אנו פונים אליכם ומבקשים בכל לשון של בקשה שהוועדה תתן את דעתה לא רק על אותה שורה תחתונה של 'הערה פיקודית' שנרשמה לחובתו של ניצב אדרי, אלא גם על תוכנם של הדברים, העדויות שהובאו בפני ועדת הבדיקה ותוצריה".

 

נעם אייל, שנפצע במצעד הגאווה וחת על המכתב, אמר ל-ynet כי "הוועדה באה לבחון את כשירותו של אדרי בהיבטים של טוהר המידות. בניגוד למה שמנסים לטעון השר ארדן ו'אנשי שלומו' של אדרי מהמשטרה, כשהם מעלימים את אחריותו לאירוע, אנחנו טוענים שאדרי לא לקח אחריות על חלקו, ופקודיו העלו טענות קשות בדבר המחיר ששילמו על חלקם במחדל. אנחנו מקווים שלשם שינוי, הפעם יבחנו את הדו"ח במלואו על עדויותיו המטרידות".

 

יעל בלקין, שגם כן נמנית על חתומי המכתב, אמרה בעקבות הפנייה לוועדת גולדברג כי היא "מקווה שהוועדה תעשה את הדבר הנכון ותמנע את המינוי הזה. הוא לא ראוי כי לחברה הישראלית כולה מגיע מפכ"ל שיודע לשאת באחריות ולא מזלזל בחייהם של אזרחים". בלקין הוסיפה כי "הדו"ח של ועדת הביקורת, שמשום מה השר לביטחון פנים בוחר להתעלם ממנו, מציג תמונה של זלזול מוחלט, ובעיני, חוסר אכפתיות גם לאחר מעשה. ברמה האישית, עבורי, מדובר ביריקה בפרצוף. אדרי רק מקבל פרסים וקידומים, ואני, ושאר הנפגעים, נשארנו מאחור".

 

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים המפיק את מצעד הגאווה, מסר: "אנו עומדים לצד הפצועים ומפצירים בוועדת גולדברג לדון כראוי במחדל החמור שהתרחש באחריות אדרי. מינויו ללא דיון בפשע השנאה במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים יפגע אנושות באמון המעורער ממילא במערכת".

 

בנצי סאו, ממלא מקום המפכ"ל ששימש כמפכ"ל בפועל בזמן המצעד, אמר בשבוע שעבר ל-ynet כי הטענות בגין תפקודו של אדרי במצעד אינן מטילות דופי בכישוריו.

"הייתה לו אחריות כמפקד, אבל הוא לא היה אשם באירוע", אמר סאו שקיבל לידיו את ממצאי ועדת הבדיקה והתנגד להדחתו. "אנשים כנראה לא יודעים מה היה שם בדיוק. אני בדקתי כל דבר ודבר בהתנהלות של האירוע המצער הזה. כן, לצ'יקו הייתה אחריות כמפקד מחוז, ובסופו של דבר המפקד לא עומד עם אקדח ושומר באירוע שכזה. מהבדיקה שערכנו עלה כי הוא עשה את כל המהלכים הנדרשים ממפקד המחוז מבעוד מועד. זה שבסופו של דבר הרוצח הנתעב הצליח לעבור את המחסום של השוטר זה מצער, אבל זאת בהחלט לא אשמתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
משה (צ'יקו) אדרי
צילום: יריב כץ
מומלצים