שתף קטע נבחר

שקד על זילבר: "פקיד רוצה להביע דעה פוליטית? שיבוא עם מכתב התפטרות"

שרת המשפטים המשיכה לתקוף באולפן ynet את המשנה ליועמ"ש: "מניפסט נגד הממשלה זאת לא עמדה משפטית". לדבריה נתניהו לא דיבר איתה בעניין. על נושא פסקת ההתגברות: "סיעת כולנו מונעת מדיניות הימין"

 

 

העימות בין שרת המשפטים לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: איילת שקד חזרה הבוקר (יום ה') ואמרה שעו"ד דינה זילבר חרגה מסמכותה בדיון בכנסת על חוק נאמנות בתרבות, כשמתחה ביקורת אידיאולוגית על מדיניות החקיקה של הממשלה. "לתת מניפסט נגד הממשלה על שלל נושאים אחרים זו לא עמדה משפטית, זו עמדה פוליטית", אמרה שקד בראיון לאולפן ynet. "כשפקיד ציבור רוצה להגיע לכנסת ולהביע עמדה פוליטית - זה חייב להיות מלווה במכתב התפטרות".

 

בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת ביום שלישי, שהכין חוק נאמנות בתרבות לקריאה שנייה ושלישית, אמרה זילבר: "הימים אינם פשוטים. שיח לעומתי, פוצע, מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג - מי לנו ומי לצרינו. ואם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד?". בתגובה דרשה שקד מהיועמ"ש אביחי מנדלבליט את פיטוריה של זילבר.

 

הבוקר אמרה שקד: "ייעוץ משפטי למשרדי הממשלה צריך להיות ייעוץ משפטי מקצועי. ייעוץ משפטי פוליטי כורת את הענף שהשירות הציבורי יושב עליו. הציבור צריך להאמין שהשירות הציבורי מקדם את האג'נדה של הממשלה ולא אג'נדה עצמאית".

 

- יועמ"ש צריכים להיות "יס-מנים"?

"יש הבדל בין להיות 'יס-מן' לבין להביע דעה פוליטית בניגוד לעמדת הממשלה בוועדת הכנסת. התפקיד של יועץ משפטי ליישם את מדיניות הממשלה במסגרת החוק. זה התפקיד שלו. בוודאי בוועדות הכנסת".

 

- מנדלבליט אמר אתמול שאת לא תחליטי מי יישב בוועדות וייצג את העמדה שלו.

"יש ויכוח עתיק יומין בין שרי משפטים לבין יועצים משפטיים לממשלה על סמכויות. בחלק מהשנים שרי המשפטים והיועמ"שים לא הצליחו לעבוד אחד עם השני. חלק מהפעמים הובילו להקמת ועדות ציבוריות כמו אגרנט ושמגר. מנדלבליט ואני מסתדרים לאורך השנים היטב גם כשיש בינינו מחלוקות. השורה התחתונה היא שאת הממשלה ואת הכנסת ייצגו אנשים אחרים ממשרד המשפטים".

איילת שקד דינה זילבר אביחי מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)
שקד, זילבר ומנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)

 

 

 

 

- מה דעתך על הכינוס התמיכה בזילבר שנערך אתמול במשרד המשפטים?

"למשרד המשפטים יש דעות שונות בעניין. אתמול בעלי אינטרסים הדליפו חלקים מסוימים מאותו כנס. אני חושבת שזה בסדר גמור כשעובדים רוצים לדבר או להביע את דעתם, בטח במשרד".

 

- יכול להיות שחוק הנאמנות בתרבות מתנגש בדמוקרטיה?

"בחוק הספציפי הזה הקושי המשפטי בעיניו של היועמ"ש הוא הסמכות לשלילת מוחלטת של התקציב. בעיניו זה קושי משפטי. אבל לתת מניפסט פוליטי נגד הממשלה על שלל נושאים אחרים זו לא עמדה משפטית, זו עמדה פוליטית".

 

- דיברת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין הזה?

"לא".

 

- קיבלת ממנו דרך גורמים את דעתו בנושא?

"אני לא דיברתי עם ראש הממשלה בנושא הזה".

שר האוצר משה כחלון בהצרה על הגירעון (צילום: משה מזרחי)
שקד: כולנו מונעת מדיניות ימין(צילום: משה מזרחי)

- יש מי שטוען שהמהלך הזה היה מתוכנן מראש. בעיתון "מקור ראשון" נכתב כבר לפני כמה ימים שתפני למנדלבליט בעניין זילבר. יכול להיות שרק חיפשת אותה?

"חס וחלילה. פנו אליי מ'מקור ראשון' מכיוון שהיו לה התבטאויות חריגות בעניין חוק היועמ"שים ואכן אשוחח על העניין עם היועץ המשפטי לממשלה".

 

- מה יקרה אם מנדלבליט ימשיך לתת גב לדינה זילבר?

"בואי נחכה לתוצאות הבירור".

 

- ביום ראשון יעלה בוועדת הכנסת חוק פסקת ההתגברות הרחבה.

"פסקת ההתגברות הרחבה כבר עברה בוועדת שרים לחקיקה. אנחנו בבית היהודי העברנו אותה לפני כמה חודשים. היא לא מתקדמת כרגע לכנסת בגלל התנגדות של סיעת כולנו. אנחנו כל הזמן מנסים לעשות שינויים במערכת, ליישם את מדיניות הימין, אנחנו מנסים למשוך ימינה אבל מה לעשות שיש מפלגות אחרות בתוך הממשלה שמושכות שמאלה".

 

- את מעריכה שזה יעבור הפעם בגלל כל מיני מאמצים אחרים?

"עד שסיעת כולנו לא תסכים לתמוך בזה - אין לזה רוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
השרה איילת שקד
צילום: ירון ברנר
מומלצים